Słabe perspektywy Chin i Europy uruchomiły wyprzedaż akcji

Omawiane walory: , , ,

Początek tygodnia przynosi przecenę na europejskich rynkach. Powodem są słabe odczyty indeksów wyprzedzających PMI. W Warszawie obserwujemy kolejną odsłonę dramatu w sektorze budowlanym. Hydrobudowa Polska jest kolejną spółką z branży z wnioskiem o upadłość.

Poniedziałkowa sesja obfituje w dane makroekonomiczne. Poranny raport dotyczący PMI dla przemysłu Chin wskazuje na nieznaczny wzrost w stosunku do poprzedniego odczytu, ale nadal znajduje się on poniżej progu 50 pkt., co oznacza recesję. Podobną wymowę mają również odczyty dla strefy euro, które są słabsze zarówno od prognoz jak i ostatnich odczytów. Inwestorzy znają już również wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji. Na wygraną Hollande’a wskazywały przedwyborcze sondaże, wiec wyniki powinny być już uwzględnione w cenach.

Tematem tygodnia jest jednak środowe posiedzenie federalnego komitetu otwartego rynku (FOMC) w USA. Protokół z marcowego spotkania wskazuje, że w gronie członków Fed maleje poparcie dla kolejnej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3). Po posiedzeniu zaplanowana jest konferencja prasowa z udziałem szefa FED Bena Bernanke. Jednocześnie opublikowane zostaną projekcje zmian stóp procentowych przez poszczególnych członków Fed oraz projekcje danych makroekonomicznych.

Słabe dane PMI dla strefy Euro i Chin okazały się impulsem do wyprzedaży akcji. W ślad za przeceną na głównych europejskich rynkach o ponad 1 proc. spadają również polskie indeksy. WIG20 porusza się od rana na południe i znajduje się najniżej od 3 miesięcy. Wsparciem dla indeksu jest luka hossy z 18 stycznia tego roku oraz psychologiczny poziom 2200 pkt. Przełamanie tego wsparcia będzie sygnałem do dalszych spadków.

Bardzo słabą kondycję rynku potwierdzają statystyki z parkietu. Obroty po godzinie handlu są większe o 60 proc. niż na poprzedniej sesji o tej porze, ale 88 proc. z nich generowane jest na spadkach. Na miażdżącą przewagę podaży wskazuje również sentyment giełdowy, którego proporcja wynosi 25:75.

>> Szczegółowe statystyki obrotu na gorąco wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu >> Dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl

Do grona najbardziej aktywnych spółek należą PBG oraz Hydrobudowa Polska. Jak podała agencja Bloomberg, do sądu wpłynął wniosek o upadłość drugiej z nich. Aktualnie trwa proces jego weryfikacji. W reakcji na telewizyjne doniesienia kurs spółki zanurkował o ponad 20 proc. Ciągnie to w dół również notowania PBG, który jest głównym akcjonariuszem spółki. >> Spadki spowodowały przełamanie ważnego wsparcia na wykresie Hudrobudowy 

W czołówce najbardziej aktywnych jest również CD Projekt RED. Po wyrysowaniu na wykresie prospadkowej formacji głowy z ramionami walory producenta gier parzą inwestorów w ręce, a kurs zniżkował na dzisiejszej sesji już nawet ok. 7 proc. >> Zobacz pełną analizę techniczną

>> Sześć najbardziej aktywnych walorów na rynku >> znajdziesz w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl

Bardzo słabo wygląda również ostatnio Eko Export. Kurs spółki spadł w ciągu 5 dni o ponad 22 proc. O zagrożeniu informowaliśmy również z wyprzedzeniem. Zdrowy trend wzrostowy na walorach producenta mikrosfery trwa nieustannie od września ubiegłego roku. W styczniu 2012 trend przyśpieszył i wybierał bardziej stromą drogę ku górze, która być może i wygląda imponująco, lecz wymaga nieprzeciętnej kondycji. Tak szybkie tempo wzrostu prowadzi zwykle do zadyszki i kończy się gwałtowną przeceną. >> Zapoznaj się z pełną analizą techniczną.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT cdred, ekoexport, hbpolska, PBG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR