Smakołyki branży spożywczej w czterech smakach – analiza techniczna

Omawiane walory: , , ,

Inwestorzy chwilowo stracili apetyt na akcje producentów wędlin i przerzucili się reprezentantów sektora cukierniczego i rybnego. StockWatch.pl z pomocą eksperta z SGH sprawdził kondycję techniczną czterech najpopularniejszych ostatnio spółek z branży spożywczej.

W 2013 roku inwestorzy rozsmakowali się w akcjach spółek z branży spożywczej. Powodzeniem cieszyły się spółki mięsne, rybne i producenci słodyczy. Niemal za każdym razem gra toczyła się pod spodziewaną poprawę wyników na bazie tańszych surowców i rozwoju organicznego firm. Według analityków Millenium DM, w 2014 roku rentowności branży spożywczej powinna sprzyjać stabilizacja na rynku surowców. Z kolei ożywienie gospodarcze powinno przyczynić się do wzrostu sprzedaży produktów wyżej marżowych, m.in. należących do segmentu premium. Biuro obstawia, że dzięki wymienionym czynnikom większość polskich spółek spożywczych popisze się poprawą wyników w 2014 r. >> Listę wszystkich giełdowych producentów żywności znajdziesz tutaj.

W ostatnich tygodniach rolę giełdowego przodownika w branży przejął Colian. Akcje cukierniczej spółki podrożały już w tym roku 17 proc., a w skali ostatnich trzech miesięcy około 50 proc. Impulsem do wzrostów były wyniki za III kwartał 2013 roku, które w cuglach pokonały rynkowe oczekiwania. Na dodatek okazało się, że Colian już zaczął odczuwać pierwsze efekty synergii z przejęcia firmy Solidarność. W tym tygodniu emitent poinformował o połączeniu jednostek zależnych, co powinno przełożyć się na uproszczenie struktury i możliwość obniżki kosztów.

– Kurs akcji pozostaje w trendzie wzrostowym. W ostatnim czasie notowania zbliżyły się do istotnego oporu na 4,16-4,25 zł. Pokonanie tego pasma oporowego otworzyłoby drogę wyżej na 4,57 i 4,98 zł. Lokalnymi wsparciami są 3,76 i 3,38 zł. Zwyżkę ceny potwierdzają wskazania kupna na wskaźnikach i oscylatorach AT: MACD, Parabolic, Stochastic, RSI i ROC. Bardzo optymistycznie prezentuje się sygnał kupna na MACD ponad linią zero – wskaźnik (podobnie jak inne) ma duży potencjał wzrostowy. Widać napływ środków na rynek tego waloru. – ocenia Krzysztof Borowski, ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> Zobacz jakie postępy w osiągnął Colian w wynikach za III kwartał. >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Po kilku miesiącach przerwy rynek znowu przypomniał sobie o Graalu. Notowania rybnej spółki w nowym roku zyskały już blisko 10 proc., a ekspert od analizy technicznej podkreśla, że to nie musi być koniec zrywu. Przed Graalem publikacja wyników za IV kwartał, który z reguły jest okresem żniw w branży. Jednak po pierwszych trzech kwartałach 2013 roku spółka zanotowała spadek zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej z 14,6 mln zł do 9,9 mln zł. Wzrosły natomiast przychody z 407,4 mln zł do 508,6 mln zł.


Dalszy ciąg artykułu zawiera analizę techniczną walorów Graal, Duda i ZM Kania wraz z prognozą kierunku i zasięgu ruchu i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT colian, duda, graal, kania, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR