Spadki cen surowców pogrążają kursy akcji KGHM i JSW

Omawiane walory: , , ,

Początek nowego tygodnia przynosi kontynuację spadków z końcówki poprzedniej sesji. Indeks WIG20 w dół ciągnie przecena akcji miedziowego kombinatu, w które uderzają topniejące ceny miedzi i srebra.

W piątek na wykresach podstawowych indeksów warszawskiej giełdy uformowały się czarne świece zakrywające korpusami krótsze białe świeczki z poprzedniego dnia. Podaż ewidentnie wzięła górę z nawiązką niwelując skromne czwartkowe zyski strony popytowej. W poniedziałek mamy potwierdzenie przewagi podaży w postaci otwartych luk bessy w przedpołudniowej fazie notowań. Innego scenariusza trudno się było spodziewać, po tym jak do niekorzystnej dla rynków, a zwłaszcza posiadaczy akcji spółek naftowych, decyzji OPEC o utrzymaniu dotychczasowych poziomów wydobycia ropy, dołożyły się złe wieści z gospodarki Chin.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, spadł w listopadzie do 50 pkt. z 50,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 – kurczenie się. Na inwestorów padł blady strach na myśl o ewentualności spadku popytu na surowce ze strony drugiej co do wielkości gospodarki świata. Efektem tych obaw jest m.in. przecena miedzi do poziomów najniższych od czterech i pół lat.

WIG20_wykres

Jakby tego było mało Szwajcarzy w weekendowym referendum zagłosowali przeciwko planom banku centralnego zwiększenie rezerw złota. W efekcie cena kruszcu spada w poniedziałek o 2 proc., a cena srebra obniżyła się do poziomów z 2009 r. To z kolei – wraz z taniejącą miedzią – najmocniej bije w KGHM, który jest światowym liderem w wytapianiu srebra i jednym z większych dostawcą miedzi. Akcje kombinatu przed południem spadają w tempie 3 proc. przy 2,5-krotnie wyższych obrotach (ponad 50 mln zł o godz. 10:30) niż spółka nr 2 w tym względzie.

Podczas dwóch pierwszych godzin sesji można zaobserwować rzadkie zjawisko jakim jest bliska zeru amplituda wahań indeksu największych spółek WIG20. Jak na razie maksymalna dzienna zmienność wynosi 6 pkt. Impulsem do śmielszego ruchu dla strony popytowej nie okazał się niestety pozytywny odczyt PMI. Wskaźnik dla Polski w listopadzie wzrósł z 51,2 do 53,2 pkt. Wielkość produkcji i liczba nowych zamówień wzrosły w tempie najszybszym od marca, a pierwszy raz od kwietnia odnotowano wzrost liczby nowych zamówień eksportowych. Nic, zero reakcji na giełdzie. Nieco później spłyną odczyty PMI z Niemiec, strefy euro i USA.

>> Sytuację i nastroje na polskim rynku akcji możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

W tym tygodniu zapadnie decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie rozszerzenia programu skupu o szereg nowych aktywów w celu pobudzenia inflacji i wsparcia wzrostu w gospodarce strefy euro. Rynek spodziewa się zwiększenia skali skupu aktywów, w tym obligacji rządowych. Inflacja w strefie euro wzrosła w listopadzie o marne 0,3 proc. r/r, a spadek cen ropy może sprawić, że Europa pogrąży się w deflacji. Po kiepskich wiadomościach z Chin, w poniedziałek cena baryłki ropy topniała o dalsze 2 proc.>> Czytaj więcej

Oprócz KGHM mocno traci kurs akcji JSW (-6,2 proc.). Wydobywcza spółka z sesji na sesję fedruje coraz głębszy dołek notowań. Ale nie może być inaczej skoro sam zarząd widzi ryzyko utraty płynności finansowej. Na przeciwnym biegunie plasuje się ukraińska Astarta (+16 proc.) kontynuująca spekulacyjny rajd zapoczątkowany w piątek. O ponad 7 proc. drożeją akcje Suwar, które po piątkowej sesji opublikowały raport za rok obrotowy 2013/14. Producent opakowań z tworzyw sztucznych zarobił w nim na czysto 3,77 mln zł, czyli 43 proc. więcej niż przed rokiem.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT astarta, jsw, kghm, suwary, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
 • JSW nie rozważa emisji akcji

  Jastrzębska Spółka Węglowa nie rozważa emisji akcji, poinformował prezes Włodzimierz Hereźniak.

 • Czerwony piątek na giełdach, w grze Getin Noble Bank i JSW Wzrost napięcia na linii USA-Chiny psuje nastroje na rynkach akcji. GPW dodatkowo ciążą kolejne mocno rozczarowujące dane z polskiej gospodarki. Po wynikach traci JSW, Ipopema i Getin.
 • JSW miała 209 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Jastrzębska Spółka Węglowa odnotowała 208,86 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 409,81 mln zł zysku rok wcześniej. Piątkową sesję kurs akcji producenta węgla rozpoczyna od 6-proc. przeceny.

 • Giełdowe misie idą za ciosem, w grze Play i banki Czarneckiego

  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i fatalne dane o produkcji przemysłowej w Polsce ściągają w dół indeksy WIG20 i WIG. Przed przeceną bronią się natomiast małe i średnie spółki. Po wynikach rosną banki Czarneckiego i Grupa Azoty.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR