Spadkowa sesja banków i producentów gier. Zielona oaza na PGE, Tauronie i Enerdze

Omawiane walory: , , , , , , , ,

Sektor gamingowy z CD Projektem na czele oraz banki pociągnęły w dół warszawską giełdę. Dobrze radziły sobie za to koncerny energetyczne, ale dziś robiły tylko za przysłowiowy "kwiatek do kożucha". W dalszym ciągu dużo działo się na spółkach z portfela Leszka Czarneckiego.

Źródło: ATTrader.pl

Miłe złego początki. Tak najkrócej można podsumować czwartkową sesję na giełdzie w Warszawie. Lepsze nastroje na rynkach globalnych i dobrze przyjęte wyniki kwartalne PZU, przełożyły się na wzrosty indeksów w pierwszej godzinie handlu. Później było jednak już tylko gorzej. Pogorszenie nastrojów na europejskich parkietach, a także z każdą godziną słabiej radzące sobie banki i spółki gamingowe, ostatecznie przesądziły o tym, że sesja zakończyła się zwycięstwem strony podażowej.

Indeks WIG20, który przed południem testował jeszcze poziom 2.254,49 pkt., zakończył dzień przeceną o 1,3 proc. do 2.202,91 pkt., WIG spadł o 0,94 proc. do 56.329,01 pkt, mWIG40 o 0,13 proc. do 3.874,07 pkt. i tylko sWIG80 uratował wzrosty, kończąc dzień na poziomie 10.835,39 pkt. (+0,11 proc.).

W czwartek, oprócz nastrojów na rynkach globalnych, pierwszoplanową rolę odgrywały wyniki spółek, trwające od kilku dni zamieszanie wokół spółek Leszka Czarneckiego, a także ciążąca sektorowi bankowemu proponowana nowelizacja prawa upadłościowego, czy wspierająca koncerny energetyczne aukcja rynku mocy.

PKN Orlen oferuje swoim akcjonariuszom zniżkę na paliwo >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W III kwartale PZU poprawiło zyski aż o 47,4 proc. w skali roku. Zysk netto wzrósł do nieco ponad 1 mld zł i był o 7 proc. wyższy od prognoz. Składka przypisana brutto wzrosła w tym okresie o 1 proc. do 5,377 mld zł, co było zgodne z oczekiwaniami. Paweł Surówka, prezes ubezpieczeniowego giganta, poinformował ponadto, że chce w przyszłym roku wypłacić wyższą dywidendę z zysku za 2018 rok. Inny członek władz spółki powiedział natomiast, że PZU byłoby zainteresowane odkupieniem akcji Pekao od Polskiego Funduszu Rozwoju.

Początkowo wyniki i informacje napływające z PZU wywołały pozytywną reakcję. Rano akcje podrożały do 41,85 zł. Na zamknięciu trzeba było jednak za nie zapłacić już tylko 40,92 zł, czyli o 1,06 proc. mniej niż w środę.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Wynikami rozczarował natomiast inny giełdowy gigant – KGHM. Miedziowa spółka wypracowała w III kwartale 1,225 mld zł zysku EBITDA, co jest nie tylko wynikiem gorszym niż przed rokiem (1,414 mld zł), ale też i gorszym od oczekiwań (1,33 mld zł). Przychody wzrosły o 12 proc. rok do roku do 5,364 mld zł, przekraczając o ponad 5 proc. rynkowe prognozy. Akcje KGHM-u potaniały o 1,32 proc. do 90 zł.

Jeszcze większym rozczarowaniem okazał się raport kwartalny 11 bit studios. W okresie lipiec-wrzesień producent takich gier jak „Frostpunk” i „This War of Mine” zarobił netto 3,6 mln zł, przy przychodach na poziomie 13,9 mln zł. Był to jednak wynik odpowiednio o 16 proc. i o 10 proc. gorszy od oczekiwań. Rynek zareagował przeceną akcji o 8,31 proc. do 270,50 zł i zniósł całe „frostpunkowe wzrosty”. Obecnie akcje są najtańsze od kwietnia br.

 


Fatalny dzień ma za sobą również The Farm 51. Spółka z NewConnect poinformowała, że w okresie 19 października – 13 listopada sprzedała ponad 200 tys. kopii gry „World War 3”, a wstępne przychody brutto ze sprzedaży wyniosły ponad 18,67 mln zł. Inwestorzy po cichu liczyli na więcej. Na domiar złego zainteresowanie graczy WW3 z tygodnia na tydzień jest coraz mniejsze, a to zły prognostyk dla sprzedaży w kolejnych miesiącach. Akcje The Farm 51 potaniały o 18,81 proc. do 27,20 zł.

Pod presją jest także CD Projekt, który wczoraj wykorzystując bliskość październikowego dołka, wybronił się przed przeceną w reakcji na słabe wyniki. Dziś inwestorzy skorygowali ten błąd. Akcje potaniały o 5,8 proc. do 138 zł. Ryzyko dalszych spadków jest spore.

Spółki gamingowe psuły nastroje, ale to głownie sektor bankowy pociągnął w dół WIG20. Akcje mBanku potniały o 3,86 proc., Santander BP o 3,22 proc., Alior Bank o 2,81 proc., PKO BP o 2,56 proc., a Pekao o 2,19 proc. Bankom ciąży zaniepokojenie o przyszłość Idea Banku i Getin Noble Banku (ten pierwszy dziś odbił o 4,42 proc., a drugi potaniał o 4,76 proc.), proponowana nowelizacja prawa upadłościowego (przerzuca ryzyko niespłacanych kredytów mieszkaniowych na banki), ale też wczorajsze słabe zachowanie banków na Wall Street.

W kontrze do banków były koncerny energetyczne, wsparte pierwszą aukcją rynku mocy. W efekcie akcje PGE podrożały o 4,93 proc., Enei o 5 proc., Tauron o 3,57 proc., a Energi o 1,49 proc. Prezes Enei stwierdził nawet, że cena w aukcji rynku mocy na rok 2021 jest „bardzo obiecująca”. Niestety, świetna sesja w wykonaniu sektora energetycznego to zdecydowanie za mało, by obronić WIG20 przed ponad 1-proc. spadkiem.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, CDPROJEKT, Enea, energa, farm51, kghm, PGE, PZU, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR