Święta na parkiecie, w grze koncerny energetyczne, Orange i Polnord

Omawiane walory: , ,

We wtorek indeks WIG20 kontynuuje odbicie, podczas gdy małe i średnie spółki tanieją. W centrum uwagi znalazły się m.in. koncerny energetyczne, Orange i kilka mniejszych spółek. Generalnie jednak handel na GPW z każdym dniem staje się coraz bardziej świąteczny.

mabion, polnord, orange, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Nowe rekordy na Wall Street nie budzą już emocji nie tylko na warszawskiej giełdzie, ale również na głównych europejskich parkietach, gdzie po poniedziałkowej mocnej sesji, dziś indeksy lekko się cofają. Nie oznacza to istotnej zmiany nastrojów na rynkach globalnych, a jedynie jest efektem zwyczajowego spadku aktywności przed świętami i Nowym Rokiem. Same nastroje zaś do końca roku powinny pozostać relatywnie dobre. Przemawiają za tym nie tylko nadzieje związane z porozumieniem USA i Chin ws. umowy handlowej, ale też te związane z oczekiwanym ożywieniem gospodarczym w Europie (zwłaszcza w Niemczech) i oczekiwaniem na efekt stycznia.

Początek wtorkowej sesji na GPW wpisuje się w zmienne nastroje dominujące na europejskich giełdach. O godzinie 11:04 drożały akcje 33,1 proc. wszystkich spółek, a taniały 46,4 proc. z nich. Indeks WIG20 rósł o 0,39 proc. do 2.121 pkt., ciągnąc za sobą WIG, który zyskiwał 0,19 proc. i testował poziom 56.941 pkt. W tym samym czasie sWIG80 spadał o 0,46 proc. do 11.809 pkt., a mWIG40 miał wartość 3.827 pkt. (-0,24 proc.).

Zielony kolor indeks blue chipów zawdzięcza przede wszystkim kontynuującym odreagowanie listopadowo-grudniowych spadków akcjom PKO BP. Po dwóch godzinach notowań drożały one o 2 proc. do 35,53 zł, po tym jak wczoraj ich notowania podskoczyły o 1,8 proc.

W indeksie WIG20 najmocniejszą spółką jest Orange. Akcje telekomu drożeją dziś o 3,1 proc. do 7,43 zł, rosnąc już do 7,45 zł i wyrównując czerwcowe maksimum na tym poziomie. Akcje Orange są w trendzie wzrostowym od początku października. Ostatnią informacją cenotwórczą jest porozumienie ze związkami zawodowymi ws. dobrowolnych odejść pracowników oraz wzrostu wynagrodzeń w latach 2020-2021.

W gronie największych spółek wyróżniają się również akcje koncernów energetycznych. Aczkolwiek już z dużo mniejszym ich wpływem na zachowanie całego indeksu. Kurs Tauron Polska Energia szedł w górę o 2,6 proc. do 1,678 zł, a PGE o 2 proc. do 8,17 proc. W podobnej skali drożały również akcje Enei, które kosztowały 7,99 zł, czyli o 1,9 proc. więcej niż w poniedziałek. I tylko kurs Energi, przywiązany ogłoszonym niedawno wezwaniem na akcje przez PKN Orlen, stał w miejscu, testując poziom 7,095 zł (-0,07 proc.).

Wzrosty spółek energetycznych to z jednej strony prosta korekta wcześniejszych spadków. Z drugiej gra pod dzisiejszą decyzję Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ws. taryf za energię elektryczną na 2020 rok. Konferencja prasowa URE w tej sprawie zaplanowana jest na godzinę 15:00.

Na szerokim rynku w dalszym ciągu nie daje o sobie zapomnieć Mabion. Jego akcje drożeją o 5,5 proc. do 74,40 zł, drugi dzień odreagowując czwartkowo-piątkowe spadki sprowokowane zamieszaniem wokół procesu rejestracji leku MabionCD20.

Rano gorąco też było na akcjach Polnordu. Informacja o tym, że rada nadzorcza ustaliła cenę emisyjną akcji serii T, które mają być wyemitowane w ramach podwyższenia kapitału zakładowego, na poziomie 2,12 zł, początkowo wywindowała kurs z 1,725 zł wczoraj na koniec dnia do 1,94 zł. Notowania dość szybko jednak się cofnęły i po dwóch godzinach notowań akcje mającego duże problemy finansowe Polnordu drożały jedynie o 2,6 proc. i kosztowały 1,77 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Mabion, orangepl, polnord, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR