Synthos tym razem szykuje odpis na instalację kauczuków w Oświęcimiu

Omawiane walory:

Synthos na tydzień przed rozpoczęciem zapisów w wezwaniu ogłoszonym przez wehikuł inwestycyjny Michała Sołowowa zasygnalizował zamiar przeprowadzenia testów na utratę wartości instalacji do wytwarzania kauczuków typu SSBR w Oświęcimiu. Piątkową sesję akcje spółki chemicznej rozpoczęły od przeceny.

– W wyniku przeglądu efektów ekonomicznych inwestycji w instalację do wytwarzania kauczuków typu SSBR, uruchomionej w trzecim kwartale 2015 roku w Oświęcimiu, należy wskazać na istnienie ryzyka utraty wartości aktywów utworzonych w wyniku tej inwestycji – czytamy w komunikacie.

Spółka podjęła działania mające na celu określenie potencjalnej utraty wartości i poinformuje o wynikach tych działań w terminie do 15 listopada 2017 roku (tj. do publikacji raportu okresowego za III kw. 2017 r.).

W tym roku Synthos już raz przechodził podobną procedurę. Latem spółka przeprowadziła testy na utratę wartości aktywów nabytych w 2016 roku od grupy Ineos. Ostatecznie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2017 r. Synthos uwzględnił odpis na kwotę 112 mln zł.

Na forach internetowych inwestorzy sugerują, że czas ogłoszenia kolejnego testu na utratę wartości nie jest przypadkowy. Pod koniec października FTF Galleon kontrolowany przez Michała Sołowowa ogłosił wezwanie na brakujący pakiet akcji Synthosu, oferując po 4,78 zł za każdy walor. Kosztem 2,4 mld zł kielecki biznesmen chce wycofać się z ostatniego przyczółka na GPW. Zapisy ruszają dokładnie za tydzień (17 listopada) i potrwają do 18 grudnia. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Synthosu

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Jest notowana na GPW od 2004 r. Informacja o zamiarze przeprowadzenia kolejnego testu na utratę wartości aktywów nie spodobała się inwestorom. W piątek na otwarciu sesji kurs akcji Synthosu tracił 1,84 proc., a za jeden walor płacono 4,80 zł, czyli zaledwie 2 grosze więcej niż wynosi oferta w wezwaniu ogłoszonym przez wehikuł inwestycyjny Michała Sołowowa.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Klamka zapadła, Synthos znika z GPW

  Akcjonariusze SYNTHOSu zdecydowali na walnym zgromadzeniu o przywróceniu akcjom spółki formy dokumentu i wycofaniu ich z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, wynika z podjętych uchwał. 

 • Sołowow ruszył z przymusowym wykupem akcjonariuszy mniejszościowych Synthosu

  Po osiągnięciu przez FTF Galleon i FTF Columbus - podmioty zależne od Michała Sołowowa - ok. 93,9 proc. kapitału zakładowego SYNTHOSu i ok. 93,9 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, FTF Galleon ogłosił przymusowy wykup pozostałych 80,7 mln akcji spółki po 4,93 zł sztuka, poinformowały Dom Maklerski PKO BP oraz Pekao Investment Banking, pośredniczące w wezwaniu.

 • Play, Ailleron, Lubawa i LiveChat awansowały w polskich indeksach

  Po sesji 29 grudnia 2017 r. miejsca w indeksach straciły SYNTHOS, PBG oraz Berling. Ich miejsce zajmą Play, Ailleron, Lubawa i LiveChat.

 • Synthos zniknie z giełdy. Sołowow wkrótce ogłosi przymusowy wykup

  Kontrolowany przez Michała Sołowowa fundusz FTF Galleon dopiął swego. W ramach wezwania skupi blisko 416 mln akcji SYNTHOSu, dzięki czemu przekroczy próg 90 proc. głosów na WZ. Zdjęcie spółki z giełdy, to już tylko kwestia czasu.

 • GPW na plusie dzięki BZ WBK i spółkom surowcowym

  W czwartek, na przekór europejskim parkietom, warszawska giełda rośnie. W górę ciągnie ją BZ WBK oraz surowcowy KGHM i JSW. Całemu rynkowi ciąży natomiast sektor energetyczny. Sytuacja jest jednak płynna i sesja może zamknąć się zarówno wzrostami, jak i spadkami.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR