StockWatch.pl

Tydzień pod znakiem wyników spółek, afery GetBack i premiery Frostpunka

Omawiane walory: , , , , ,

Zapowiada się gorący tydzień na warszawskiej giełdzie. O losach obserwowanego od początku kwietnia wzrostowego odbicia zdecydują dane makro, wyniki spółek z Wall Street, a przede wszystkim raporty finansowe rodzimych firm, zwłaszcza BZ WBK, Orange Polska, Kruka, Orlenu i Lotosu.

Giełda w Warszawie rozpoczęła ostatni tydzień kwietnia od niewielkich wahań indeksów, po tym jak poprzedni zakończył się piątkowymi mocnymi spadkami WIG20 i WIG, a także powrotem sWIG80 do dołka z końca marca br., gdy indeks ów znalazł się najniżej od listopada. Kwadrans przed południem WIG20 pozostawał na poziomie piątkowego zamknięcia (2.298 pkt.), mWIG40 tracił 0,2 proc., a sWIG80 o 0,3 proc.

Rano w indeksie WIG20 liderem spadków był Alior Bank, którego akcje taniały o 1,4 proc. do 71,85 zł (wciąż jednak pozostając w 2-tygodniowej konsolidacji). Według doniesień prasy, do sądu trafił pozew zbiorowy przeciwko bankowi. Sprawa dotyczy sprzedaży ryzykownych funduszy W Investments.

Przed jutrzejszą publikacją wyników za I kwartał br. tanieją akcje BZ WBK. Ich ceny spadały o 1,3 proc. do 367,40 zł, również jednak pozostając od dwóch tygodni w trendzie bocznym. Analitycy prognozują, że w pierwszych trzech miesiącach roku zysk netto banku spadł o 5 proc. w relacji rok do roku i ukształtował się na poziomie 432 mln zł. Spadek ten był związany z wypłatą na rzecz funduszu restrukturyzacji banków.

GetBack pod lupą prokuratury

Tematem numer pozostają pozarynkowe wydarzenia wokół GetBack. Według ustaleń Dziennika Gazety Prawnej, sprawą wrocławskiej firmy windykacyjnej zainteresował się Mateusz Morawiecki. Premier jeszcze w piątek zwołał naradę z Markiem Dietlem oraz szefem KNF w sprawie sytuacji w spółce, a Urząd KNF złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulowania informacją. Jak ustaliła gazeta, Departament ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej od kilku dni analizuje pojawiające się informacje dotyczące windykatora.

– Państwo nie poradziło sobie z piramidą finansowa, jaką był Amber Gold. Nie chcemy, aby tym razem ktoś znów zarzucił nam bierność czy nieudolność – powiedział informator DGP z kręgów rządowych.

Wiele w kwestii sytuacji w spółce może wyjaśnić raport roczny. Jego publikacja przypada 30 kwietnia, czyli dokładnie za tydzień. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

Frostpunk is coming!

Skalą wzrostów wyróżnia się 11 bit studios. Akcje warszawskiej spółki drożeją o 6 proc. do 253 zł. Inwestorzy kupują walory licząc na sprzedażowy sukces Frostpunka. Gra już jutro trafi do cyfrowej dystrybucji na Steam, GOG, Humble Store i innych platformach. Dla spółki to bezapelacyjnie najważniejsze wydarzenie od czasów premiery This War of Mine, czyli hitu z 2014 r. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom 11 bit studios

notowania

Pozytywnie na raport finansowy reaguje PlayWay. W całym 2017 roku spółka ta zarobiła netto 15,77 mln zł, czyli trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Jej przychody zaś wzrosły do 21,47 mln zł z 6,05 mln zł w 2016. Przypomnijmy, że 29 maja nastąpi premiera gry Agony. Dziś akcje PlayWay drożeją o 3 proc. do 103 zł.

Dynamiczne wybicie obserwujemy dziś na akcjach Serinus Energy. Notowania rosną o 10,3 proc. do 1,07 zł. Impulsem do kupna jest informacja o przekroczeniu przez Quercus TFI progu 5 proc. w akcjonariacie spółki.

Po pierwszej godzinie handlu najgorzej radziły sobie akcje Mostostalu Zabrze (-3,45 proc.), Getinu (-3,1 proc.), Trakcji (-2,9 proc.) i Kruka (-2,7 proc.). W przypadku tego ostatniego nie można zapominać, że w tym tygodniu zostanie wypłacona dywidenda w wysokości 5 zł na jedną akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie środa 25 kwietnia, a wypłata będzie mieć miejsce 2 dni później.

Wyniki spółek, dane makro i posiedzenia banków centralnych

Tydzień na GPW rozpoczął się dość spokojnie. Przynajmniej jeżeli oceniać to na podstawie zachowania indeksów i obrotów. W drugiej połowie dnia na rynek trafia wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług w USA, ale również i one nie powinny wywołać większych emocji na rynkach finansowych. Jeżeli już coś ma na nie wpływać to publikowane przed rozpoczęciem sesji na Wall Street wyniki Halliburton. A przede wszystkim zachowanie amerykańskich obligacji, których rentowności od początku miesiąca ponownie rosną, pokonując w ostatni piątek swój szczyt z lutego i zbliżając się dziś do psychologicznego poziomu 3 proc. To właśnie sytuacja na rynku długu przed weekendem zaniepokoiła inwestorów, wywołując piątkowe spadki indeksów w USA.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Bieżący tydzień zapowiada się bardzo ciekawie. Złożą się na to wyniki rodzimych spółek, wyniki globalnych koncernów z USA i Europy oraz dane makroekonomiczne i posiedzenie ECB.

We wtorek raport finansowy opublikuje m.in. BZ WBK, Bank Millennium, Emperia, Impexmetal, Krezus i Monnari. Dzień później Orange Polska, Gino Rossi, Mennica i Śnieżka. W czwartek Kruk, PKN Orlen, Benefit Systems, Boryszew, Dębica, Getin Noble, Mabion, Netia i przeżywający trudny okres Próchnik. W piątek zaś Lotos, Altus TFI, Amica, Budimex, Comarch, Cormay, Famur, Groclin, Kopex, Mostostal Zabrze, Orbis, Polnord, Stalprodukt, Wawel i sama GPW.

W USA i Europie wynikami pochwali się m.in. Alphabet (Google), 3M, Banco Santander, Caterpilar, Coca-Cola, Texas Instruments, AT&T, Boeing, Ford, Qualcomm, Twitter, Visa, Deutsche Bank, Xilinx, Nokia, Royal Dutsch Shell, Total i Daimler.

W sferze makro pierwszoplanową rolę odegrają posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego i Banku Japonii, indeks Ifo dla Niemiec, a także wstępne odczyty danych o PKB za I kwartał br. dla USA i Wielkiej Brytanii.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, Alior, bzwbk, getback, playway, serinus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR