Urteste chce pozyskać z emisji akcji ok. 9 mln zł i zadebiutować na NewConnect

Omawiane walory:

Spółka pracująca nad technologią do wykrywania chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju z próbek moczu chce pozyskać środki na prace badawczo-rozwojowe, ochronę patentową testów oraz wyposażenie nowego laboratorium. Zapisy dla inwestorów ruszą 24 czerwca. Urteste planuje zadebiutować na rynku NewConnect w III kwartale 2021 r., a w perspektywie kolejnych dwóch lat przejść na rynek główny GPW.

mabion

Fot. Pexels

Pomysłodawcą projektu i głównym badaczem Urteste jest prof. Adam Lesner, ekspert z zakresu badań nad enzymami proteolitycznymi i chemii peptydów.

– Rozwijana przez nas technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Test Urteste przy reakcji z enzymem rozpada się na dwie części i powoduje zmianę intensywności barwy moczu, która świadczy o występowaniu nowotworu u pacjenta. W centrum zainteresowanie spółki znajduje się 15 testów onkologicznych, które znajdują się na różnych etapach opracowania i dotyczą ponad 90 proc. przypadków wszystkich chorób nowotworowych – mówi prof. Adam Lesner, przewodniczący Rady Naukowej Urteste.

Prowadzone przez spółkę prace badawczo-rozwojowe skoncentrowane są w trzech projektach:

  • PANURI (rak trzustki)
  • EASY-TEST (rak prostaty)
  • FINDER (13 celów diagnostycznych)

Najbardziej zaawansowanymi projektami spółki są PANURI oraz EASY-TEST. Celem pierwszego z nich jest opracowanie testu stosowanego w diagnostyce raka trzustki, zaś drugiego – opracowanie testu stosowanego w diagnostyce raka prostaty. Obecnie w ramach projektów PANURI i EASY-TEST prowadzone są eksperymenty medyczne, w którym uczestniczy odpowiednio 330 i 165 ochotników. Celem prowadzonych badań jest ocena czułości i swoistości testów oraz porównanie czułości i swoistości testów względem dostępnego na rynku markera CA19-9 u pacjentów z rakiem trzustki oraz markera PSA u pacjentów z rakiem prostaty.

Celem projektu FINDER jest opracowanie testów diagnostycznych dla 13 typów nowotworów takich jak: rak nerki, jelita grubego, płuca, dróg żółciowych, wątroby, jajnika, trzonu macicy, żołądka, przełyku, piersi, białaczka, chłoniak, glejak.

– Rynek testów w obszarze chorób onkologicznych, na którym jesteśmy obecni jest bardzo atrakcyjny. Według analityków wartość globalnego rynku biomarkerów nowotworowych w najbliższych latach będzie rosła średniorocznie o kilkanaście procent. Potwierdzają to również liczone w miliardach dolarów transakcje przejęć podobnych do naszej technologii, które wydarzyły się w 2020 r. i w latach ubiegłych. Naszym celem jest opracowanie taniej, nieinwazyjnej oraz prostej w interpretacji technologii o wysokich parametrach czułości i swoistości. Dotychczasowe badania wskazują, że jesteśmy na dobrej drodze do opracowania technologii spełniającej te kryteria – mówi Grzegorz Stefański, prezes zarządu Urteste.

Kliknij, aby powiększyć.

Przyjęty przez Urteste model biznesowy zakłada sprzedaż technologii lub udzielenie wyłącznej licencji dużemu międzynarodowemu graczowi rynkowemu.

Obecnie akcjonariuszami Urteste są: Grzegorz Stefański, prezes zarządu (18 proc.), Tomasz Kostuch, członek zarządu (18 proc.), prof. Adam Lesner, przewodniczący Rady Naukowej i twórca projektu (23,6 proc.), dr Natalia Gruba, dyrektor ds. technologii (20,4 proc.) oraz Fundusz Twiti Investments (20 proc.). Wszyscy obecni akcjonariusze zadeklarowali 12-miesięczny lock-up.

Emisja akcji, a potem debiut

W ramach publicznej emisji akcji spółka zaoferuje 95,2 tys. akcji serii C, w tym 30 tys. sztuk w transzy dla małych inwestorów i 65,2 tys. sztuk w transzy dla dużych inwestorów. Nowe akcje po emisji stanowić będą 8,5 proc. kapitału zakładowego Urteste. Cena emisyjna zostanie ustalona w procesie budowania książki popytu i opublikowana 23 czerwca br. Przydział nowych akcji zaplanowany jest 7 lipca, a debiutu na NewConnect spółka spodziewa się w III kwartale 2021 roku.

Akcjonariat Urteste. Źródło: Spółka

Spółka spodziewa się pozyskać w ramach emisji ok. 9 mln zł, z czego 4,8 mln zł zostanie przeznaczone na kontynuowanie prac badawczo-rozwojowych w trzech głównych projektach, 2,1 mln zł na ochronę patentową, 1,2 mln zł na ogólne koszty zarządu, a 1 mln zł na automatyzację i doposażenie laboratorium.

– Planujemy zacząć rozmowy z potencjalnymi partnerami za około rok, a za 2-3 lata możemy myśleć o komercjalizacji. Myślimy o dużych firmach diagnostycznych z rozbudowaną siecią sprzedaży testów, albo takich, które już dziś są liderami w diagnostyce nowotworów, albo takich, które zamierzają wejść na ten rynek z nową technologią. Praktyka pokazuje, że zainteresowanie takimi spółkami jak nasza znacząco wzrasta po przystąpieniu do badania klinicznego. Bierzemy pod uwagę, że początek badań klinicznych będziemy musieli sfinansować sami – dodał prezes Grzegorz Stefański.

Po debiucie Urteste na NewConnect następnym krokiem, w perspektywie około dwóch lat, może być kolejna emisja i przeniesienie na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych.

– Chcemy rozwijać spółkę w równym, szybkim tempie. Zakładamy, że dzięki rynkowi NewConnect pozyskamy środki, które pozwolą nam rozwijać się przez najbliższe dwa lata. Następnym krokiem prawdopodobnie będzie ruch na główny parkiet GPW i nowa emisja akcji” – powiedział członek zarządu Urteste Tomasz Kostuch podczas wideokonferencji.

Harmonogram oferty publicznej Urteste

Termin Wydarzenie
10 czerwca 2021 r. Publikacja Memorandum (rozpoczęcie Oferty Publicznej)
11 – 22 czerwca 2021 r.

Road Show

22 czerwca 2021 r.

Ustalenie Ceny Maksymalnej lub Przedziału Cenowego

23 czerwca 2021 r. Budowa Księgi Popytu (do godz. 15.00)

23 czerwca 2021 r.

(do końca dnia)

Publikacja Ceny Emisyjnej Akcji Oferowanych oraz ostatecznej liczby Akcji Oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów
24 czerwca – 2 lipca 2021 r. Zapisy na Akcje Oferowane (zarówno w TDI i TMI) – w dniu 2 lipca 2021 roku zapisy do godz. 23.59)
7 lipca 2021 r. Przydział Akcji Oferowanych

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie PremiumWspółpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR