Vitaliy N. Katsenelson – Jak zarabiać na rynku, który zmierza donikąd [RECENZJA]

Książka Vitaliya Katsenelsona to kolejna pozycja z serii must read dla inwestorów stosujących podejście fundamentalne. Zresztą już sam podtytuł sugeruje związek z aktywnym inwestowaniem w wartość.

recenzja,Vitaliy,Katsenelson

Vitaliy N. Katsenelson – Jak zarabiać na rynku, który zmierza donikąd

Książka w zasadzie rozpoczyna się od przyjęcia tezy o wejściu rynku kapitałowego w trend boczny. Jest to poparte analizą historyczną oraz zdefiniowaniem okresu konsolidacji jako rynku tchórzliwego lwa. Autor zakładał, że 18 letnia hossa zakończyła się w roku 2000 i w kolejnych 2 dekadach rynek będzie znajdował się w trendzie bocznym. Oczywiście trzeba pamiętać, że książka została wydana w 2011 roku, więc możemy zakładać, że powstała rok wcześniej. Przypomnę, że S&P 500 na koniec 2009 roku wynosił ok. 1,1 tys. punktów, czyli reprezentował podobne wartości jak 9 lat wcześniej. Wszyscy, co choć trochę interesują się rynkami kapitałowymi, wiedzą jednak, że kolejna dekada to bezprecedensowy wzrost rynku amerykańskiego, który spowodował, że obecnie S&P 500 ociera się o poziomy 4,2 tys. punktów. Trudno więc przyjąć, że autor trafił z swoimi projekcjami. Błąd w tym założeniu jest o tyle istotny, ponieważ w drugiej części książki mamy informację o tym jak należy inwestować w okresie trendu horyzontalnego. W skrócie inaczej niż w hossie, gdy podejście kup i trzymaj może przynosić po prostu bardzo dobre efekty. Czy to oznacza, ze książka jest bezwartościowa i należy ją wyrzucić do kosza? Mam nadzieję, że poniżej przedstawię konkretne argumenty o tym, że jest wręcz odwrotnie.

O ile autor zupełnie nie trafił z rynkiem amerykańskim, to w wypadku rynku polskiego mamy obecnie WIG20 na poziomie ok. 2 tys. punktów, podczas gdy na koniec 2009 roku dobijał on 2,4 tys. Przez chwilę było lepiej i marzyliśmy nawet przez chwilę o pobiciu szczytów z 2007 roku. Jednak tak naprawdę w ostatnich 10 latach mieliśmy do czynienia z trendem bocznym lub wręcz spadkowym. Tak więc pomysły, które autor przedstawia, mogą mieć również zastosowanie do naszego krajowego podwórka choćby tylko ze względu na trend panujący w ostatniej dekadzie. W szczególności, że wiele z nich można po prostu zastosować, co ja czynię praktycznie, do selekcji dobrych spółek, które mogą rosnąć zarówno w hossie jak i rynku bocznym.

Skoro omówiłem już słabe punkty to teraz skupmy się na silnych stronach tej książki. Po pierwsze jej język – książka jest przystępna i czyta się ją łatwo. Zakładam, że przeciętny inwestor spokojnie upora się z nią w dwa, maksymalnie 3 wieczory. Nie jest pisana językiem akademickim sugerującym pracę naukową. Wręcz przeciwnie pozycja napisana jest językiem łatwym i przyjemnym, niektórzy nawet by zaryzykowali, że pisana była ze swadą. Oczywiście pamiętać należy, ze była ona pisana dla czytelnika zza Wielkiej Wody gdzie styl „łatwo, szybko, dowcipnie i lekko” jest obowiązujący.

>> Zamów książkę Vitaliya N. Katsenelsona – Jak zarabiać na rynku, który zmierza donikąd w księgarni Maklerska.pl

Po drugie w rozdziale czwartym mamy przypowieść o mleczarzu Tewie. Gorąco zachęcam, aby zapoznać się na spokojnie z tym rozdziałem i to więcej niż raz.  Historia głównego bohatera „Skrzypka na dachu” ma zwrócić naszą uwagę na coś co Warren Buffett często określa mianem wyceny wewnętrznej spółki , czyli tzw. prawdziwej wartości przedsiębiorstwa, niezależnie od jego obecnych notowań na tym czy innym rynku. Katsenelson udowadnia nam, że nawet kupując krowę na targu, jak to było w wypadku mleczarza, należy spokojnie policzyć ile dochodu może ona przynieść w stosunku do zainwestowanych pieniędzy i nie ulegać krótkotrwałej modzie. Pojawia się tutaj pojęcie marginesu bezpieczeństwa, które już wcześniej było akcentowane przez Benjamina Grahama, Warrena Buffeta czy Setha Klarmana.

Po trzecie autor wykłada w jasny sposób swoją filozofię JWW: Jakość, Wzrost i Wycena. Są to trzy fundamenty wewnętrznej wartości spółki i oceny atrakcyjności inwestycji w akcje takiego podmiotu. Autor poświęca jeden rozdział każdemu z tych fundamentów i omawia go dość dokładnie. Tutaj trzeba jednak pamiętać, że przykłady odnoszą się do rynku amerykańskiego i dotyczą historii, z naszej perspektywy, jednak dość zamierzchłej. Rozdział dziesiąty to podsumowanie tych trzech elementów i jak można się domyślać rekomendacja, aby inwestować tyko w spółki, które są TOP na poziomie tych 3 elementów. To jednak nie koniec, ponieważ czeka nas kolejnych 8 rozdziałów. Jedne z nich są mniej, drugie bardziej ciekawe. Na pewno jednak warto się z każdym z nich zapoznać, ponieważ czasami przypominają stare prawdy, a czasami po prostu zmuszają do myślenia.

Podsumowując „Jak zarabiać na rynku, który zmierza donikąd” jest niewątpliwie niezwykle cenną pozycją dla inwestorów chcących kupować spółki w oparciu o czynniki fundamentalne i osiągać ponadprzeciętne zyski w długim terminie. Mimo, iż samo założenie o rynku w trendzie bocznym nie sprawdziło się w USA, to jednak jego porady pozostają trafne i aktualne, zwłaszcza dla rynku polskiego, gdzie w ostatnim dziesięcioleciu trudno mówić o trendzie wzrostowym. Zasada JWW jest niewątpliwie dość ciekawa i niezbyt trudno (przynajmniej teoretycznie) przy jej pomocy znaleźć firmy, które są mocne fundamentalnie i obiektywnie (a nie tylko porównawczo) rozsądnie wyceniane. Oczywiście trzeba pamiętać, że zaproponowana metoda nie jest św. Graalem i często w hossie nie będzie biła rynku. W szczególności może być ona jednak przydatna dla osób stawiających pierwsze kroki w analizie fundamentalnej, choć i osoby bardziej zaawansowane również odkryją w niej ciekawe pomysły.

Książka jest dostępna w księgarni maklerska.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR