W 2012 roku przed rynkiem Catalyst test dojrzałości

Młody rynek obrotu obligacjami czeka w przyszłym roku duży sprawdzian. Trzy wyzwania to utrzymanie tempa wzrostu, poprawienie obrotów oraz test płynności dla blisko 20 emitentów. Sprawdziliśmy, jakie wykupy planowane są w kolejnych miesiącach 2012 r.

Inwestorzy indywidualni lokujący kapitał na rynku obligacji zyskali w mijającym roku nowe doświadczenia. Pojawiło się wiele ciekawych papierów, ale zaszły też zdarzenia negatywne w postaci nie wykupienia obligacji przez dwóch emitentów. To przypomina, że cały czas mamy do czynienia z instrumentami o ryzyku większym od zera. Miejmy nadzieję, że nadciągające w 2012 roku wykupy na ponad 500 mln zł przebiegną bez perturbacji.

Zachowanie spółek, które miały problemy z wykupem obligacji budziło zrozumiałe emocje. Na czoło w niechlubnym rankingu wysuwa się spółka Anti, która była bohaterem wielu naszych tekstów. Jako pierwszy emitent w dwuletniej historii rynku, spółka nie wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec obligatariuszy. Oprócz samego faktu pozostawienia inwestorów na lodzie, warta podkreślenia jest fatalna komunikacja z rynkiem. Do historii przejdą stwierdzenia zarządu spółki o tym, że spłata zobowiązań z tytułu obligacji jest niekorzystna ekonomicznie, albo że jeden obligatariusz dostał pieniądze bo bardzo prosił. Wypadek Anti unaocznił też nowe ryzyko inwestycyjne: spółka dokonując częściowego  wykupu obligacji, sama wybiera komu najpierw zapłaci.

>> Więcej szczegółów dotyczących nie wykupienia obligacji przez Anti >> W case study dotyczącym ryzyka emitenta

Przełom czerwca i lipca 2011 roku był pechowy, bo na Anti się nie skończyło. Inwestorów zbulwersowało zachowanie spółki ZPS Krzętle, która już podczas pierwszej płatności odsetek spóźniła się kilkanaście dni z ich wypłatą. Niemiła niespodzianka czekała też w listopadzie. Tym razem swoich papierów nie wykupiła spółka Fojud. Wydawało się, że tym razem będzie inaczej i firma mająca problemy będzie współpracować z inwestorami. Początkowo co kilka dni pojawiały się komunikaty informujące o stanie negocjacji w związku z kontraktem, z którego środki miały zostać przeznaczone na wykup obligacji. Niestety, od połowy grudnia brak nowych informacji oficjalnym kanałem, a inwestorzy na forum StockWatch.pl skarżą się, że nie otrzymują od też od firmy odpowiedzi na emaile.

>> Śledź dyskusję o obligacjach spółki Fojud >> Na dedykowanym wątku na forum StockWatch.pl

Nadchodzący rok będzie kluczowy dla postrzegania rynku Catalyst przez inwestorów indywidualnych. Spółki będą musiały wykupić obligacje za ponad pół miliarda złotych. Dotyczy to najpopularniejszych instrumentów na Catalyst, czyli obligacji Ganta i Prime Car Management. Sam Gant będzie musiał zrolować swój dług o wartości nominalnej ponad 100 mln zł. Najmniejsze problemy z wykupem obligacji Ganta czy PCM byłyby prawdziwą katastrofą dla Catalyst.

Trzy największe wykupy w 2012 r. opiewają na 390 mln zł, czyli przeszło 3/4 łącznej kwoty wykupów:
GANT                                                   105 mln zł
PRIME CAR MANAGEMENT                        235 mln zł
MCI                                                       50 mln zł

StockWatch.pl przygotował listę obligacji korporacyjnych wraz z terminami zapadalności, które mają być wykupione w przyszłym roku w poszczególnych miesiącach.

Źródło: opracowanie własne na podstawie gpwcatalyst.pl

O Catalyst będzie się robić coraz głośniej, między innymi dzięki emisji papierów GPW SA, co może pomóc w propagowaniu inwestowania w obligacje. Odpowiednio poprowadzona akcja marketingowa powinna przynajmniej zainteresować inwestorów rynkiem Catalyst. Wprawdzie oprocentowanie nieco ponad 6 proc. w skali roku jest niższe niż innych emitentów korporacyjnych, ale niższe jest też ryzyko.

Szansą na szybszy rozwój Catalyst są zaostrzone przepisy podatkowe. Likwidacja lokat antybelkowych sprawi, że rentowności obligacji na Catalyst staną się jeszcze bardziej atrakcyjne. W przyszłym roku na rynku pojawią się też nowe instrumenty. W 2011 roku zadebiutowało 55 nowych emitentów i wydaje się, że w przyszłym roku liczba będzie nie mniejsza. Trudna sytuacja na rynku IPO sprawa, że firmy poszukujące kapitału na rozwój kierują się w stronę długu korporacyjnego. Im więcej nowych i interesujących dla inwestorów indywidualnych obligacji, tym lepiej dla działającym na tym rynku.

>> Więcej informacji o Catalyst na bieżąco >> W dedykowanym serwisie prowadzonym przez StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR