W grudniu Kruszwica wypłaci pokaźną zaliczkę na poczet dywidendy

Omawiane walory:

Producent tłuszczów roślinnych ma zielone światło na wypłatę 200 mln zł zaliczki na poczet dywidendy. Przy obecnym kursie akcji stopa wynosi aż 12 proc.

Na każdą akcję akcjonariusze otrzymają 8,70 zł. Prawo do dywidendy będzie można nabyć 2 grudnia. Środki na rachunkach maklerskich pojawią się 9 grudnia. Kruszwica systematycznie od 12 lat wypłaca dywidendę. W zeszłym roku stawka wyniosła 2,08 zł, co dało stopę w wysokości 3,18 proc. 

Na koniec września Kruszwica miała na koncie 208 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Mankamentem w tegorocznych wynikach jest spadek przychodów i zysków. Po pierwszych trzech kwartałach wartość sprzedaży obniżyła się z 1,71 mld zł do 1,66 mld zł. Wolumen sprzedaży obniżył się o 9 proc. r/r do 688 tys. ton. Zysk operacyjny spadł z 77,8 mln zł do 32,8 mln zł. Na czysto grupa zarobiła 27,6 mln zł wobec 63,4 mln zł rok wcześniej. Marża brutto ze sprzedaży stopniała z 12,8 proc. do 9,5 proc.

– Pomimo dobrego dla grupy okresu trzeciego kwartału bieżącego roku, wynik finansowy grupy kapitałowej za okres pierwszych trzech kwartałów br. nadal pozostaje pod silnym wpływem wyniku segmentu Agri, gdzie wolumeny sprzedaży w pierwszych dwóch kwartałach br. były poniżej wyników uzyskiwanych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Głównym powodem tego stanu była słaba podaż nasion rzepaku ze zbiorów 2015 roku, jak również wysoki eksport tychże nasion. W rezultacie braku surowca i wzrostu jego cen, nastąpił spadek marż na jego przerobie oraz spadek wolumenów sprzedaży produktów pochodzących z przerobu nasion rzepaku, tj. olejów luzem oraz śruty rzepakowej. – czytamy w raporcie spółki.

Mimo słabszych wyników w ostatnim miesiącu akcje Kruszwicy zyskały na wartości ponad 25 proc. Od początku roku zwyżka przekracza 50 proc. 

wykres_kruszwica

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruszwica, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • 12 hojnych spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

  Inwestorzy już mogą zakasać rękawy, bo na GPW ruszają prawdziwe żniwa. Do zebrania jest 55 dywidend ze spółek notowanych na rynku głównym i NewConnect. W najgorętszym okresie w całym roku nie zabraknie też ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.

 • Tydzień spadających noży w sWIG80. Mocna przecena Altusa i jego spółek portfelowych

  Na GPW znów obserwujemy komplet czerwieni wśród głównych indeksów. Najgorzej poradził sobie sWIG80, który po 2-proc. przecenie cofnął się do poziomów z sierpnia 2014 r. W centrum uwagi pozostaje silna wyprzedaż akcji Altusa oraz jego spółek portfelowych.

 • Mabion zastąpi GetBack w składzie mWIG40 po 8 maja

  Akcje Mabionu wejdą w skład indeksu mWIG40 i mWIG40TR po usunięciu z listy uczestników indeksów akcji GetBack po sesji 8 maja br., podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

 • Analiza techniczna czterech ciekawych spółek spożywczych

  Akcje giełdowych producentów żywności, mimo rynkowej zawieruchy, zachowują krzepę. Krzysztof Borowski, ekspert od analizy technicznej specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził potencjał techniczny ZM Kania i IMC oraz zaktualizował ubiegłotygodniową analizę Indykpolu i Kruszwicy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR