W USA rusza sezon wyników za III kwartał, w Warszawie kolejny dzień huśtawki na JSW

Omawiane walory: , , , ,

Inwestorzy wstrzymują oddech przed startem sezonu publikacji wyników kwartalnych na Wall Street. W oczekiwaniu na pierwsze raporty amerykańskich banków, na GPW rozgrywane są pojedyncze spółki. Wśród nich jest JSW, The Farm 51 i The Dust.

jsw, monnari, bogdanka, farm51, the dust, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło ATTrader.pl

Dziś na Wall Street startuje sezon publikacji wyników za III kwartał. Na pierwszy ogień idą duże amerykańskie banki. Przed rozpoczęciem sesji w Nowym Jorku raporty finansowe opublikuje Citigroup, Goldman Sachs, JP Morgan Chase i Wells Fargo. Ponadto zrobi to jeszcze m.in. Johnson & Johnson i UnitedHealth. Jutro kolejna grupa spółek pochwali się wynikami (m.in. Aloca, Bank of America, IBM, Netflix). I tak będzie to trwało aż do końca października, a raporty spółek będą najważniejszym czynnikiem kształtującym nastroje na rynkach globalnych, spychając na drugi plan wojny handlowe, banki centralne, a prawdopodobnie również brexit.

Szacuje się, że w III kwartale zyski spółek z indeksu S&P500 spadły o 4,1 proc. rok do roku, co będzie już trzecim kolejnym kwartałem ich spadku. Taki scenariusz jest jednak już w znaczniej mierze zdyskontowany. To co będzie miało wpływ na decyzje inwestorów, a więc i na kierunek w jakim ruszą indeksy na Wall Street (a w ślad za nimi wiele innych giełd, w tym giełda w Warszawie), to prognozy spółek odnośnie kolejnych kwartałów.

W oczekiwaniu na dzisiejsze wyniki amerykańskich banków, większość europejskich indeksów notowana jest na małych plusach. Warszawski parkiet częściowo wpisuje się w tę tendencję. Po 2,5 godzinie handlu indeks WIG20 rósł o 0,24 proc. do 2.153 pkt., WIG zyskiwał 0,17 proc. i testował poziom 56.741 pkt., mWIG40 miał wartość 3.615 pkt. (+0,06 proc.), a sWIG80 11.464 pkt. (-0,11 proc.). Inwestorzy zupełnie zignorowali publikowane przed południem inflacyjne dane z Polski (we wrześniu inflacja CPI wyhamowała do 2,6 proc. r/r) oraz październikowy odczyt indeksu ZEW dla Niemiec (-22,8 pkt. wobec prognozowanych -27 pkt.). Rozgrywane są natomiast spółki. W tym bohater wielu ostatnich sesji, czyli JSW.

Akcje JSW drożeją o 4,2 proc. do 22,40 zł, po tym jak wczoraj w sposób brutalny zostało zastopowane wzrostowe odbicie na tych walorach i kurs na koniec sesji spadł o 8,1 proc. Nie ma pewności, czy dzisiejsze wzrosty utrzymają się do końca notowań. Straszy nie tylko widoczna na wykresie dziennym wczorajsza duża czarna świeca, tworząca podażową formację objęcia bessy, ale przede wszystkim upubliczniona rekomendacja. Analitycy Trigon DM w raporcie z 8 października podkreślili, że potencjał spadkowy JSW jeszcze się nie wyczerpał, a zmiany technologiczne rozpoczęte przez największych producentów stali i odejście od węgla koksującego, przełoży się na spadek akcji JSW aż do 14,20 zł.

Póki co jednak inwestorzy chcą grać pod odbicie i nie przejmują się tą rekomendacją, a akcje JSW rosną najmocniej wśród spółek tworzących indeks WIG20. Kroku próbuje im dotrzymywać PGE, którego akcje drożeją o 2,8 proc. do 8,242 zł. Liderem spadków jest Play. Jego akcje tanieją o 1,5 proc. do 28,80 zł.

Równie udanego dnia co JSW nie ma Bogdanka. Akcje tego producenta węgla kamiennego tanieją o 0,6 proc. do 34,80 zł po publikacji wyników. Spółka szacuje, że w pierwszych trzech kwartałach roku wypracowała 264 mln zł zysku netto, 611,3 mln zł zysku EBITDA i miała prawie 1,63 mld przychodów. We wszystkich trzech przypadkach oznacza to poprawę wyników z 2018 roku, gdy parametry te kształtowały się odpowiednio na poziomie: 76 mln zł, 92,6 mln zł i 1,335 mld zł. Jak widać rynek liczył na więcej.

Dziś mocno rozgrywane są akcje Monnari. Notowania wystrzeliły o 6,8 proc. do 3,29 zł. Wobec braku nowych wieści ze spółki, ten ruch w górę należy wiązać tylko i wyłącznie z odreagowaniem ostatnich mocnych spadków. Szczególnie, że poprzedziło go poranne zejście do 2,91 zł i wyznaczenie nowego ponad 6,5 letniego minimum.

Warto też zwrócić uwagę na spółki gamingowe. Kurs The Farm 51 w przededniu wielkiej premiery rośnie o 2,2 proc. do 28,20 zł. W środę na platformie Steam zadebiutuje we wczesnym dostępie „Chernobylite”, czyli najważniejsza produkcja spółki tego roku.

Akcje The Dust tanieją natomiast o 4,2 proc. do 9,10 zł, po tym jak wczoraj spółka poinformowała o emisji do 225 tys. akcji po 8 zł za sztukę. Sytuacja na wykresie dziennym The Dust sugeruje, że zejście kursu do wspomnianych 8 zł jest obecnie bardzo realne.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, farm51, jsw, MONNARI, THEDUST, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR