Widać spekulacje na spółkach o niskim C/WK, ostrożnie z nimi

Pośród spadków można było w ostatnich dniach zauważyć mocne odbicia spółek o wybitnie niskiej wartości C/WK. Brokerzy ostrzegają, że to gra na krótki termin, a nie sygnały odwrócenia trendu na rynku.

Na giełdzie kolejny dzień mocnych spadków. Jednak z analizy ostatnich sesji wyłania się spora grupa spółek, których tygodniowa stopa zwrotu to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. W ostatnich dniach dobrze wyglądały notowania niektórych małych i średnich firm, co mogłoby sugerować powrót na rynek średnich inwestorów, którzy kupują mocno przecenione aktywa. Z drugiej strony może być to tylko mocniejszy atak kapitału spekulacyjnego. O zdanie zapytaliśmy ekspertów.

– Na pewno zagranica cały czas sprzedaje nasze akcje. Na rynku jest tanio, ale może być jeszcze taniej, kiedy sytuacja w gospodarce się pogorszy. Natomiast rodzimi inwestorzy bardziej grają na odbicia na poszczególnych spółkach. Inwestorzy szukają okazji. Często kierują się atrakcyjnymi wskaźnikami C/WK. Podobnie było też podczas ostatniej bessy. Później okazało się, że na takich nisko wycenianych spółkach w stosunku do wartości księgowej można było najwięcej zarobić – podkreśla Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Tak było chociażby z Amiką czy Groclinem, których wskaźniki C/WK osiągnęły bardzo niski poziom, a później okazały się hitami ostatniej hossy. Teraz też przebojami ostatnich sesji bywają spółki o atrakcyjnej relacji ceny do wartości księgowej. Można tu wskazać chociażby Ciech, którego kurs na pięciu ostatnich sesjach zyskał blisko 30 proc. Jego C/WK to 0,58. To samo możemy powiedzieć o Selenie. Tu pięciodniowa stopa zwrotu to 25 proc., a wskaźnik C/WK to 0,54. Nie dalej jak wczoraj mocne wzrosty kursów zanotowali ABM Solid oraz Komputronik. W obu wypadkach C/WK nie przekracza 0,4. Dziś wśród liderów wzrostów jest Asbis ze wskaźnikiem równym 0,34. Czy wobec tego rodzi się już popyt na spółki o niskim C/WK?

– To jeszcze nie pora na długoterminowe inwestycje, nawet uwzgledniając atrakcyjne wskaźniki, bo wkrótce może zrobić się jeszcze taniej. Sentyment na rynkach może poprawić się dopiero pod koniec roku. Dlatego jeśli już, to nastawiałbym się na krótkie odbicia i grę na odreagowania. Ciekawymi tematami mogą okazać się banki wystawione na sprzedaż – Millennium oraz Kredyt Bank. Nie wykluczam też gry pod spółki, które mogą ogłosić buy backi – przyznaje Wojciech Szymon Kowalski, analityk EFIX Dom Maklerski.

 

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abmsolid, amica, asbis, Ciech, Groclin, komputron, Kredytb, Millennium, SELENAFM, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Grupa Selena rozpoczęła produkcję żelu do dezynfekcji rąk

  Grupa Selena rozpoczęła produkcję żelu do dezynfekcji rąk Tytan Health. Pierwsza partia produktu (łącznie 10 tys. opakowań po 500 ml każde) zostanie przekazana bezpłatnie do dolnośląskich szpitali. Dezynfekujący żel o działaniu bakteriobójczym i wirusobójczym uzyskał pozwolenie wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Żele wejdą do oferty Grupy Selena i będzie można je kupić w ramach standardowych zamówień składanych w dziale handlowym.

 • Asbis rekomenduje wypłatę rekordowej dywidendy

  ASBIS chce dopłacić do dywidendy za 2019 r. 4,16 mln dolarów. Proponowana stawka na akcję to 0,075 USD.

 • Ciech Soda Romania zwolni ponad 70 proc. załogi w ramach dobrowolnych odejść

  CIECH Soda Romania - spółka zależna CIECHu - oraz oddział CIECHu w Rumunii zdecydowały o realizacji Programu Dobrowolnych Odejść w odniesieniu do pracowników CSR i oddziału. W efekcie finalizacji PDO 1 kwietnia br. ze spółki odejdzie ponad 70 proc. załogi.

 • Co banki proponują kredytobiorcom w okresie pandemii koronawirusa [LISTA]

  Zdecydowana większość dużych banków komercyjnych już przedstawiła "pakiety antykryzysowe". W praktyce sprowadzają się one do płatnej prolongaty kredytu, z tą różnicą, że mają być one przyznawane łatwiej, a za samo rozpatrzenie wniosku nie będzie pobierana opłata, jak to miało miejsce dotychczas. Każdy pakiet jest inny i nie zawsze się opłaca, dlatego przed decyzją o udaniu się na ewentualne wakacje kredytowe warto uważnie wczytać się warunki.

 • Bank Millennium umożliwia zawieszenie spłaty kredytu na 3 miesiące

  Bank MILLENNIUM proponuje klientom znajdującym się w trudnej sytuacji możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu na trzy miesiące, bez wychodzenia z domu, podała instytucja. Oferta zawieszenia dotyczy pożyczek gotówkowych i kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR