Wielkie zmiany w Orbisie. Zarząd przykręca kurek z dywidendą

Omawiane walory:

Zarząd grupy hotelarskiej będzie rekomendował pozostawienie całego zysku za 2018 r. w spółce. Swoją decyzję tłumaczy zmianami strukturalnymi i skupieniem się na rozwoju nieruchomości hotelowych.

(Fot. mat prasowe)


Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Orbis nie wypłaci dywidendy. Zarząd chce zatrzymać cały zysk za 2018 r. (141,9 mln zł) i wykorzystać go do przeprowadzenia zmian strukturalnych. Rekomendację pozytywnie zaopiniowana już rada nadzorcza spółki.

– Orbis wchodzi obecnie w fazę zmian strukturalnych, których celem jest skupienie się na rozwoju nieruchomości hotelowych, zgodnie z odpowiednio dostosowaną strategią. Z tych względów zarząd rekomenduje zatrzymanie wypracowanego zysku w spółce, co pozwoli na finansowanie kapitałochłonnych projektów rozwojowych w dającej się przewidzieć przyszłości – tłumaczy spółka.

Sygnalizowana rewolucja ma polegać na podzieleniu działalności grupy na część serwisową, obejmującą świadczenie usług dla hoteli na podstawie umów franczyzy i umów o zarządzanie (tzw. asset light) oraz na część związaną z posiadaniem nieruchomości hotelowych (tzw. asset heavy). O przyszłości tej pierwszej części zdecydują rozmowy z Accorem, czyli właścicielem marek, pod którymi działają wszystkie hotele w sieci Orbis. W praktyce może to oznaczać jej sprzedaż francuskiemu inwestorowi. Sam Orbis zamierza skoncentrować się działalności na części nieruchomościowej.

– Orbis, będąc historycznie właścicielem nieruchomości, inwestorem i operatorem, a także dokonując w ostatnich latach znaczących transakcji zbudował przewagę rynkową i zracjonalizował swój portfel hoteli. Wejście w fazę zmian strukturalnych pozwoli nam skupić się na zwiększeniu wartości części nieruchomościowej (asset heavy). Kładąc nacisk na nieruchomości hotelowe i wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie, będziemy nadal rozwijać naszą wiedzę techniczną i kompetencje w prowadzeniu przedsięwzięć inwestycyjnych. Wzmocni to naszą zdolność do dalszego zwiększania wartości spółki dla akcjonariuszy – skomentował prezes i dyrektor generalny Gilles Clavie, cytowany w komunikacie.

>> Niski sezon z wysokim wynikiem – omówienie sprawozdania finansowego Orbis po I kw. 2019 r.

Portfel nieruchomości Orbisu składający się obecnie z 72 hoteli własnych i leasingowanych (asset heavy) powstał w rezultacie prowadzenia przez spółkę różnych procesów inwestycyjnych obejmujących m.in.: rozwój organiczny, adaptację istniejących budynków oraz budowę nowych obiektów.

Orbis ma długą historię dywidend. Pierwsza wypłata miała miejsce jeszcze w 2002 r. Dywidendy trwały aż do kryzysowego roku 2008. Zawirowania w globalnej gospodarce spowodowały kilkuletnią przerwę. Do regularnych wypłat Orbis powrócił w 2012 r. W poprzednich dwóch latach spółka spłaciła po 1,60 zł na akcję, co dawało stopę dywidendy w okolicach 1,8 proc.

Grupa Orbis jest największym operatorem hotelowym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W czwartek kurs akcji Orbisu spada o 0,65 proc. do 91,80 zł. Kapitalizacja całej grupy wynosi 4,26 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orbis, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR