WIG20 jest najmocniejszy w Europie, to zasługa CD Projektu i banków

Omawiane walory: , , , , ,

WIG20 wrócił w okolice 2.100 pkt. i jest dziś najmocniejszym indeksem w Europie. Wszystko dzięki silnemu zwrotowi na akcjach CD Projektu i mocnym bankom. Na szerokim rynku wyróżnia się Celon Pharma i CI Games.

CDPROJEKT, cigames, clnpharma, alior, kghm, columbus, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od niewielkich zmian indeksów, ale dość szybko strona popytowa przejęła inicjatywę. Motorem napędowym jest przede wszystkim silne odbicie na akcjach CD Projektu i dalsze mocne zachowanie banków. W to wszystko wpisały się jeszcze równie optymistyczne historie na kilku mniejszych spółkach.

O godzinie 11:00 indeks WIG20 rósł o 1,2 proc. do 2.097 pkt., testując już dziś poziomy powyżej 2.100 pkt. i pozytywnie wyróżniając się na tle innych europejskich indeksów, gdzie nastroje są dużo gorsze, a główne indeksy i kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie spadają po 0,5-0,7 proc. Równie dobrze radzą sobie indeksy WIG (+1,07 proc.) i mWIG40 (+0,96 proc.). I jedynie sWIG80 pozostaje wyraźnie z tyłu, pozostając na poziomach z piątkowego zamknięcia.

Akcje CD Projektu drożeją dziś o 5,21 proc. do 252,40 zł, przy największych na całej giełdzie obrotach. Ciekawostką jest pojawienie się akcjonariacie CD Projektu firmy Morgan Stanley. Tu trzeba zaznaczyć, że ujawnienie nie jest efektem klasycznego kupna akcji, a jedynie zmian prawnych po Brexicie. Morgan Stanley poinformował, że z posiadanych 5 proc. aż 2,64 proc. to prawa głosu z akcji będących przedmiotem pożyczki, a 2,03 proc. to przede wszystkim kontrakty swap oparte na akcjach.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Sam kurs CD Projektu na zamknięciu piątkowej sesji kurs spadł poniżej grudniowego minimum (238,50 zł), co otwierało drogę do 200 zł. Oczywiście dzisiejsze wzrosty nie są gwarantem bezpieczeństwa. Takie relatywne bezpieczeństwo zapewnić im może tylko zdecydowany powrót powyżej 250 zł. Aczkolwiek nawet wtedy nie będzie to równoznaczne z początkiem wzrostów. Dalej bariera 300 zł wydaje się być nieosiągalna w najbliższych tygodniach. Takie drzwi do wyjścia wyżej najwcześniej pojawią się dopiero, gdy zostaną opublikowane nowe dobre dane sprzedażowe.

Dobry dzień mają akcjonariusze innej spółki gamingowej – CI Games. Jej akcje drożeją o 5,6 proc. do 1,492 zł. Spółka poinformowała, że sprzedaż gry „Sniper Ghost Warrior Contracts” przekroczyła w styczniu 1 mln sztuk, a sprzedaż wszystkich „Snajperów” sięgnęła 11 mln sztuk. Z kolei sprzedaż gry „Lords of the Fallen” przekroczyła 3 mln sztuk.

Powody do świętowania mają również akcjonariusze Celon Pharmy. Spółka otrzymała pozytywne wyniki II fazy klinicznej esketaminy DPI (Falkieri) w lekoopornej depresji dwubiegunowej. Jej akcje drożeją dziś o 12 proc. do 51,20 zł, rosnąc dziś do rekordowych 57 zł.

Dalej mocny jest sektor bankowy, który w piątek obok spółek motoryzacyjnych był liderem notowań. Subindeks WIG-Banki umacnia się o 3,5 proc. i notuje najwyższe poziomy od marca ub.r., zyskując już 16,5 proc. od początku roku. Podobnie jak w piątek świetnie radzi sobie mBank (+6,8 proc.) i Bank Millennium (+7,9 proc.), co razem z opisywaną wyżej spółką Celon Pharma, ma znaczący wpływ na wzrosty indeksu mWIG40.

Dużo bardziej niż oba wymienione banki zwraca uwagę Alior Bank. Przede wszystkim z uwagi na sytuację techniczną na wykresie. Akcje banku drożeją o 4,8 proc. do 19,80 zł, potwierdzając piątkowe wybicie powyżej lokalnych szczytów z grudnia (18,58 zł) i czerwca 2020 roku (18,78 zł). Tym samym na wykresie została wyrysowana półroczna formacja podwójnego dnia, co zapowiada wzrost notowań Aliora w okolicę 26 zł.

W gronie taniejących spółek warto zwrócić uwagę m.in. na KGHM, którego kurs spada o 2,5 proc. do 207,30 zł. Cofnięcie się notowań to wspólny efekt realizacji zysków na wykupionym rynku i reakcja na zachowanie cen miedzi, które również korygują swój rajd w górę. W obu przypadkach, jakkolwiek korekta może jeszcze się pogłębić, trend wzrostowy w żaden sposób nie jest zagrożony.

Trudne chwile przeżywają akcjonariusze Columbus Energy. Kurs spada o 9,14 proc. do 52,70 zł. Dziś do obrotu trafiło ponad 38,3 mln nowych akcji, a spółka dodatkowo poinformowała, że wyemituje łącznie do prawie 28,3 mln nowych akcji na konwersję pożyczek (do 14,8 mln akcji), obligacji (prawie 4 mln akcji) oraz na realizację programu menedżerskiego (9,5 mln akcji). Jedyną dobrą wiadomością jest fakt, że jej akcje rano spadały już do 45,50 zł, ale szybko się podźwignęły i obroniły grudniowy dołek (46,50 zł). Jeżeli na koniec dnia uda się obronić to ostatnie wsparcie, to ryzyko dalszej przeceny będzie ograniczone.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Alior, CDPROJEKT, CIgames, CLNPHARMA, Columbus, kghm)

 • WIG20 najwyżej od stycznia 2020 r., w grze Allegro i KGHM

  Wtorkowa sesja ma dość spokojny przebieg, ale jej wymowa jest mocno optymistyczna. Optymizmem powiało też z Allegro, które najprawdopodobniej okres "oczyszczenia" ma już za sobą. Jeżeli dołączy do niego CD Projekt to tegoroczny maj może być bardzo udany dla indeksu blue chipów.

 • DM BOŚ obniżył cenę docelową akcji CD Projektu

  Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ, w raporcie z 10 maja utrzymał długoterminową rekomendację fundamentalną trzymaj dla CD Projektu. 12-miesięczna wycena docelowa uległa obniżeniu do 142 zł za akcję.

 • Columbus Energy miał 8,59 mln zł zysku netto w I kwartale 2021 r.

  COLUMBUS Energy odnotował 8,59 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2021 r. wobec 13,51 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki spada w poniedziałek rano o ponad 5 proc.

 • KGHM i LPP dołują WIG20, ale jeszcze nie wszystko stracone

  Warszawska giełda żyje swoim życiem, zupełnie ignorując opublikowane rano polskie dane o PKB i inflacji. To co absorbuje obecnie uwagę inwestorów to nastroje na rynkach globalnych i wyniki spółek za I kwartał 2021 roku.

 • KGHM: Nowe koncesje mogą zapewnić dostęp do 20 mln ton miedzi

  Złoża, na które KGHM Polska Miedź otrzymał niedawno koncesje eksploracyjne, mogą zapewnić nawet do 20 mln ton miedzi i być największym złożem w Europie, poinformował prezes Marcin Chludziński. Grupa planuje jak najszybciej przeprowadzić proces rozpoznania złóż.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR