WIG20 najniżej od 9 miesięcy. Tanieją KGHM, PKP Cargo i GetBack

Indeks WIG20 spada piątą kolejną sesję i jest najniżej od dziewięciu miesięcy. W dół prowadzi go LPP, CCC i KGHM, a także przecena na pozostałych europejskich parkietach. Jedynym pozytywem jest to, że przestrzeń do spadków to jeszcze około 2-3 proc.

Europejskie giełdy rozpoczęły nowy tydzień od spadków. GPW nie jest tu wyjątkiem. Na wartości tracą wszystkie indeksy. Kwadrans przed 12:00 WIG20 miał wartość 2.274 pkt., zniżkując o 0,5 proc. Dzisiejsza sesja jest piątą kolejną na minusie i przynosi test poziomów najniższych od wielu miesięcy. Od styczniowego szczytu WIG20 stracił już ponad 14 proc. Ujemny jest również bilans tego roku i wynosi -7,7 proc.

>> Akcje z GPW? 1 PLN +0,08%. Akcje amerykańskie? €0,50 + $0,004 za akcję. Inwestuj z DEGIRO.

Podobny poziom przeceny notują pozostałe warszawskie indeksy. WIG spadał o 0,5 proc. do 60.067,2 pkt., mWIG40 o 0,5 proc. do 4.730,3 pkt., a sWIG80 o 0,6 proc. do 14.376 pkt.

To co dziś ciąży europejskim giełdom, to przede wszystkim strach przed zbliżającym się posiedzeniem amerykańskiego Fed-u. Swoje pięć groszy dokładają informacje płynące ze spółek. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w Warszawie. Jedynym bonusem jest tylko piątkowe przełamanie przez WIG20 psychologicznego wsparcia na poziomie 2.300 pkt., co potwierdziło wcześniejsze sygnały sprzedaży. >> 3 najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne nadchodzącego tygodnia

Indeks WIG20 w dół prowadzą przede wszystkim akcje KGHM, LPP i CCC. Kurs KGHM-u spada o 3,2 proc. do 97,98 zł, przełamując strefę wsparcia tworzoną przez dołki z grudnia i lutego, co na gruncie analizy technicznej jest silnym sygnałem sprzedaży, mogącym bardzo szybko ściągnąć notowania do 90 zł. Koncernowi z Lubina ciąży przede wszystkim sytuacja na rynku miedzi. Ceny tego metalu wróciły do dołka z pierwszej połowy marca, co po niedawnej próbie przełamania lokalnych oporów, może zapowiadać udany atak na to wsparcie, a w konsekwencji pogłębienie spadków w przyszłości.

Przecenę LPP i CCC można wiązać z wprowadzonym niedawno zakazem handlu w niedzielę, co musi negatywnie odbić się na wynikach odzieżowego i obuwniczego giganta. Wprawdzie władze LPP zasugerowały przed tygodniem, że rozważają negocjacje czynszów w centrach handlowych, co ograniczyłoby koszty działalności, ale droga do tego jest jeszcze długa.

Analiza 4 banków w podbramkowej sytuacji technicznej >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Dobrze za to spisują się debiutujące dziś w indeksie WIG20 akcje CD Projektu. Drożeją one o 1,8 proc. do 111,20 zł, odreagowując tym samym piątkową przecenę o 3,8 proc. Kluczowym wydarzeniem dla tej spółki będzie czwartkowa publikacja skonsolidowanego i jednostkowego raportu za cały 2017 rok.

Akcje Asseco Poland, które z WIG20 zostało wypchnięte przez wspomniany CD Projekt, tanieją dziś o 3 proc. do 46,82 zł. Ten spadek to przede wszystkim realizacja zysków z wcześniejszego rajdu w górę. Bez wpływu na notowania zaś pozostają wyniki finansowe. Grupa Asseco Poland, zgodnie z tym co już wcześniej komunikowała, poprawiła swoje zyski w 2017 roku o 54,9 proc. r/r do 466,6 mln zł, przy jednoczesnym spadku przychodów o 1,3 proc. r/r do 7,83 mld zł.

Dobry rok za sobą ma Dino Polska. W ostatnim kwartale 2017 roku zysk netto tej spółki sięgnął 72,9 mln zł, przekraczając o 6,9 mln zł prognozy analityków. Przychody zaś ukształtowały się na poziomie 1,28 mld zł, co jest wynikiem o 3,2 proc. lepszym od oczekiwań. W całym 2017 roku, w którym to sieć Dino powiększyła się o 147 sklepów do łącznie 775 placówek, jej zyski wzrosły o 41,3 proc. r/r do 213,6 mln zł, a przychody o 34 proc. r/r do 4,516 mld zł. Spółka planuje, że w tym roku otworzy więcej nowych sklepów niż w 2017 r., wyda na inwestycje około 650 mln zł, a także nie wypłaci dywidendy z zeszłorocznego zysku. Akcje Dino Polska, po wzrostach w pierwszych minutach handlu, po prawie dwóch godzinach handlu rosną tylko o 0,3 proc. do 91,35 zł.

Podobną skalę zwyżki notują walory Kęt. Za jeden trzeba zapłacić 371 zł. Spółka także opublikowała wyniki. W 2017 roku Kęty wypracowały 236,6 mln zł zysku netto, co oznacza jego spadek o 14,9 proc. w stosunku do 2016 roku. Przychody zaś wzrosły do 2,6 mld zł z 2,3 mld zł rok wcześniej.

Spadek zysku w minionym roku zanotowało Rafako. I to znaczący. Zysk netto obniżył się aż o 70,6 proc. r/r do 3,2 mln zł, wynika z opublikowanych szacunkowych danych. Przychody zaś spadły o około 5 proc. do 1,78 mld zł. Ostateczne wyniki Rafako opublikuje 5 kwietnia. Akcje Rafako tanieją o 3,2 proc. do 4,55 zł.

Wiadomość o złożeniu przez zarząd Indaty wniosku o upadłość nie wystraszyła akcjonariuszy spółki, która po serii dramatycznych spadków, dziś drożeje o 1,4 proc. do 0,72 zł.

Zadowoleni mogą być właściciele Cognora. Jego akcje drożeją o 5,4 proc do 1,66 zł. Zarząd spółki rekomenduje wypłatę 10 gr dywidendy na akcję z zysku za 2017 rok, po tym jak w roku ubiegłym spółka dywidendy nie wypłacała.

Rajd na południe kontynuują dziś akcje PKP Cargo i GetBack. W wypadku pierwszej spółki punktem zapalnym okazały się gorsze od oczekiwań wyniki za IV kwartał 2017 r. W dwa dni notowania PKP Cargo spadły o blisko 24 proc. Z kolei w wypadku GetBack palącą kwestią jest szykowana gigantyczna emisja akcji. Zagadką pozostaje cena, po której będą sprzedawane nowe walory. W poniedziałek kurs akcji windykatora spadł poniżej 10 zł i ustanowił nowe historyczne minimum na 9,50 zł.

Spokojnie i bez emocji zostały przyjęte poranne dane z polskiej gospodarki. GUS poinformował, że w lutym roczna dynamika produkcji przemysłowej wyhamowała do 7,4 proc. z 8,6 proc., co było wynikiem gorszym od oczekiwań (8,1 proc.). Negatywny wydźwięk miał też spadek inflacji producenckiej w tym samym okresie do -0,2 proc. rok do roku z 0,2 proc. w styczniu i wobec prognozowanego odczytu na poziomie 0,1 proc. Pozytywnie zaś zaskoczyły dane o produkcji budowlano-montażowej, która wprawdzie w lutym rosła w mniejszym tempie niż w styczniu (31,4 proc. vs. 34,7 proc.), ale za to szybciej niż zakładano (30 proc.). Ponadto wzrost produkcji budowlano-montażowej wyrównany sezonowo przyspieszył do 31,2 proc. r/r z 30,7 proc. w pierwszym miesiącu tego roku.

To nie jedyne polskie „figury”, jakie w tym tygodniu dotrą na rynek. Inwestorzy poznają jeszcze m.in. dane o sprzedaży detalicznej, bezrobociu, koniunkturze, a agencja Moody’s wypowie się ws. ratingu. Podobnie jednak jak w przypadku już opublikowanych raportów, nie będzie to miało większego przełożenia na ceny akcji. Pierwszoplanową rolę bowiem odegra Fed, który w środę zapewne podniesie stopy procentowe, a przede wszystkim opublikuje nowe prognozy makroekonomiczne i oceni kondycję amerykańskiej gospodarki, co będzie miało wpływ na Wall Street, a pośrednio na nastroje w Warszawie.

Drugim ważnym czynnikiem będą raporty kolejnych spółek notowanych na GPW. W Najbliższych dniach opublikuje je m.in. LC Corp., GTC, CD Projekt, Cyfrowy Polsat, Bank Handlowy, Enea, Eurocash i Bogdanka.

Nie bez znaczenia jest ponadto sytuacja na wykresach polskich indeksów. Dotyczy to zwłaszcza WIG20, który w piątek zdecydowanie przebił się przez psychologiczną barierę 2.300 pkt., która dwukrotnie w pierwszej połowie miesiąca ratował skórę giełdowym bykom. To wpisuje się w spadkowy scenariusz zakładający zejście w okolice 2.215 pkt. w ramach korekcyjnego zygzaka ABC. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że taka zniżka powinna kończyć całą spadkową sekwencję. To zaś oznacza duże szanse na utworzenie średnioterminowego dołka, co byłoby wstępem do dłuższego okresu lepszej koniunktury.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, ccc, CDPROJEKT, COGNOR, getback, kety, kghm, lpp, PKPCARGO, rafako, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR