WIG20 próbuje przerwać czarną passę, JSW i CD Projekt rosną po wynikach

Omawiane walory: , , ,

Wzrosty na światowych giełdach i wiadomości z krajowych spółek ciągną w górę warszawskie indeksy. WIG20 jest na dobrej drodze do przerywania spadkowej serii. Jest duża szansa na to, że odbicie będzie kontynuowane także w poniedziałek

mapa,rynku,gpw

Źródło: ATTrader.pl

Nastroje na światowych giełdach są dziś nieco lepsze. Szanse na spotkanie jeszcze w tym miesiącu amerykańskich i chińskich negocjatorów ws. umowy handlowej, sugestie wsparcia gospodarki Chin przez tamtejszy bank centralny, a przede wszystkim dość spokojna reakcja Wall Street na ostatni wzrost napięcia na linii Waszyngton – Pekin (wczoraj S&P500 spadł tylko o 0,16 proc.), poprawiają humory inwestorom. Przed południem na prawie wszystkich europejskich giełdach dominował kolor zielony.

Inwestorów w Europie nie wystraszyły nawet poranne, rozczarowujące dane z europejskiego sektora usług, które przyćmiły lepsze od oczekiwań dane z przemysłu. W listopadzie indeks PMI dla usług w strefie euro nieoczekiwanie obniżył się do 51,5 pkt. (odczyt wstępny) z 52,2 pkt. miesiąc wcześniej, podczas gdy oczekiwano jego wzrostu do 52,5 pkt. Jednocześnie analogiczny indeks dla przemysłu wzrósł do 46,6 pkt. z 45,9 pkt., przy prognozowanym wzroście do 46,4 pkt., ale wciąż pozostaje on poniżej granicznego poziomu 50 pkt., który oddziela rozwój od recesji.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Niegrzesząca w ostatnich dniach siłą warszawska giełda korzysta na poprawie nastrojów na rynkach finansowych. Pomagają jej też informacje ze spółek. O godzinie 11:46 indeks WIG20 rósł o 0,57 proc. do 2.192 pkt., przerywając serię 4. kolejnych spadkowych sesji. W tym samym czasie WIG zyskiwał 0,55 proc. i miał wartość 57.934 pkt., a mWIG40 rósł o 0,64 proc. do 3.738 pkt. Niemal tradycyjnie w kontrze do nich stał sWIG80. Po prawie trzech godzinach piątkowego handlu indeks ten miał wartość 11.589 pkt., czyli prawie taki sam jak w czwartek na zamknięciu.

Dzisiejsze odreagowanie na GPW to z jednej strony efekt wzrostowej korekty na akcjach spółek, które w ostatnich dniach mocno traciły na wartości. W tej grupie są m.in. spółki paliwowe. Kurs PKN Orlen, który od początku miesiąca spadł o ponad 13 proc., dziś rośnie o 0,9 proc. do 95,02 zł, natomiast tracący przez 12. kolejnych sesji Lotos, odbija w górę o 1,4 proc. do 87,76 zł.

Z drugiej strony w centrum uwagi znalazły się spółki, których raporty kwartalne zostały dobrze przyjęte. W tej grupie jest m.in. JSW i CD Projekt.

Trzeci kwartał był ciężki dla JSW, ale nie tak bardzo jak obawiali się analitycy. Zysk netto spółki spadł o 56 proc. w skali roku do 152,9 mln zł, zysk EBIT o 43 proc. 260,5 mln zł, a przychody skurczyły się o 8 proc. do 2,164 mld zł. Rynek oczekiwał jednak jeszcze większych spadków, przez co wyniki zostały wykorzystane jako pretekst do kupna akcji. Kurs JSW rośnie dziś o 3,2 proc. do 21,54 zł, testując już poziom 22,18 zł. Pomimo tego wzrostu, notowania w dalszym ciągu pozostają w dwumiesięcznej konsolidacji. Dobrą wiadomością jest to, że na gruncie analizy technicznej, konsolidacja ta powinna poprzedzać ruch do góry.

Akcje CD Projektu drożeją o 1,5 proc. do 267,30 zł, również pozostają w konsolidacji, która podobnie jak w przypadku JSW, prawdopodobnie poprzedza wzrosty. Z tą tylko różnicą, że węglowa spółka jest po mocnych spadkach, a kurs CD Projektu pozostaje w długoterminowym trendzie wzrostowym i dziś wyznaczył nowy historyczny rekord na poziomie 268,30 zł.

W III kwartale CD Projekt wypracował 14,9 mln zł zysku netto, przekraczając rynkowy konsensus na poziomie 12,9 mln zł. Przychody sięgnęły 92,87 mln zł wobec 67,17 mln zł przed rokiem. Spółka poinformowała, że przedsprzedaż gry „Cyberpunk 2077” jest zgodna z oczekiwaniami.

Dziś w grze są również inne spółki gamingowe. Akcje CI Games drożeją o 7 proc. do 0,939 zł w związku z dzisiejszą premierą gry „Sniper Ghost Warrior Contracts”. Wszystko wskazuje na to, że czwarta odsłona Snipera będzie najlepiej ocenianą ze wszystkich. Niemniej kwestia sukcesu komercyjnego jest dużo bardziej skomplikowana. Na nieco ponad 6 godzin przed premierą gra zajmuje 25. pozycję na liście światowych bestsellerów Steam.

Na szerokim rynku skalą przeceny wyróżnia się Novaturas. Kurs akcji litewskiej spółki drugi dzień z rzędu mocno spada. Obecnie notowania tracą blisko 10 proc. Jedna akcja kosztuje 21,80 zł, co jest nowym historycznym minimum. Wyprzedaż to efekt ogłoszonego przez głównego akcjonariusza (Central European Tour Operator) zamiaru sprzedaży w ABB pakiet akcji za 5 mln EUR. Budowa książki popytu ma zakończyć się jeszcze dzisiaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, CIgames, jsw, Novaturas, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ipopema: CD Projekt sprzeda 28 mln kopii Cyberpunka 2077 w 12 miesięcy Ipopema Research oczekuje sprzedaży 28 mln kopii gry Cyberpunk 2077, tworzonej przez CD Projekt, w ciągu 12 miesięcy.
 • CI Games: Rozważamy dalszą pracę przy kontynuacji serii SGW oraz Lords of the Fallen

  Gościem piątkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Marek Tymiński. Prezes CI Games na gorąco omówił najnowsze wyniki finansowe, skomentował premierę czwartej części Snipera oraz zarysował plany studia na kolejne kwartały.

 • WIG20 walczy z przeceną, CD Projekt w odwrocie

  Ostatnią w listopadzie sesję indeks WIG20 rozpoczął od spadków, jednak w miarę upływu czasu, podążając w ślad za niemieckim DAX-em, udało mu się większość odrobić. Do końca dnia układ sił na GPW już nie powinien się zmienić. 

 • CI Games podsumował ostatni kwartał przed premierą Snipera. Na tapecie tryb multiplayer do SGWC

  Trzeci kwartał dla spółki Marka Tymińskiego upłynął na przygotowaniach do premiery Sniper Ghost Warrior Contracts. Wypracowane wyniki to efekt sprzedaży poprzednich gier z serii Sniper oraz Lords of the Fallen. Obecnie CI Games na bieżąco wprowadza aktualizacje zawierające kluczowe udoskonalenia na wszystkie platformy oraz prowadzi prace nad trybem multiplayer.

 • CI Games: Dokonujemy poprawek do nowego Snajpera na bazie feedbacku graczy

  CI Games dostrzega "zdecydowanie pozytywne" oceny użytkowników wprowadzonej w piątek gry "Sniper Ghost Warrior Contracts", ale jednocześnie dokonuje kolejnych poprawek na podstawie feedbacku ze strony graczy. Spółka przygotowała też kilka darmowych dodatków, które ukażą się wkrótce, poinformował ISBnews prezes Marek Tymiński. Zapowiedział, że pierwsze dane o sprzedaży gry zostaną podane w piątek, 29 listopada.

  CI Games dostrzega "zdecydowanie pozytywne" oceny użytkowników wprowadzonej w piątek gry "Sniper Ghost Warrior Contracts", ale jednocześnie dokonuje kolejnych poprawek na podstawie feedbacku ze strony graczy. Spółka przygotowała też kilka darmowych dodatków, które ukażą się wkrótce, poinformował ISBnews prezes Marek Tymiński. Zapowiedział, że pierwsze dane o sprzedaży gry zostaną podane w piątek, 29 listopada.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR