WIG20 rośnie trzecią sesję z rzędu, w grze Tauron i Mabion

Omawiane walory: , , ,

Przed nami ostatni "pełny" tydzień handlu na giełdzie w Warszawie. Specyfika końca roku oraz utrzymujące się relatywnie dobre nastroje na globalnych rynkach akcji sugerują, że druga połowa miesiąca upłynie raczej pod znakiem odreagowania niedawnych spadków.

mabion,Jujubee,11bit,akcje,indeksy

Źródło: ATTrader.pl

W poniedziałek zazieleniło się przy ulicy Książęcej. Po prawie trzech godzinach handlu większość warszawskich indeksów, podobnie jak to ma miejsce dziś w całej Europie, rosła. O godzinie 11:46 indeks WIG20 zyskiwał 0,6 proc., wspinając się do 2.118 pkt. i kontynuując zainicjowane w ostatni czwartek odreagowanie całej serii spadków, jakich doświadczał od pierwszych dni listopada. Mając na uwadze, że wspomniany zwrot w górę nastąpił ze strefy wsparcia 2.000-2.044 pkt., jaką tworzy psychologiczny poziom 2.000 pkt., sierpniowe minimum (2.044 pkt.) oraz znajdująca się na poziomie 2.032 pkt. linia wsparcia łącząca dołki właśnie z sierpnia i października 2018 roku, to wzrostowa korekta może przeciągnąć się aż do końca roku. Szczególnie, że specyfika końcówki roku i relatywnie dobre nastroje na rynkach globalnych będą temu sprzyjać. Taki scenariusz wspierać będą też historyczne porównania. Otóż, zainicjowane w pierwszych dniach listopada spadki mogą wielu inwestorom przypominać podobne przeceny indeksu WIG20 z przełomu kwietnia i maja oraz z przełomu lipca i sierpnia. Wtedy, jakkolwiek inne były przyczyny spadków, za każdym razem następowało silne odreagowanie. Co prawda, później spadki wracały, a w WIG20 wykreślał nowy dołek na wykresie, ale samo odbicie trwało około 2 miesiące. Trzymając się tej analogii, teraz należałoby oczekiwać odreagowania nie tylko do końca roku, ale do pierwszej dekady lutego.

Przyjmując powyższy scenariusz dla indeksu WIG20 za prawdopodobny, wzrostowej korekty w drugiej połowie miesiąca należałoby też oczekiwań w przypadku podobnie się zachowującego indeksu WIG. Dziś rośnie on o 0,31 proc. do 56.904 pkt.

Zielono dziś jest też na mWIG40 (3.843 pkt.; +0,17 pkt.), natomiast sWIG80 cofa się o 0,28 proc. do 13.845 pkt. Oba indeksy w ostatnich tygodniach zachowywały się zupełnie inaczej niż WIG20 i WIG. Rosły, odrabiając straty z wcześniejszych miesięcy. 

Na szerokim rynku wyróżnia się dziś PKO BP, którego akcje rosną o 2,4 proc. do 35,05 zł, co dokłada sporą cegiełkę do wzrostów na indeksach. Najmocniej zyskującym blue chipem jest jednak Tauron Polska Energia. Akcje drożeją o 4,7 proc. do 1,615 zł, po tym jak w piątek straciły 5,1 proc., a w czwartek 4,1 proc., na fali zaniepokojenia inwestorów o losy spółek Skarbu Państwa. W odreagowaniu pomaga też weekendowe dementi ministra Sasina, odnośnie ewentualnego połączenia PGNIG i Tauronu.

Na szerokim rynku w dalszym ciągu natomiast gorąco jest na walorach spółki Mabion. Po ich gwałtownej wyprzedaży w czwartek i nieudanej próbie odbicia dzień później, co również zakończyło się silnym spadkiem cen akcji, dziś drożeją one o 6,5 proc. do 64,10 zł. Ruch do góry to z jednej strony klasyczne odreagowanie spadków. Z drugiej, jest to reakcja na informację ze spółki, że „zakres otrzymanych zagadnień od Europejskiej Agencji Leków (EMA) w procesie rejestracji leku MabionCD20” jest węższy w stosunku do wcześniej uzyskanych informacji. Przekładając to na język zrozumiały dla inwestorów, szanse na rejestrację leku są nieco większe niż to mogło się wydawać jeszcze w piątek.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Inwestorzy mocno kupują również akcje notowanej na NewConnect spółki Jujubee. Drożeją one o 14,6 proc. do 2,99 zł. Wzrost to kolejna po piątkowej próba zdyskontowania informacji o wyznaczeniu na czerwiec 2020 roku wstępnej daty premiery gry strategicznej Dark Moon na platformie PC.

Pozostając w tym samym segmencie spółek warto wspomnieć o 11 bit studios, bowiem pojawiła się kolejna w ostatnich tygodniach rekomendacja dla jej akcji. Po trzymaj od analityków Erste Securities i kupuj od Ipopema Secutities, tym razem analitycy Noble Securities rekomendują kupno akcji 11 bit studios z ceną docelową podniesioną z dotychczasowych 464,70 zł do 479,20 zł. Analitycy wciąż postrzegają te akcje jako atrakcyjne w dłuższym terminie pomimo, że jak sami przyznają, zakładają słabszych wyników za 2019 w stosunku do wcześniejszych przewidywań, co związane będzie z opóźnieniami większości produkcji. W ich opinii w całym 2019 roku spółka może zarobić netto 18,5 mln zł, przy  przychodach na poziomie 72,6 mln zł, po tym jak po pierwszych trzech kwartałach roku 11 bit studios wypracowało 10 mln zł zysku netto i 49,4 mln zł przychodów.

Dziś akcje 11 bit studios tanieją o 1,6 proc., cofając się do 378,50 zł, Sytuacja na wykresie dziennym, po tym jak na początku grudnia kurs wybił się z trwającej ponad miesiąc konsolidacji, kończącą spadkową korektę z okresu wrzesień-październik, wskazuje na przewagę strony popytowej w średnim terminie i sugeruje powrót do tegorocznych maksimów (430,00 zł).

Rekomendacja dla 11 bit studios powstała 11 grudnia 2019 r. Autorem rekomendacji jest Kamil Jędrej, analityk Noble Securities. Skrót rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o 11bit, Jujubee, Mabion, TAURONPE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR