WIG20 walczy na wsparciu. Allegro kontynuuje rajd, a mBank spada do poziomów z 2009 r.

Gwiazda Allegro kolejny dzień błyszczy na warszawskiej giełdzie. I to póki co musi inwestorom wystarczyć, bo większość warszawskich spółek znalazła się w defensywie. Ponad połowa z nich traci na wartości, a WIG20 szykuje się do przełamania ważnego wsparcia.

allegro, cdprojekt, mercator, biomedlub, mobruk, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Akcje Allegro to wciąż najbardziej gorący kąsek na GPW. Notowania wczorajszego debiutanta drożeją dziś o 9 proc. do 76,29 zł, wyznaczając chwilę wcześniej nowy rekord na poziomie 79,20 zł. To wszystko odbywa się przy monstrualnych obrotach.

Powody zwyżki cen akcji Allegro są bardzo racjonalne. To oczekiwany popyt na akcje spółki ze strony zagranicznych inwestorów, po tym jak już niebawem zasili ona kilka ważnych indeksów. Po zamknięciu jutrzejszej sesji (14 października) Allegro wejdzie w skład indeksu WIG20 w miejsce mBanku. Jego akcje tanieją dziś o blisko 5 proc. i są nie tylko najsłabszym ogniwem w WIG20, ale też najtańsze od lipca 2009 r. Warto też dodać, że mBank to spółka z najdłuższym stażem w prestiżowym indeksie. Jej akcje jeszcze pod nazwą BRE Bank weszły w skład pierwszego portfela WIG20.

Allegro awansuje też do międzynarodowych indeksów. Po sesji w dniu 16 października Allegro wejdzie do indeksów FTSE, natomiast 23 października zasili indeks MSCI EM. Jak wyliczyli analitycy z Domu Maklerskiego Trigon, łączny popyt zagranicznych inwestorów na akcje Allegro przy okazji wejścia do indeksów FTSE i MSCI to około 23 mln akcji. Ich wartość przy aktualnym kursie to prawie 1,8 mld zł.

Allegro całkowicie dziś przyćmiło wzrostowe odbicie na akcjach CD Projektu, co w innych okolicznościach byłoby wydarzeniem pierwszej połowy sesji na GPW. Nie tylko dlatego, że kurs rośnie o 2,9 proc. do 381,80 zł, wykonując zwrot tuż powyżej minimum z ostatniej środy, co może ostatecznie kończyć 1,5-miesięczne osuwanie się kursu. Przede wszystkim dlatego, że ten wzrost CD Projektu chroni WIG20 przed jeszcze mocniejszą przeceną, której konsekwencją byłoby wybicie poniżej wrześniowego dołka (1657,57 pkt.). Wybicie o tyle groźne, bo otwierające drogę przynajmniej do 1550 pkt.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

O godzinie 11:17 indeks WIG20 tracił 1,02 proc. i cofał się do 1666,09 pkt., zaliczając 4. kolejną spadkową sesję. To plasowało go wśród najgorzej radzących sobie europejskich indeksów, które też w większości spadały.

Źródeł tych gorszych nastrojów na rynkach globalnych jest kilka. Jest to strach przed pandemią, doniesienia o wstrzymaniu przez Johnson & Johnson badań nad szczepionką, umacniający się dolar, obawy przed realizacją zysków na Wall Street po ostatnim rajdzie tamtejszych indeksów, jak również oczekiwanie na startujący dziś sezon wyników w USA (przed sesją raporty opublikuje m.in. Citigroup, JPMorgan Chase, J&J). To na tyle poważne powody, że szanse na odwrócenie nastrojów w drugiej części wtorkowej sesji są mało prawdopodobne. I nie pomogą w tym popołudniowe dane o inflacji w USA, które tym razem przejdą niezauważone.

Oprócz WIG20, dziś spadają również indeksy WIG i sWIG80, a także 53,5 proc. wszystkich notowanych przy ulicy Książęcej w Warszawie spółek. Na zielono świeci się natomiast mWIG40. Powyżej kreski utrzymują go przede wszystkim wyraźnie zyskujące na wartości, a przez to bijące historyczne rekordy, akcje spółek Mercator Medical (+6,3 proc.) i Ten Square Games (+4,3 proc.). Natomiast szczególnie mu nie szkodzą spadki Biomedu Lublin (-5,2 proc.), czy Mabionu (-5 proc.)

Na nowych historycznych maksimach znalazły się dziś nie tylko opisane wyżej akcje Allegro, Mercatora i Ten Square Games, ale również spółki Mo-Bruk. Jej kurs wystrzelił w górę o 9,16 proc. do 286 zł. Impulsem były wyniki finansowe. W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku zysk netto spółki wzrósł o 121,8 proc. w relacji rocznej do 52,8 mln zł, zysk EBITDA o 102,3 proc. do 69,8 mln zł, a przychody o 41 proc. do 122,6 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, BIOMEDLUB, CDPROJEKT, mBank, mercator, mobruk)

 • Obiecujący początek maja na GPW, w grze KGHM i Biomed-Lublin

  Pierwsza majowa sesja na GPW rozpoczęła się od lekkiego cofnięcia rynku. "Sell in may and go away"? Raczej nie tym razem! Warszawski parkiet może ostatnio nie zachwyca, ale perspektywy wciąż wyglądają dobrze, przez co obstawianie spadkowego scenariusza jest wysoce ryzykowne.

 • Biomed-Lublin planuje emisję 1,73 mln akcji na rzecz Ipopemy

  Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek w najbliższych dniach planuje podjąć uchwałę emisyjną, w ramach której zaoferuje 1 734 798 akcji nowej emisji na rzecz Ipopema Securities lub podmiot wskazany przez tę spółkę, po cenie 12,33 zł za sztukę.

 • Banki złapały zadyszkę, w grze CD Projekt, Alior i mBank

  Indeks dużych spółek od rana walczy, żeby pozostać na plusach i jednocześnie zanegować podażową wymowę wczorajszej sesji. Jeżeli to się uda to duża w tym zasługa będzie CD Projektu. Zaskakująco słabo w piątek radzą sobie banki. To powinien być ich dzień.

 • EuroRating negatywnie o perspektywie ratingu kredytowego CD Projektu

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego CD Projektu ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BBB.

 • WIG20 błyszczy w Europie, mocne wzrosty na PGE, PKO BP i LPP

  Druga kolejna mocna sesja w Warszawie. Ponownie w grze jest energetyka i banki, wspierane przez LPP i PKN Orlen. WIG20 jest dziś najmocniejszym indeksem w Europie. Cichym bohaterem jest jednak sWIG80, testujący poziomy nieoglądane od 2007 roku.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR