WIG20 wraca do wzrostów, spółki Czarneckiego i TFI mocno w górę

Po dwóch dniach korekty indeks WIG20 wraca do wzrostów. Spora w tym zasługa mocnej postawy CD Projektu, PGNiG i PKO BP. Jeszcze ciekawiej jest na mniejszych spółkach, głównie tych z portfela Leszka Czarneckiego i giełdowych TFI.

Źródło ATTrader.pl

Poniedziałkowy poranek upływa pod znakiem wzrostów na giełdzie w Warszawie, co wpisuje się w nastroje dominujące na innych europejskich parkietach. Około 11:00 drożały łącznie akcje 40 proc. notowanych na GPW spółek, podczas gdy 30 proc. taniały. Indeks WIG20 zyskuje 0,8 proc. i ma wartość 2.375 pkt. Tym samym wracając do wzrostów po dwóch dniach korekty notowań. WIG rósł o 0,6 proc., sWIG80 o 0,57 proc., i tylko mWIG40 tracił 0,33 proc.

Zobacz aktualną analizę techniczną CD Projektu >>> KLIKNIJ

Indeks dużych spółek w górę ciągnęły przede wszystkim akcje CD Projektu i PGNiG. Te pierwsze drożały o 2,75 proc. do 183,20 zł po rekomendacji DM mBanku. Biuro w najnowszym raporcie podniosło wycenę jednej akcji o 28 proc. do 217,70 zł. Z kolei akcje PGNiG rosną o 2,35 proc. do 7,42 zł. Swoją cegiełkę do wzrostów dokłada również PKO BP, którego akcje drożeją o 1,2 proc. do 39,33 zł.

Najciekawsze historie działy się jednak na spółkach z drugiej linii. Kolejny już raz w centrum uwagi znalazły się spółki z portfela Leszka Czarneckiego oraz giełdowe TFI. Akcje Getin Holdingu wystrzeliły o 15,4 proc. do 2,70 zł. Był to najmocniej handlowany w pierwszej godzinie notowań walor na całej GPW. Obroty akcjami Getinu dwukrotnie przewyższały te generowane na drugim KGHM-ie i były 1,5 razy większe niż na trzecim CD Projekcie.

Jeszcze mocniej, bo o 20 proc. do 9,60 zł, drożały akcje Idea Banku. W wypadku Getin Noble Banku kurs akcji rośnie o 33 proc. do 0,95 zł. W obu wypadkach motorem napędowym są spekulacje dotyczące sprzedaży aktywów bankowych na rzecz zagranicznych funduszy.

Równie mocno drożeją dziś akcje giełdowych TFI. Kurs Altus TFI idzie w górę o 14,8 proc. do 3,33 zł, a Quercus TFI o 10,7 proc. do 3,09 zł. W ich wypadku motorem wzrostów stały się spekulacje, że mBank mógłby kupić jeden z funduszy.

Ciąg dalszy rozmów ws. wojny handlowej

W rozpoczynającym się tygodniu warszawski parkiet, podobnie zresztą jak wiele innych światowych giełd, w głównej mierze powinien żyć tematami globalnymi. Z jednej strony będą to tak stare tematy, jak negocjacje handlowe pomiędzy USA a Chinami, amerykański budżet, czy brexit. Z drugiej, pojawi się duża grupa nowych czynników. Po tygodniowej przerwie spowodowanej świętowaniem Nowego Roku Księżycowego do gry wracają Chińczycy. W USA zostaną opublikowane zarówno nowe, jak i zaległe, dane makroekonomiczne (m.in. sprzedaż detaliczna, inflacja, produkcja). Sporo danych zostanie opublikowanych też w Europie. W tym w Polsce, gdzie w środę zostanie opublikowany bilans płatniczy (grudzień), dzień później raport o PKB za IV kwartał, a w piątek dane o inflacji CPI. W kalendarzu jest ponadto duża liczba wystąpień bankierów centralnych z wtorkowym wystąpieniem szefa Fed Jerome Powella na czele. W to wszystko prawdopodobnie niejednokrotnie wmiesza się prezydent Donald Trump. Na drugi plan zejdą natomiast wyniki finansowe globalnych koncernów.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

WIG20 z widokami na wzrosty

Aktualny układ sił na wykresie dziennym indeksu WIG20 jest umiarkowanie korzystny dla posiadaczy akcji. Dopóki w zdecydowany sposób nie przebije się on poniżej umownej granicy 2.350 pkt., co skutkowałoby złowrogą formacją podwójnego szczytu, dopóty utrzymują się szanse na wzrosty.

Podobnie wygląda sytuacja na wykresie indeksu WIG. Wprawdzie ryzyko wyrysowania mini podwójnego szczytu jest mniejsze, ale szanse na wzrosty ogranicza szczyt z sierpnia (61.604 pkt.).
Jeszcze odrobinę miejsca na wzrosty ma mWIG40. W jego przypadku umowną granicą jest poziom 4.200 pkt. Tyle tylko, że tu akurat ewidentnie zapoczątkowane w listopadzie wzrosty są tylko korektą w trendzie spadkowym. Na tę chwilę szanse na wybicie ponad 4.200 pkt. i znaczący ruch do góry nie są duże.

Ze wzrostową korektą mamy też do czynienia na wykresie sWIG80. I to korektą dość dynamiczną. Od grudniowego dołka indeks ten urósł już o ponad 10 proc. W dalszym ciągu jest on jednak o ponad 20 proc. niżej niż przed rokiem i o prawie 31 proc. niż w pierwszej połowie 2017 roku. Dlatego jakkolwiek nie można wykluczać przedłużenia korekty na sWIG80, to i tak nie zmieni faktu, że rynek małych spółek jest w bessie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, CDPROJEKT, getin, Getinoble, Ideabank, quercus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kurs akcji KGHM-u najwyżej od 7 lat, po wynikach gorąco na Allegro i CD Projekcie

  W czwartek Allegro tanieje, a CD Projekt drożeje po publikacji wyników kwartalnych. W centrum uwagi jest także KGHM, którego akcje są najdroższe od 7 lat. I tylko na indeksach, które wprawdzie świecą na czerwono, jest względny spokój, tak jakby dziś świętowali nie Amerykanie, ale Polacy.

 • CD Projekt rośnie po wynikach za III kwartał 2020 r.

  W III kwartale branżowy gigant zanotował blisko 60-proc. wzrost r/r zysku netto do 23 mln zł. Spółka skupia się obecnie na finalizacji prac nad Cyberpunkiem 2077 oraz intensyfikacją kampanii promocyjnej gry, której premiera zaplanowana jest na 10 grudnia.

 • Realizacja zysków na GPW, gorąco na Asseco Poland i CD Projekcie

  Wtorkowa rekordowa sesja na Wall Street nie wystarczyła, żeby pociągnąć wyżej warszawską giełdę. Pierwsza połowa środowej sesji upłynęła pod znakiem realizacji zysków. Z tego układu wybija się jedynie mWIG40, który wzrosty zawdzięcza przede wszystkim Asseco Poland.

 • Szczepionka napędza wzrosty, w centrum uwagi CD Projekt, CCC i Getin Noble Bank Inwestorzy znów grają pod rychłe pojawienie się szczepionki na koronawirusa, która za kilka miesięcy zakończy pandemię. W poniedziałek wszystkie warszawskie indeksy notują ponad 1-proc. wzrosty. Po decyzji o otwarciu galerii handlowych w centrum uwagi znalazły się spółki odzieżowe.
 • Allegro znów błyszczy Zaprezentowany w weekend plan odmrażania gospodarki powinien wspierać GPW, najbardziej kontrowersyjna z decyzji, czyli połączenie terminu ferii w całej Polsce, dotknie sektorów niedoreprezentowanych na giełdzie.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR