Zielono w Europie, JSW i Biomed w centrum uwagi

Omawiane walory: , , , ,

Nadzieje na szybki powrót wzrostów na Wall Street poprawiają nastroje na globalnych rynkach akcji. Korzysta na tym również GPW, gdzie gwiazdą poniedziałkowej sesji zostało JSW.

datawalk, cormay, TORPOL, jsw, biomedlub, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Zielony początek tygodnia w Warszawie i na prawie wszystkich europejskich parkietach, gdzie w poniedziałkowe południe większość indeksów rosła po 0,5-1,2 proc. A to wszystko zasługa Wall Street.

W piątek amerykańskie indeksy, pomimo zakończenia sesji na wyraźnych minusach (DJIA -0,56 proc.; S&P500 -0,81 proc.; Nasdaq Composite -1,27 proc.), wybroniły się przed jeszcze mocniejszymi spadkami. To dało nadzieję, że po dwóch dniach dość gwałtownej realizacji zysków, Wall Street ponownie ruszy do góry. O tym jednak inwestorzy przekonają się dopiero we wtorek, bo poniedziałek jest dniem wolnym (Święto Pracy).

Światowe rynki pozytywnie też przyjęły sierpniowe dane o wyższym od oczekiwań wzroście chińskiego eksportu (9,5 proc. R/R wobec prognozowanych 7,1 proc.). Zostało to odebrane jako kolejny sygnał ożywienia w globalnej gospodarce. Jednocześnie zostały zignorowane gorsze od prognoz dane o produkcji przemysłowej w Niemczech w lipcu (1,2 proc. vs. 4,7 proc. M/M).

Nastroje w Europie dodatkowo wspierają doniesienia nt. szczepionek przeciwko koronowirusowi, co podnosi kursy spółek farmaceutycznych. Czy też optymizm analityków JP Morgan odnośnie perspektyw europejskiego sektora samochodowego.
Giełda w Warszawie generalnie wpisuje się w tę poprawę nastrojów. Jedynym wyjątkiem jest grupujący małe spółki sWIG80. W południe tracił o 0,65 proc. i spadał do 14.411 pkt., testując najniższe poziomy od ponad miesiąca. W dół ciągnęły go spółki DataWalk i Cormay. Obie rozczarowały wynikami. Podobnie jak Torpol.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Spółka DataWalk zamknęła pierwsze półrocze 2020 roku stratą netto w wysokości 4,4 mln zł. To co prawda mniej niż rok wcześniej, gdy strata sięgnęła 7 mln zł, ale raczej nie tego oczekiwali inwestorzy, windując kurs spółki od marcowego dołka do sierpniowego szczytu aż o 730 proc. Lepiej to wszystko wygląda na poziomie przychodów. Wzrosły one do 5,1 mln zł z 761 tys. zł przed rokiem. Spółka poinformowała również, że wartość zakontraktowanych przychodów na ten rok wynosi obecnie 15,7 mln zł.

Akcje DataWalk tanieją o 8,7 proc do 179 zł. Zamknięcie dnia poniżej 180 zł może otwierać drogę do wsparcia na poziomie 145 zł.

Jeszcze mocniej po wynikach tanieją akcje spółki Cormay. Tracą one 14,4 proc. i za jedną trzeba zapłacić 1,73 zł. W I półroczu Cormay miał 6,6 mln zł straty netto wobec 0,7 mln zł straty przed rokiem. Przychody obniżyły się natomiast w opisywanym okresie do 30,3 mln zł z 31,6 mln zł.

Spadkami inwestorzy zareagowali ponadto na wyniki finansowe Torpolu. I to pomimo, że widać w nich progres. W I półroczu spółka zarobiła netto 13,9 mln zł wobec 10,1 mln zł przed rokiem. Przychody ukształtowały się na poziomie 589 mln zł i były niższe niż przed rokiem, gdy sięgnęły 664,8 mln zł. Zarząd zakłada, że II półrocze nie będzie gorsze od pierwszego, a portfel zamówień wynosi 2,41 mld zł. Akcje Torpolu tanieją o 3,3 proc. do 11,70 zł.

Raporty finansowe zdominowały narrację wśród małych spółek. W przypadku tych większych gwiazdami poniedziałkowej sesji zostały JSW i Biomed Lublin. Niestety tylko jedna z nich wyróżnia się pozytywnie.

Akcje JSW wystrzeliły o 14,2 proc. do 18,50 zł, wybijając się z niewielkiej konsolidacji powyżej poziomu 15 zł i sygnalizując chęć przetestowania okolic 20 zł. JSW była też trzecią najchętniej handlowaną spółką w przedpołudniowej części handlu. Skąd ten run? To zasługa Komisji Europejskiej. W ostatni czwartek Komisja ponownie wpisała węgiel koksowy na listę surowców strategicznych. Lista ta stanowi „narzędzie wspierające rozwój polityki Unii Europejskiej, dzięki któremu łatwiej zidentyfikować można potrzeby inwestycyjne.” Mówiąc wprost, JSW będzie miało łatwiejszy dostęp do finansowania gdy koks jest na tej liście, niż gdyby, czego bali się niektórzy, z niej wyleciał.

Po drugiej stronie giełdowej tabeli znalazł się Biomed Lublin. Jego akcje tanieją o 12,4 proc. do 13,45 zł, spadając już trzecią kolejną sesję. Nie to jednak jest najgroźniejsze z punktu widzenia posiadaczy akcji. Niepokoić ich powinno dzisiejsze przełamanie sierpniowego dołka na poziomie 13,85 zł. Jeżeli do końca dnia popyt nie zdoła podnieść kursu powyżej tej bariery, to pojawi się poważne ryzyko, że zainicjowane w pierwszych dniach sierpnia spadki, to już nie korekta w trendzie wzrostowym, ale ostateczne zakończenie tego trendu.

Pierwsza połowa dnia upłynęła pod znakiem pozytywnych nastrojów zaimportowanych z Europy, raportów finansowych mniejszych spółek i mocnych wahań kursów JSW i Biomedu. W drugiej części notowań układ sił już nie powinien się zmienić. Przede wszystkim przez brak nowych impulsów. W tym głównie tych napływających z Wall Street.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o BIOMEDLUB, Cormay, DATAWALK, jsw, Torpol)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR