Zuckerberg bierze się za kryptowaluty. Kurs Facebooka śrubuje nowe rekordy

Omawiane walory: , ,

Mark Zuckerberg ogłosił, że zamierza wykorzystać technologię blockchain w usługach Facebooka. Plany amerykańskiego miliardera mogą okazać się kolejnym milowym krokiem dla rynku kryptowalut i samego serwisu społecznościowego.

Noworoczny wpis Marka Zuckerberga rozgrzał emocje wśród fanów kryptowalut. Założyciel Facebooka na swoim profilu społecznościowym krótko podsumował ubiegłoroczne osiągnięcia i nakreślił główne wyzwania stojące przed serwisem w 2018 r. Najciekawszą częścią wpisu jest wątek dotyczący zagadnienia centralizacji i decentralizacji władzy oraz roli technologii w tym zakresie.

Mark Zuckerberg chce wprowadzić kryptowaluty na Facebooka

Założyciel Facebooka przypomniał, że w poprzednich dwóch dekadach dominowała teza, że technologia będzie służyć rozproszeniu władzy. Jak sam zaznaczył, jedną z głównych misji jego portalu jest oddanie głosu ludziom. Tymczasem – jak zauważył twórca największego na świecie serwisu społecznościowego – globalna dominacja wąskiej grupy gigantów technologicznych oraz wykorzystywanie technologii przez rząd do monitorowania swoich obywateli przyczyniają się do wzmocnienia trendu centralizacji. Antidotum na to mają być technologie wykorzystywane m.in. w kryptowalutach. Dlatego Zuckerberg za jeden z najważniejszych celów na 2018 r. uznał szukanie sposobu na ich implementację do swojego serwisu.

– Istnieją ważne kontrtrendy – podobnie jak szyfrowanie i kryptowaluty – które odbierają władzę scentralizowanym systemom i oddają ją z powrotem w ręce ludzi. Ale wiążą się one z ryzykiem – są trudniejsze do kontrolowania. Jestem zainteresowany zgłębieniem wiedzy na ten temat, chcę zbadać pozytywne i negatywne aspekty tych technologii oraz najlepszego sposobu ich wykorzystania w naszych usługach. – zaznaczył Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Wpis Zuckerberga wywołał falę spekulacji. Na forach internetowych rozgorzała dyskusja, że Facebook albo już pracuje nad własną kryptowalutą, albo już ją ma i tylko czeka na dogodny moment z upublicznieniem. Gdyby ten scenariusz się potwierdził i faktycznie powstało coś na kształt facecoina, byłby to kolejny milowy krok dla rynku walut cyfrowych i samego Facebooka. Obecnie z serwisu społecznościowego Marka Zuckerberga korzysta ok. 2 mld ludzi na całym świecie. W 2016 r. Facebook zarabiał średnio na czysto blisko 6 dolarów rocznie na każdym użytkowniku. Zmiana waluty lub dodanie opcji płatności facecoinem, przy tej skali biznesu, stworzyłoby nowego lidera na rynku. Potencjał drzemie także w Messengerze i WhatsAppie, komunikatorach należących do Facebooka. Pierwszy oferuje użytkownikom w USA, Wielkiej Brytanii i we Francji możliwość dokonywania płatności w trakcie rozmowy. Usługa ma być stopniowo rozszerzana o kolejne kraje. Z kolei WhatsApp jest w fazie zaawansowanych testów usługi rozliczeń p2p. Tu również Facebook mógłby z powodzeniem promować swoją kryptowalutę.

Facecoin? Inwestorzy lubią to!

Facebook zadebiutował na Wall Street w maju 2012 r. Akcje w IPO sprzedawano po 38 dolarów za sztukę. W piątek za jedną akcję Facebooka płacono rekordowe 186,85 USD. Wskaźnik C/Z to 34,73.

>> Interesujesz się inwestycjami w kryptowaluty? Dołącz do dyskusji na forum StockWatch.pl

Miniony tydzień okazał się przełomowy dla kursu Facebooka. Notowania jeszcze w środę przebiły się przez listopadowy szczyt. Opcja wykorzystania nowej technologii w biznesie Facebooka podziałała na wyobraźnię inwestorów. W piątek akcje największego na świecie serwisu społecznościowego podrożały o 1,4 proc. i zamknęły tydzień rekordową wyceną 186,85 USD. Pod względem kapitalizacji spółka Marka Zuckerberga (545,3 mld USD) goni Amazon.com Jeffa Bezosa, który obecnie jest wyceniany na nieco ponad 592 mld USD.

Technologiczni giganci z Wall Street:
Apple 890,2 mld USD
Alphabet 768,4 mld USD
Microsoft 680 mld USD
Amazon.com 592,2 mld USD
Facebook 545,3 mld USD

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT blockchain, facebook, kryptowaluty, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Koronawirus krezusów nie tyka. Najbogatsi w czasie pandemii stali się jeszcze bogatsi

  Na przestrzeni roku 8 z 10 najbogatszych ludzi na świecie powiększyło swoje majątki o blisko 220 mld dolarów, mimo iż w międzyczasie globalna gospodarka doznała pandemicznego szoku. Najwięcej zyskał Jeff Bezos, którego majtek urósł o ponad 80 mld dolarów. Wśród największych przegranych jest Warren Buffett, któremu w portfelu ubyło blisko 11 mld dolarów.

 • Czy Apple rozgoni czarne chmury?

  Pomimo iż NASDAQ zamknął się w poniedziałek po raz trzeci na minusie, dzisiejsza sesja na światowych giełdach miała mieszany przebieg.

 • Wyniki spółek i porozumienie USA-UE wspierają GPW, w grze Lotos i debiutujący Silvair

  WIG20 rośnie piątą kolejną sesję, powoli zbliżając się do 2.300 pkt. Dobre nastroje to zasługa pozytywnych wieści m.in. z Lotosu, Budimeksu i Banku Millennium, a także odsuniętego ryzyka wojen handlowych pomiędzy USA a Unią Europejską. W czwartek na GPW udanie zadebiutowały akcje spółki Silvair.

 • WNSSS, czyli kandydaci na następców FAANG w portfelach inwestorów

  Na rynku coraz częściej słychać głosy, że potencjał FAANG już się wyczerpał i pora rozejrzeć się za nowymi kandydatami do portfela. Poszukiwania trwają. Według serwisu MarketWatch, kolejną złotą piątką mogą być WNSSS (wymawiane jako wins), czyli Weibo, Nvidia, ServiceNow, Square oraz Shopify.

 • Giganci z Doliny Krzemowej wchodzą na rynek czatów biznesowych

  Na rynku usług typu livechat, na którym działa m.in. polska spółka LiveChat Software, robi się coraz ciaśniej. W tym tygodniu Apple ogłosiło, że w wiosennej aktualizacji systemu iOS udostępni nowe rozwiązania dla przedsiębiorców, w tym m.in. business chat. Swoje rozwiązania dla biznesu w ostatnim czasie uruchomiły również FACEBOOK i Google.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR