10 spółek z największą gotówką

Mimo obaw o kondycję przedsiębiorstw, w zeszłym roku konta spółek giełdowych mocno napęczniały. Łącznie stan gotówki na koniec 2011 roku wzrósł o 21 proc. Największe pokłady kasy mają duże spółki, ale nadpłynność to już domena mniejszych. StockWatch.pl przyjrzał się najbogatszym i sprawdził, na co pójdzie ich gotówka.

Zapuściliśmy żurawia do kasy spółek giełdowych na koniec 2011 roku. Przeanalizowane przez nas 384 spółki z głównego rynku miały łącznie na koncie 123,5 mld zł gotówki. Jest to znaczny wzrost: kwartał temu było 117,3 mld zł, a rok temu 102 mld zł. Wygląda więc na to że spółki mimo intensywnego skupu akcji i sowitych dywidend, nadal generują sporą kasę. Należy jednak zwrócić uwagę, że połowa gotówki zgromadzona jest wsektorze bankowym. Gdy pominąć banki, wszystkie pozostałe spółki miały na koniec grudnia 62,6 mld zł zasobów. Mimo wszystko daje to też duży wzrost: w poprzednim kwartale 46,7 mld zł, rok wcześniej 45,6 mld zł.

>> Spółki w większości zarabiają, więc uważasz że giełda jest tania czy droga? >> Zobacz co mówią zestawienia wskaźników po sezonie raportów rocznych.

Podsumowując kwartał i cały rok 2011 stworzyliśmy ranking spółek z największą gotówką na koncie, który uwzględnia tylko polskie spółki. Od razu rzuca się w oczy fakt, że dziesięć firm z największą gotówką ma łącznie 34,6 mld zł, czyli 2/3 całego zasobu spółek niebankowych. Zdecydowanym liderem jest KGHM. Miedziowa spółka posiadała w kasie ponad 13,1 mld zł. Trzeba jednak pamiętać, że w tym roku przed nią sporo wydatków. Wystarczy wspomnieć o kosztownej inwestycji w przejęcie kanadyjskiej Quadry czy planowanej kilkumiliardowej dywidendzie.

W grupie TOP 10 o najwyższej gotówce znajduje się jeszcze inny przedstawiciel sektora surowcowego – JSW, ze stanem konta prawie 2,6 mld zł. Wysoko są także dwaj reprezentacji branży paliwowej: PKN Orlen oraz PGNiG z kasą na poziomie odpowiednio 5,4 mld zł oraz 1,5 mld zł. W pierwszej dziesiątce mamy również dwie spółki energetyczne. W tym elitarnym gronie są PGE (4,05 mld zł) oraz Enea (1,2 mld zł). Jest też przedstawiciel budowlanki, która w ostatnim czasie znalazła się na cenzurowanym. Budimex odstaje jednak od tej branży, zaś na koniec zeszłego roku zgromadził prawie 1,8 mld zł gotówki. Spółka w tym roku obiecuje wypłacić sowitą dywidendę, podobnie jak rok wcześniej. Wysoko jest także Synthos, jedyny przedstawiciel branży chemicznej, która jest przeciwieństwem budowlanki. Giełdowe spółki z sektora chemicznego mają za sobą bardzo udany rok pod względem wyników, co przekłada się na wzrost ich wyceny. Stawkę zamyka Emperia, która ma dużą ilość gotówki w związku ze sprzedażą Tradisa. Spółka handlowa jednak nie kryje, że mogłaby ją przeznaczyć na dużą dywidendę.

>> Śledzisz raporty finansowe i sam analizujesz spółki? >> Wesprzyj się omówieniami przygotowywanymi co kwartał przez zespół StockWatch.pl

Przegląd stanu kasy u największych to jednak tylko przygrywka. StockWatch.pl szukając naprawdę bogatych firm zestawił 10 giełdowych spółek wykazujących największą nadpłynność, liczoną jako stosunek posiadanej gotówki do aktywów ogółem. Rekordzista ma w postaci cashu aż 2/3 majątku. Jednak skala nadpłynności oraz grono tworzących ją firm są bardzo różne, podobnie kwoty. Już spółka z zaledwie 3 mln złotych może zasłużyć na miano nadpłynnej.

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się NFI Octava. Na koniec roku fundusz posiadał aż 66 proc. aktywów w gotówce. Należy wyjaśnić, że w III kwartale spółka zanotowała 387,8 mln zł wpływów ze sprzedaży galerii handlowej Magnolia Park we Wrocławiu. Tymi zyskami spółka chce podzielić się z akcjonariuszami przeprowadzając skup akcji w celu ich umorzenia.

Tuż za funduszem w zestawieniu uplasowała się spółka Power Media, która stworzyła pierwszy w Polsce serwis umożliwiający małym firmom samodzielne prowadzenie księgowości przez internet. Tu gotówka na koniec 2011 roku stanowiła prawie 3,5 mln zł, a jej stosunek do aktywów wynosił 62 proc. Na koncie Power Media znajduje się jeszcze spora ilość środków pozyskanych w drodze emisji publicznej.

– Staramy się racjonalnie wydawać pozyskane z IPO środki. Znaczną część gotówki, którą dysponujemy chcemy przeznaczyć na rozwój serwisu księgowości internetowej ifirma.pl. Nakłady będą kierowane także na budowanie marki oraz wizerunku poprzez reklamę internetową oraz dobre pozycjonowanie. W planach są również inwestycje w zaplecze sprzętowe. – mówi dla StockWatch.pl Marta Przywłocka, wiceprezes zarządu Power Media.

W rankingu znajduje się więcej mniejszych spółek. Jest wśród nich Votum, świadcząca kompleksową pomoc w sprawach odszkodowawczych przeciwko ubezpieczycielom. Zeszły rok zamknęła z kwotą 11,56 mln zł (36 proc. udział w aktywach). Ta spółka także chce inwestować i ma ściśle sprecyzowany plan działania.

– Wysoka ilość gotówki jest dla działalności naszego core biznesu zabezpieczeniem bazy do zwiększania przychodów. Dzięki posiadanym środkom jesteśmy w stanie w stanie zagwarantować naszym klientom bezgotówkową usługę, zwalniając ich niejako z kosztów sądowych. Później, w wypadku wygranej sprawy koszty zwraca nam ubezpieczyciel, od którego odszkodowania dochodził nasz klient. Przy okazji zwróciłbym uwagę na to, że w tym roku będziemy płacili dywidendę. W skali całej grupy kapitałowej największą inwestycją, na którą m.in. chcieliśmy pozyskać środki z IPO jest rozbudowa Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum-RehaPlus w Krakowie, która właśnie wchodzi w fazę wykonawczą. – mówi specjalnie dla StockWatch.pl Bartłomiej Krupa, członek zarządu Votum.

Równie wysoko w rankingu uplasowała się Quantum Software oferująca systemy informatyczne dla przedsiębiorstw o wysokich wymaganiach w zakresie logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw. Na koniec grudnia spółka posiadała 7,16 mln zł gotówki (37 proc. udział w aktywach). Quantum ma kilka pomysłów jak wydatkować te środki.

– Posiadana gotówka na koncie pozwala nam zabezpieczać nasze działania inwestycyjne. W tym roku chcielibyśmy skupić się na rozwoju eksportu. Główny nacisk zamierzamy położyć na dalsze rozbudowę potencjału w Rosji oraz zaistnienie z naszymi produktami w Brazylii oraz krajach Ameryki Łacińskiej. Nie wykluczamy też przejęć mniejszych spółek, choć w naszej branży niełatwo o udane akwizycje. – podkreśla Tomasz Hatala, prezes Quantum Softwere w rozmowie ze StockWatch.pl.

W pierwszej dziesiątce rankingu ponownie znalazły się duże spółki: KGHM oraz Budimex. Druga z nich na tle całej dziesiątki wyróżnia się ogromnym pokryciem kapitałów własnych gotówką. Budimex ma 2,5-raza tyle gotówki co wartości księgowej. Jednak część wygenerował z bieżącego obrotu: na koniec roku widoczny był duży skok zobowiązań krótkoterminowych. Jest to o tyle ciekawe, że rynek potrafi wyceniać aktywa z premią lub dyskontem w zależności od ich produktywności lub zmieniających się cen, natomiast gotówkę zawsze wycenia 1:1. To z tego powodu Budimex, działający w mocno przecenionej branży budowlanej (C/WK dla indeksu 0,57), wycenia Budimex przy wskaźniku ponad 3.

>> Gotówka to nie jedyny parametr fundamentalny w analizie spółek. Masz swoje ulubione kryteria? >> Wypróbuj Skaner fundamentalny w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 08octava, budimex, emperia, energold, kghm, olympic, pemug, pwrmedia, quantum, Votum, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR