11 nowych spółek na dywidendowej karuzeli

Fortuna kołem się toczy, a zwolennicy dywidend nie przestają być górą. Mimo chudego 2012 roku, kolejne spółki deklarują podzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Są wśród nich nawet takie, które mimo ubiegłorocznych strat, zamierzają głębiej sięgnąć do kieszeni po zyski z lat poprzednich.

Spółki robią co mogą, aby osłodzić inwestorom słabe raporty za miniony kryzysowy rok. Z ostatnich zapowiedzi wynika, że do wypłaty dywidendy przymierzają się nawet spółki, które ubiegły rok zamknęły pod kreską. Jednak tym razem daleko do rozmachu z 2012 roku, kiedy nie brakowało propozycji z dwucyfrową stopą.

Warto tu zwrócić uwagę na kilka ewenementów. W tym roku chęć do dzielenia się zyskiem jest tak duża, że skłonne do tego są także spółki, które od lat stroniły od wypłat. Po czteroletniej przerwie premiować akcjonariuszy zamierza PKN Orlen. Zarząd koncernu zaproponował wypłatę 642 mln zł. To daje 1,50 zł na akcje i stopę bliską 3 proc. Walne w tej sprawie jest zaplanowane na 30 maja. >> Sprawdź też walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

– Po 4-letniej przerwie PKN wreszcie podzieli się częścią zysków z akcjonariuszami, jednak oceniamy propozycję jako rozczarowującą. Konsensus według Bloomberga oczekuje 1,71 zł dywidendy na akcję, czyli o 14 proc. wyższej, a my prognozowaliśmy wypłatę 2,10 zł dywidendy na akcję, czyli o 40 proc. wyższej od propozycji zarządu. Stopa dywidendy także nie jest imponująca ani w porównaniu z rentownością rocznych obligacji na poziomie 3,11 proc. ani względem średniej dla sektora (3,61 proc.). Nie możemy wykluczyć, że ostatecznie spółka wypłaci wyższą dywidendę, ponieważ główny akcjonariusz PKN, czyli Skarb Państwa, może oprotestować propozycję zarządu spółki. – uważa Peter Csaszar, analityk KBC Securities.

Z kolei konkurencyjny Lotos ogłosi decyzję w sprawie ewentualnej dywidendy na początku maja. Spółka już teraz daje do zrozumienia, że wysoki poziom zadłużenia ogranicza zdolność do wypłaty. Ciekawie zapowiadają się dywidendy w spółkach energetycznych. Ich wypłaty stają się coraz bardziej realne. Dotychczas wstępne deklaracje złożyło już trzech wielkich graczy tego sektora: PGE, Tauron oraz ZE PAK. Ostatnio do tego grona dołączyła Enea. Według projektów uchwał na walne, spółka gotowa jest do wypłaty 156,8 mln zł. To oznaczałoby dywidendę w wysokości 0,36 zł na akcję, czyli o 25 proc. niższą niż premia za 2011 r. (0,48 zł). Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała wypłatę w kwocie 211,9 mln zł (0,48 zł na akcję). Walne w tej sprawie zaplanowano na 24 kwietnia.

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To dobra okazja do rozpoczęcia poszukiwań. >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek.

Kolejną dużą spółką, która szykuje się do wypłaty jest JSW. Zarząd giełdowej kopalni rekomenduje przeznaczenie 2,52 zł na akcję z zysku za 2012 rok. Stopa przy tym poziomie wynosi 2,7 proc. Do podziału ma trafić łącznie 295,87 mln zł. W 2012 roku zysk netto JSW wyniósł 995,95 mln zł.

– Informacja rozczarowująca, ale zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami zarządu dotyczącymi rekomendacji co najmniej 30 proc. zysku za 2012 r. na dywidendę. Z zysku za 2011 rok spółka wypłaciła 5,38 zł dywidendy na akcję (DY=5,37 proc.), co oznacza, iż w tym roku byłaby ona o 53 proc. niższa. Niemniej jednak w ujęciu jednostkowym zysk netto w 2012 r. wyniósł 995,95 mln zł wobec 2.063,04 mln zł zysku rok wcześniej (-52 proc. r/r). Nie wiemy jaką decyzję podejmie Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy. Poprzednio WZ zdecydowało o wypłacie dywidendy zgodnie z rekomendacją zarządu spółki. – ocenia DM Banku BPS.

>> Interesujesz się sytuacją fundamentalną JSW po wynikach za ostatni kwartał? >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Wśród mniejszych spółek również jest w czym wybierać. Drop zajmujący się hurtowym handlem odpadami zamierza przeznaczyć na dywidendę 0,50 zł (stopa około 5 proc.). Na wypłatę dla akcjonariuszy zamierza przeznaczyć ponad 2,9 mln zł z kapitału zapasowego. W ubiegłym roku Drop zanotował jednostkową stratę netto w wysokości 2,2 mln zł, a skonsolidowaną 4,2 mln zł.

W całym 2012 roku na dywidendy dla akcjonariuszy innych niż strategiczni poszło ponad 11 mld zł, czyli o 1,4 mld zł więcej niż rok wcześniej. W tym roku o takiej hojności można pomarzyć, bo kryzys dobrał się do zysków spółek. (fot. www.stockwatch.pl)

Akcjonariusze informatycznej firmy Talex zdecydują na walnym o wypłacie w formie dywidendy ponad 900 tys. zł. To daje 30 groszy na każdą akcję. Ostateczna decyzja zapadnie 25 kwietnia. Warto zauważyć, że spółka zamknęła ubiegły rok pod kreską, dlatego ewentualna dywidenda będzie wypłacona z zysku wypracowanego w latach 2007-2011. Nadwyżki z ostatnich kilku lat były gromadzone w formie kapitału zapasowego. W 2012 r. Talex zanotował stratę netto w wysokości 2,15 mln zł. Z zysku za 2011 r. spółka wypłaciła 0,20 zł dywidendy na akcję, a z zysku za 2010 r. 0,50 zł. Natomiast Power Media, świadcząca usługi z zakresu tworzenia oprogramowania, rekrutacji i outsourcingu pracowniczego, planuje zasilić konta akcjonariuszy wypłatą 0,04 zł na każdą akcję (stopa niecałe 4 proc.). Proponowany dzień dywidendy to 20 maja 2013 r., a termin jej wypłaty – 3 czerwca. Z zysku za 2011 rok spółka wypłaciła 0,07 zł na akcję.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

Nowe deklaracje pojawiły się także wśród spółek budowlanych. Dywidendy nie mogło zabraknąć w Budimeksie, który zapowiedział wypłatę 4,39 zł na akcję z jednostkowego zysku netto za 2012 rok (łącznie 112,1 mln zł). Pozostała część zysku (172,3 mln zł) trafi na kapitał zapasowy. W zeszłym roku na dywidendę Budimex przeznaczył 280,07 mln zł, czyli 10,97 zł na walor. Dniem ustalenia prawa do dywidendy ma być 7 maja, a wpłatę zaplanowano na 22 maja. Ostateczna decyzja w tej kwestii zapadnie 24 kwietnia podczas WZA. Obecna propozycja daje około 6-proc. stopę dywidendy. Podobną stopę zaproponował Mostostal Płock. Zarząd tej spółki będzie rekomendował 1,18 zł na akcję.

Dywidendy zapowiedziały spółki działające w mediach. Zarząd 4fun Media rekomenduje wypłatę z zeszłorocznego zysku blisko 6,1 mln zł dywidendy, czyli 1,50 zł na akcję. Pozostałą część zysku w wysokości 4,1 mln zł zarząd chce przelać na kapitał zapasowy. Rok wcześniej spółka wypłaciła w formie dywidendy 7,1 mln zł, co dało 1,75 zł na akcję. Z kolei CAM Media chce przeznaczyć 364.225 zł z zeszłorocznego zysku, czyli 0,05 zł na akcję. Pozostała część zysku w kwocie 418,7 tys. zł ma pójść na kapitał zapasowy. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 6 maja, a termin jej wypłaty to 20 maja 2013 r. W poprzednich latach spółka nie wypłacała premii. Stopa dywidendy dla tych spółek to odpowiednio prawie 7 proc. i 1,6 proc. >> W serwisie znajdziesz szczegółowe omówienie wyników za 2012 r.

Także 0,05 zł na akcję proponuje ES-System. Producent opraw i systemów oświetleniowych na dywidendę chce przeznaczyć w sumie 2,14 mln zł. Proponowanym dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 1 lipca, a dniem jej wypłaty 15 lipca. W 2012 roku zysk netto spółki wyniósł 3,86 mln zł. Pozostała część nadwyżki ma zasilić kapitał zapasowy.

>> Dywidendowe deklaracje śledzimy na bieżąco zbieramy najciekawsze propozycje spółek dotyczące wypłat:

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 4funmedia, budimex, Cammedia, DROP, Enea, essystem, jsw, mostalplc, PKNOrlen, pwrmedia, Talex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • Enea miała wstępnie 423 mln zł zysku netto w 2019 r.

  Grupa ENEA wypracowała 15,8 mld zł przychodów ze sprzedaży netto, 3,41 mld zł EBITDA i 423 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej w 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane. W środę kurs akcji spółki rośnie o 5,5 proc.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • JSW nie rozważa emisji akcji

  Jastrzębska Spółka Węglowa nie rozważa emisji akcji, poinformował prezes Włodzimierz Hereźniak.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR