StockWatch.pl

14 spółek, które prężą muskuły przed nową hossą

W opublikowanych dotychczas raportach finansowych uwagę przyciągają spółki, które już w IV kwartale zaliczyły poprawę fundamentów. Razem z ekspertami sprawdziliśmy, które z nich są najlepiej przygotowane do wysokich lotów w nadchodzących wielkimi krokami lepszych czasach.

Sezon wyników za IV kwartał 2012 roku mimo zimowej aury za oknem zapewnił wysoką temperaturę emocji. Raportowej gorączki jeszcze nie koniec, ponieważ część spółek zaprezentuje swoje dokonania pod koniec marca w formie raportu rocznego. Po dotychczasowych reakcjach kursów widać, że rynek jest wyjątkowo spragniony rosnących zysków i skokowych dynamik. Sztandarowym przykładem tego sezonu jest Monnari. Spółka działająca w branży odzieżowej, a więc mocno poturbowanej przez kryzys, która nagle pokazała imponującą dynamikę zysków.

Nie był to jedyny przykład spektakularnego wyrwania się z mocnych objęć kryzysu. Z pomocą ekspertów od analizy fundamentalnej wyłoniliśmy grupę spółek, które nie tylko wyróżniły się wynikami za IV kwartał 2012 roku, ale także dobrze rokują na 2013 rok.

W gronie twardzieli są reprezentanci kilku branż. Najliczniej zaistniał sektor bankowy, ponieważ aż kilka banków zaprezentowało zyski znacznie lepsze od konsensusu.

– W kontekście do tej pory opublikowanych raportów za IV kwartał 2012 roku i ich powtarzalności zwróciłbym uwagę przede wszystkim na banki, które z jednej strony cechuje większa od przeciętnej przewidywalność wyników, a z drugiej stanowią one kluczowy z perspektywy koniunktury giełdowej segment rynku odzwierciedlający panującej w gospodarce trendy. Wyróżniłbym BRE Bank, Handlowy oraz Millennium, które miały lepsze od oczekiwań wyniki. W pierwszym z banków miało to związek przede wszystkim z niższymi odpisami na zagrożone kredyty. W Handlowym efekt niższych rezerw został dodatkowo wzmocniony niższymi kosztami operacyjnymi. Natomiast w Millennium duży wpływ miał wynik na działalności tradingowej. – mówi Grzegorz Pułkotycki, zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> Wszystkie spółki z sektora bankowego znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych banków w StockWatch.pl

Okazuje się również, że dzielnie trzymają się spółki kooperujące w handlu, a wspomniany przykład Monnari nie jest odosobniony. W ocenie analityka Erste Securities, solidne wyniki pokazali także Ambra, Asbis, Emperia, Protektor oraz Gino Rossi. Jednocześnie dodaje, że w IV kwartale wyniki części spółek mimo nasilającego się kryzysu okazały się całkiem dobre. Zdaniem eksperta, twarda postawa daje nadzieję, że po spodziewanym odbiciu gospodarczym ich wyniki będą jeszcze mocniejsze. >> Zobacz szczegółową analizę fundamentalną i wskaźnikową Gino Rossi w StockWatch.pl

– Każda z wyżej wymienionych spółek powinna kontynuować trend poprawy wyników w kolejnych kwartałach. Ich kursy też reagują na dobre wyniki. Jeśli chodzi o Gino Rossi i Monnari, na których ostatnio doszło do mocnych wzrostów i w związku z tym w najbliższym czasie należałoby się spodziewać korekty, ale później powrotu do wzrostów. W mojej ocenie pierwsza ze spółek jest warta około 80-100 mln zł, a druga w granicach 100 mln zł. – zaznacza Marek Czachor, analityk Erste Securities.

Monnari jest najjaśniejszą gwiazdą tego sezonu. Skokowa poprawa wyników odzieżowej spółki wywołała niebywałą euforię na jej kursie. W błyskawicznym tempie notowania zyskały ponad 100 proc. Trudno się dziwić, bo odzieżowej spółce udało się 5 mln zł straty netto z 2011 roku zmienić w ubiegłym roku na 8,2 mln zł zysku.

– W ujęciu narastającym za 12 miesięcy po raz kolejny ujawniają się efekty trwającej w spółce restrukturyzacji, która prowadzona jest równolegle z postępowaniem układowym. Systematycznie rosną przychody oraz główne kategorie wyników finansowych, czemu towarzyszy również coraz bardziej wyraźna poprawa w zakresie rentowności – rentowność sprzedaży (marża brutto na sprzedaży) utrzymano na poziomie nieco ponad 50 proc., rentowność kapitałów własnych (ROE) podskoczyła na koniec 2012 r. do 12,6 proc., a rentowność operacyjna, netto oraz aktywów (ROA) w okolice 6-8 proc. – wskazuje Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl.

>> Interesujesz się sytuacją fundamentalną Monnari po wynikach za ostatni kwartał? >> Zobacz całą treść analizy najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Łyżką dziegciu w beczce miodu zdaniem eksperta jest fakt, że w IV kwartale w obszarze core biznesu mamy do czynienia z zahamowaniem pozytywnych tendencji. Wynik brutto na sprzedaży nie rósł już w szybszym tempie od przychodów, a to oznacza problemy z dalszą poprawą marży brutto. Z drugiej strony jednak wskazuje, że Monnari dobrze radzi sobie w obszarze ogólnych kosztów administracyjnych (koszty sprzedaży i zarządu), które mimo dynamicznie rosnącej sprzedaży znajdują się pod kontrolą (przyrosty ok. 5-7 proc.), co przekłada się na systematyczne wzrosty marży netto na sprzedaży.

Inną spółką, która wykorzystała znaczącą poprawę wyników w końcówce roku do mocnego wzrostu kursu jest Introl. Giełdowy producent urządzeń pomiarowych zyskał na wartości w krótkim czasie 35 proc. W IV kwartale spółka kontynuowała poprawę wyników zapoczątkowaną w poprzednim okresie sprawozdawczym.

– Grupie udało się również utrzymać rosnącą progresję na kolejnych poziomach wynikowych w zakresie działalności podstawowej (przychody wzrosły o 41 proc., wynik brutto na sprzedaży o 64 proc., a netto na sprzedaży o 199 proc.), co świadczy o dalszej poprawie jej efektywności działania. Podobnie jak w poprzednim okresie sprawozdawczym w ryzach utrzymywane są także ogólne koszty administracyjne – mimo wyraźnej poprawy sprzedaży w ujęciu r/r (41 proc. w IV kw. oraz 29 proc. w okresie I-IV kw.) koszty te uległy niewielkiemu zwiększeniu (ok. 4 proc. zarówno w skali IV kw. jak i całego 2012 r). – zaznacza Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl. >> Zobacz całą treść analizy.

Jeśli chodzi o rachunek segmentowy to dobre wyniki grupa zawdzięcza głównie największemu z wyodrębnianych segmentów – usług w zakresie aparatury kontrolno-pomiarowej (ok. 57 proc. przychodów ogółem). W nim odnotowano r/r pokaźny wzrost przychodów (+71 proc. w 4 kwartale oraz +49 proc. w całym 2012 r.) oraz marży brutto na sprzedaży (+ 8pp w 4kwartale oraz +2pp w całym 2012 r.).

Kolejną docenioną przez rynek spółką jest MW Trade. W niespełna miesiąc kurs zyskał blisko 30 proc. Wyniki w końcu pokazują istotny wzrost portfela wierzytelności. Eksperci zwracają uwagę, że dynamika przyrostu zaczęła wyglądać jak za dobrych czasów spółki, choć do rekordów jeszcze daleko.

– 15 proc. kwartalnego wzrostu portfela trzeba uznać za sprzedażowy sukces. Prawdopodobnie ma to związek z poszerzeniem działalności o jednostki samorządu terytorialnego. Widać spółka szuka nowych rynków, które dawałyby względne bezpieczeństwo, tak jak ma to miejsce w wypadku SPZOZ. Wiadomo, część z tych podmiotów stanie się spółkami handlowymi ze zdolnością upadłościową, w związku z czym może się kurczyć bezpieczna cześć rynku wierzytelności szpitalnych. Poza wzrostem portfela pochwalić trzeba stopień wykorzystania gotówki. Drugi czynnik jaki spowodował poprawę wyniku i osiągnięcie historycznego maksimum zysku netto, to spadek efektywnego oprocentowania, które ma związek przede wszystkim z obniżką stóp procentowych w grudniu. Przychody nie są w takim stopniu narażone na zmianę stopy, bo gro z nich to rozliczane w czasie prowizje. – tłumaczy Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

>> Zobacz jak wygląda aktualna sytuacja fundamentalna MW Trade po wynikach za ostatni kwartał >> Analiza najnowszego raportu przygotowana przez analityka portalu StockWatch.pl jest dostępna tutaj.

Ekspert z DM BZ WBK dorzuca jeszcze do tej grupy Grajewo, Inter Cars oraz Qumak. Co ważne, wszystkie trzy w jego ocenie mają dobre perspektywy na kolejne kwartały. Jak podkreśla wyniki Grajewa pokazują, że w IV kwartale biznes w Polsce miał się słabiej, ale w Rosji wyśmienicie. W tym okresie EBITDA Grajewa na rynku rosyjskim wzrosła o 84 proc., a na rodzimym spadła o blisko 23 proc.

– Niemniej styczniowe dane o krajowej produkcji przemysłowej wskazują, że coś drgnęło w branży meblarskiej – wg danych GUS produkcja w tym sektorze zanotowała pierwszy wzrost od 11 miesięcy. Także Inter Cars szybciej rośnie za granicą. Rynki naszego regionu dają spółce wysokie dynamiki i stąd w IV kwartale dzięki dodatkowemu wzrostowi rentowności wynik netto okazał się wyższy r/r o 21,5 proc. W tym roku Inter Cars, co pokazuje styczniowy raport o sprzedaży, utrzymuje dodatnią dynamikę sprzedaży (5,6 proc. w Polsce i 20,7 proc. w eksporcie), co daje podstawy do oczekiwania kontynuacji trendu poprawy wyników w całym 2013 roku. Również ciekawe perspektywy na przyszłość ma Qumak. – mówi Grzegorz Pułkotycki, zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

Informatyczna spółka ma na ten rok historycznie największy portfel zamówień o wartości 370 mln zł. Do tego powinna wypłacić dywidendę, którą DM BZ WBK szacuje na co najmniej 1,25 zł/akcję. Natomiast jeśli chodzi o IV kwartał 2012 roku, to był on rekordowy dla Qumaka pod względem wyników. Pomogło odwrócenie rezerw i fakt sezonowo najlepszego kwartału.

>> W serwisie na bieżąco są wprowadzane najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AMBRA, asbis, bre, emperia, ginorossi, grajewo, handlowy, INTERCARS, introl, Millennium, MONNARI, mwtrade, protektor, qumak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • W USA rusza sezon wyników za III kwartał, w Warszawie kolejny dzień huśtawki na JSW

  Inwestorzy wstrzymują oddech przed startem sezonu publikacji wyników kwartalnych na Wall Street. W oczekiwaniu na pierwsze raporty amerykańskich banków, na GPW rozgrywane są pojedyncze spółki. Wśród nich jest JSW, The Farm 51 i The Dust.

 • 4 giełdowe misie, które walczą o miano najlepszej spółki 2019 r.

  U progu wieszczonego ze wszystkich stron spowolnienia gospodarczego o zyski i wysokie stopy zwrotu nie jest łatwo. StockWatch.pl spośród kilkudziesięciu małych i średnich firm poddanych analizie po wynikach za pierwsze półrocze wybrał garstkę, która będzie bić się o tytuł najlepszej inwestycji 2019 r.

 • 3 scenariusze dla banków po wyroku TSUE

  Michał Konarski, analityk DM mBanku nakreślił trzy scenariusze dla sektora bankowego po wyroku TSUE. W najczarniejszym wariancie straty banków z tytułu kredytów mogą wynieść nawet 85 mld zł. 

 • EuroRating po wyroku TSUE obniżył perspektywę ratingu kredytowego dla Millennium i mBanku

  Agencja ratingowa zmieniła perspektywę ratingu kredytowego dla MILLENNIUM i mBanku ze stabilnej na negatywną. Analitycy EuroRatingu ostrzegają, że będą ciąć ocenę, jeśli po wyroku TSUE nastąpi lawinowy wzrost liczby pozwów hipotecznych kredytobiorców walutowych 

 • Miliard w dywidendach

  Jeszcze w tym roku do podziału między akcjonariuszy może trafić ponad 1,1 mld zł. StockWatch.pl znalazł garść spółek, które przez rynkową bessę przechodzą suchą stopą, a do tego płacą ponadprzeciętną dywidendę. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR