14 spółek, które w tym sezonie mogą sprawić niespodziankę

DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał spółki, które w tym sezonie raportowym mogą pochwalić się dużo lepszymi od konsensusu rynkowego wynikami. Wśród czarnych koni dominują przedstawiciele sektora przemysłowego, paliwowego oraz medialnego.

Jeszcze w tym miesiącu wyniki opublikuje ponad 30 spółek z głównego parkietu.

O udanym starcie sezonu raportów za IV kwartał już można mówić w wypadku sektora bankowego. Duża w tym zasługa ciepło przyjętych wyników Banku Millennium. W IV kwartale bank zarobił 212,5 mln zł netto, czyli o ponad 18 proc. więcej niż przed rokiem i o 7,3 proc. więcej niż prognozowali analitycy. Wyższy od konsensusu okazał się też wynik odsetkowy i z tytułu prowizji. W czwartek raportem podzielił się mBank, ale tu rezultaty okazały się zgodne z prognozami.

Według analityków DM mBanku, najciekawsze dopiero przed nami. Pod koniec lutego wyniki opublikuje Pekao, a na początku marca PKO BP. Eksperci liczą na pozytywne niespodzianki u branżowych gigantów. W wypadku Pekao języczkiem u wagi będzie struktura wyników.

Sektor bankowy zanotuje rekordowy kwartał, który zostanie wsparty przez zdarzenia jednorazowe. Po raz kolejny banki pokażą wzrost marży odsetkowej oraz wysoką sprzedaż kredytów detalicznych. Uważamy, że na tle konkurencji pozytywnie wyróżnią się Pekao oraz PKO BP, a za granicą Komercni Banka. Pozostałe spółki finansowe jak PZU czy Kruk zaraportują wyniki zgodne z konsensusem. – uważają eksperci DM mBanku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Karty na stół wyłożyły już czołowe spółki paliwowe, czyli Orlen i Lotos. Raport pierwszej przyjęto chłodno. W IV kwartale 2018 r. zysk netto płockiej spółki spadł o blisko połowę w skali roku do 804 mln zł. Rynek oczekiwał zysku na poziomie 850 mln zł. W środę rąbka tajemnicy uchylił Lotos, prezentując szacunkowe wyniki. To, co pokazała gdańska rafineria, zadowoliło ekspertów. Pełny raport Lotosu poznamy dopiero za miesiąc (7 marca).

– Spadek cen ropy uderzy w wyniki na wydobyciu, choć będzie to częściowo równoważone przez wciąż wysokie ceny gazu (zbliżone kw/kw). W stosunku do naszych dotychczasowych rocznych prognoz, pozytywnego odchylenia oczekujemy w Lotosie (rekordowe marże na dieslu i premie lądowe) i MOL-u (mocna rafineria). – czytamy w raporcie.

Analitycy StockWatch.pl co roku publikują kilkaset analiz raportów spółek notowanych na GPW.

Najwięcej pozytywnych niespodzianek biuro przewiduje w szeroko rozumianym sektorze przemysłowym. Analitycy podkreślają, że IV kwartał był ostatnim okresem poprawy rezultatów spółek. Na 23 prognozy 60 proc. powinno poprawić r/r wyniki, a 20 proc. pogorszyć.

Kolejne kwartały nie zapowiadają się już tak dobrze. Czerwoną lampkę jeszcze pod koniec ub.r. zapaliły bardzo słabe odczyty makro. W grudniu produkcja przemysłowa w Niemczech załamała się aż o 7,4 proc. w relacji rocznej, wobec spadku o 3,9 proc. w listopadzie. Wynik był też dużo gorszy od oczekiwań. To zły sygnał dla koniunktury gospodarczej w Polsce, gdzie przypomnijmy – PMI sektora przemysłowego już od listopada przebywa znacznie poniżej 50 pkt., czyli granicy oddzielającej wzrost od regresu. PMI za styczeń był nieco lepszy i wyniósł 48,2 pkt., ale produkcja i eksport topniały najszybciej od 2009 r.

– Przy wynikach zarządy mogą studzić oczekiwania na 2019 rok z uwagi na wyższe koszty (energia + płace) oraz niesprzyjające otoczenie dla eksporterów (spadek PMI w Niemczech). Największy potencjał do pozytywnych zaskoczeń w 4Q’18 mają AC, Amica, Famur, Kernel i TIM. Negatywnych JSW, KGHM, i Tarczyński. – wyliczają analitycy DM mBanku.

Dobrych wyników analitycy spodziewają się w spółkach mediowych: Agorze i Wirtualnej Polsce. Pierwsza z nich własnie zastrzegła, że w raporcie za IV kwartał uwzględni dwa zdarzenia jednorazowe na kwotę około 11,4 mln zł, tj. odpis aktualizacyjny na spadek wartości Goldenline i zaległe należności od bankrutującego Ruchu. Raport za cały 2018 rok Agora opublikuje 8 marca.

– W 4Q’18 spodziewamy się dobrych wyniki w spółkach mediowych: estymujemy poprawę zysku EBITDA w Agorze o 11 proc. r/r, dzięki rekordowej sprzedaży biletów do kin, w Wirtualnej Polsce o 14 proc., dzięki koniunkturze na rynku reklamy internetowej i dwucyfrowej poprawie obrotów e-commerce. Orange Polska jako jedyny polski telekom zaraportuje wzrost wyników w 4Q’18 (EBITDA +5 proc. r/r). Bardzo dobrych wyników spodziewamy się w Asseco Poland (+50 proc. na linii netto). – wskazuje biuro.

W sektorze handlowym na fajerwerki nie ma co liczyć. Jedynym faworytem biura jest AmRest. Operator sieci restauracji typu fast food jeszcze pod koniec stycznia zasygnalizował, że przychody grupy w IV kwartale wzrosły r/r o 23 proc. do 443 mln euro. Spółka zaznaczyła, że poza rozwojem organicznym na dynamikę sprzedaży pozytywnie wpłynęła konsolidacja wyników niedawno przejętych sieci restauracji KFC we Francji, Pizza Hut w Rosji, Armenii i Azerbejdżanie, Bacoa w Hiszpanii oraz Sushi Shop. Z wyłączeniem sprzedaży wymienionych biznesów przychody grupy w IV kw. 2018 wzrosły o 9,5 proc.

– W 4Q’18 oczekujemy przyspieszenia dynamiki poprawy EBITDA r/r w AmRest Holdingu. Słabych wyników oczekujemy w CCC (negatywny wpływ niskiej sprzedaży w X’18 oraz potencjalne odpisy) oraz Eurocash (niski wynik w segmencie detal). Utrzymanie relatywnie niskiej dynamiki lfl w Dino Polska w 4Q’18 (podobnie jak w 2-3Q’18) może wywierać presję na notowania spółki. – uważają eksperci DM mBanku.

Kliknij, aby powiększyć.

Raport z prognozami wyników za IV kwartał 2018 r. powstał 30 stycznia 2019 r. Autorem opracowania jest zespół analityczny DM mBanku. Skrót raportu jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACAUTOGAZ, Agora, amica, Amrest, assecopol, Famur, kernel, Lotos, mol, orangepl, Pekao, pkobp, tim, Wirtualna, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Haitong Bank podwyższył rekomendację dla Wirtualnej Polski

  Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku, w raporcie z 21 października podwyższył rekomendację dla Wirtualnej Polski do Neutralnie (poprzednio Sprzedaj). Jednocześnie podwyższył cenę docelową do 75,10 zł z 60 zł.

 • PKO BP: BFG określił nowy docelowy wymóg funduszy własnych od 2024 r.

  Bankowy Fundusz Gwarancyjny określił docelowy wymóg wysokości minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji (MREL) dla PKO Bank Polskiego na poziomie skonsolidowanym odpowiadający 12,65 proc. sumy funduszy własnych i zobowiązań ogółem (TLOF), co stanowiło 20,12 proc. kwoty ekspozycji na ryzyko (TRE) wg stanu na 31 grudnia 2019 roku. Docelowy wymóg MREL na poziomie jednostkowym wynosi 12,07 proc. TLOF, co stanowiło 20,19 proc. TRE wg stanu na 31 grudnia 2019 roku. Powyższe poziomy będą obowiązywały PKO BP od 1 stycznia 2024 roku.

 • WIG20 traci okazję na mocniejsze odbicie, w grze PGE, Tauron i Lotos

  Koncerny energetyczne drożeją po ponownym odgrzaniu tematu wyłączenia aktywów węglowych, a spółki paliwowe odreagowują spadki, w czym pomagają wyniki LOTOSu. W to wszystko wpisuje się poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji.

 • UOKiK nałożył na PKO BP i Pekao łącznie ok. 62 mln zł kary

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje, w których zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych. Decyzje dotyczą PKO Banku Polskiego oraz Banku PEKAO. Suma nałożonych kar wynosi ok. 62 mln zł.

 • Grupa Lotos miała szacunkowo 0,43 mld zł oczyszczonej EBITDA LIFO w III kwartale 2020 r.

  Grupa LOTOS odnotowała skonsolidowany oczyszczony wynik EBITDA LIFO w wysokości 0,43 mld zł w III kwartale 2020 r., podała spółka, prezentując szacunkowe dane. Według tych danych, przychody w III kw. br. wyniosły 5,4 mld zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR