14 spółek w jesiennych portfelach maklerów

We wrześniowych rekomendacjach maklerzy postawili przede wszystkim na liderów tegorocznej hossy. Wysokie noty zebrali też dwaj tegoroczni debiutanci oraz kilka znanych spółek, które w tym roku radzą sobie ze zmiennym szczęściem.

Ponieważ we wrześniowym rozdaniu maklerzy postawili przede wszystkim na liderów tegorocznej hossy, w zestawieniu nie mogło zabraknąć reprezentantów branży surowcowej. Na początku miesiąca analitycy DM PKO BP podnieśli rekomendację dla akcji KGHM do kupuj, a w ubiegłym tygodniu maklerzy z DM BDM podwyższyli wycenę akcji Bogdanki. Ceny docelowe wynoszą odpowiednio 151,50 zł i 99,20 zł i są wyższe o ponad 1/5 od bieżących kursów na GPW. W wypadku KGHM o zmianie nastawienia maklerów przesądził potężny wzrost cen miedzi, którego koncern z Lubina jest jednym z największych producentów na świecie. Notowania czerwonego metalu w Stanach Zjednoczonych nawet po korekcie z ostatnich dni utrzymują się w pobliżu 3 USD za funt, co jest poziomem najwyższym od trzech lat. Warto też dodać, że walory KGHM-u załapały się do wrześniowej listy top picks DM BOŚ. Broker co miesiąc umieszcza na niej spółki, względem których spodziewa się wyższych stóp zwrotu niż w wypadku szerokiego rynku. W kontrze jest J.P. Morgan. Biuro w raporcie z 15 września co prawda podwyższyło cenę docelową akcji KGHM do 103,50 zł z 83 zł wcześniej, ale jednocześnie utrzymało zalecenie niedoważaj. Chłodniejsze spojrzenie na walory spółki to wypadkowa rekordowo wysokiej liczby długich pozycji na rynku miedzi oraz prognoz kontynuacji cen metalu w kolejnych tygodniach (o 15 proc. do VI kwartału br.).

DM BDM utrzymał zalecenie kupuj dla Bogdanki i podniósł cenę docelową akcji o 11 proc. do 99,20 zł. Swoją decyzję maklerzy uzasadnili przede wszystkim korektą w górę prognoz EBITDA na najbliższe lata.

– Nasz model z lutego’17 uwzględniał konserwatywne założenia na br. i dlatego obecnie zdecydowaliśmy się na korektę oczekiwań dla EBITDA do ponad 640 mln zł (czyli o +7,6 proc.). Na lata 2018-2019 zdecydowaliśmy się także na podniesienie naszych prognoz. Widzimy determinację władz LWB w kontroli kosztów działania (spadek UMCC w 1H’17) oraz rosnące zapotrzebowanie na krajowy węgiel energetyczny, co jak już wskazywaliśmy będzie determinować w najbliższych miesiącach coraz wyższe odczyty PSCMI1. Tym samym w 2018 roku oczekujemy, że EBITDA osiągnie pułap 739 mln zł, a w 2019 roku będzie to 761 mln zł. – czytamy we wrześniowym raporcie DM BDM.

W gronie faworytów utrzymał się także Kruk, choć sentyment do jego akcji nieco opadł po sygnałach zarządu na temat wzrostu stopy podatkowej w 2018 r. do ok. 20 proc. DM BDM w raporcie z 12 września, w reakcji na dynamiczne wzrosty notowań oraz z uwagi na wyzwania stojące przed spółką w kolejnych miesiącach, obniżył cenę docelową do 311,70 zł z 320,10 zł, a zalecenie z akumuluj do trzymaj. Optymistą jest natomiast Vestor DM, który podniósł rekomendację dla spółki do akumuluj z neutralnie, a cenę docelową akcji do 340 zł z 316 zł, co przy obecnym kursie akcji daje blisko 13-proc. potencjał wzrostowy. Maklerzy docenili Kruka za wyższe od oczekiwań wyniki oraz zaznaczyli, że niskie przychody z rynku włoskiego z nawiązką kompensowane są przez znacznie lepsze odzyski w Polsce i w Rumunii. Biuro, biorąc pod uwagę rozkład zakupów, pierwszych istotnych spłat z rynku włoskiego spodziewa się nie wcześniej niż na przełomie 2017 i 2018 r.

>> Inwestuj w akcje z portfelem StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku” >>

Obniżka zlecenia dotknęła także innego pupila inwestorów – PCC Rokitę. DM BDM w najnowszym raporcie zalecił akumulację walorów dolnobrzeskiej spółki z wyceną podniesioną do 99,70 zł. Potencjał wzrostowy wynosi ok. 10 proc. Biuro z uwagi na świetną koniunkturę w alkaliach, gdzie ceny sody kaustycznej notują zwyżki sięgające 20 proc. r/r oraz poprawę w poliuretanach (wzrost cen polioli przy tańszym propylenie) podniosło założenia dla spółki na najbliższe lata.

– Dotychczas spółka nie rozczarowała nas wynikami. Mimo systematycznie podnoszonych założeń kolejne raporty okresowe spółki przeglądaliśmy z dużym zadowoleniem. Średnie zaskoczenie EBITDA w okresie 2015-2017 wyniosło 12-15 proc. Wierzymy, że trend ten będzie kontynuowany. – uważają maklerzy DM BDM.

Obecność w zestawieniu Dom Development to zasługa hossy na rynku mieszkaniowym. DM BZ WBK wycenił jeden walor spółki na 94,50 zł, jednak po ostatnich dynamicznych wzrostach przebitka względem ceny rynkowej stopniała do 7 proc. Maklerzy liczą, że w 2018 r. deweloper zanotuje wysoki zwrot z kapitału własnego (ROE) na poziomie 24 proc.

– Wyższa cena docelowa odzwierciedla podniesienie naszych prognoz zysków w latach 2017–19, z uwagi na: rekordowo wysoki wolumen sprzedaży mieszkań w I poł. 2017 r. oraz sfinalizowane niedawno przejęcie dewelopera Euro Styl i wyższą niż pierwotnie oczekiwaną marżę brutto – czytamy w raporcie.

Wysokie noty wśród maklerów zbiera Benefit Systems. We wrześniu Wood & Company i Erste Group zalecili kupno akcji z cenami docelowymi odpowiednio na 1.200 zł i 1.400 zł. W tym tygodniu kurs akcji dostawcy pozapłacowych świadczeń pracowniczych z zakresu sportu i rekreacji gimnastykuje się przy poziomie 1.000 zł. Warto dodać, że do piątku akcjonariusze mogą zgłaszać akcje do buy backu. Spółka w ramach wrześniowego skupu chce nabyć maksymalnie 35.350 akcji własnych, czyli ok. 1,33 proc. kapitału zakładowego. Za każdy odkupiony walor Benefit Systems zapłaci 1.200 zł.

Podwójne kupuj w tym miesiącu usłyszał też CD Projekt. DM PKO BP i Erste w najnowszych raportach podwyższyli ceny docelowe odpowiednio do 106 zł i 121,50 zł. Obecnie jedna akcja wyceniana jest na ok. 114 zł. Maklerzy z DM PKO BP chwalą producenta gier wideo za fenomenalne wyniki Wiedźmina i pomysł na Gwinta.

– Wyniki I poł. 2017 udowodniły dobrą monetyzację ‚Gwinta’. Co najważniejsze, bardzo podoba nam się naszkicowana przez firmę ścieżka rozwoju gry. Tak jak przewidywaliśmy w poprzedniej rekomendacji CD Projekt zaczął już działać na dwóch silnikach. Starszy silnik – ‚Wiedźmin 3’ ciągle sprzedaje się fenomenalnie (powyżej oczekiwań). Jednocześnie najlepsze, konkurencyjne firmy na rynku gier przeżywają boom. W związku z tym podnosimy naszą wycenę CD Projekt do 106 zł, utrzymując rekomendację ‚kupuj’. Choć ‚Gwint’ przeżywa lepsze i gorsze momenty na swojej ścieżce wzrostu, trzeba przyznać, że całościowy obraz i monetyzacja projektu wygląda bardzo dobrze. Największe wrażenie robi na nas projekt dodatku do gry (kampania dla jednego gracza), który naszym zdaniem będzie mocno przypominał samodzielną grę dla jednego gracza. To może bardzo poszerzyć jego sprzedaż i później zwiększyć bazę graczy internetowych – czytamy w raporcie.

>> Zobacz szczegółowe omówienie sprawozdania finansowego CD Projektu za II kwartał 2017 r.

Imponującą kolekcją wysokich rekomendacji mogą pochwalić się tegoroczni debiutanci. We wrześniu raporty z zaleceniem kupna akcji Play odtajniło aż trzech brokerów: Haitong Bank, DM BOŚ i Wood&Company. Ceny docelowe zamykają się w przedziale 39,40-43,30 zł. Jednak póki co inwestorzy z lekkim dystansem podchodzą do entuzjastycznych raportów, a kurs telekomu wynosi nieco ponad 37 zł. Pozytywnie na temat perspektyw GetBack wypowiedzieli się we wrześniu maklerzy z Haitong Banku i Raiffeisen Centrobanku. Ceny docelowe wynoszą odpowiednio 30 zł i 34 zł.

GetBack ma ambitne cele, jeżeli chodzi o zakup NPL w latach 2017-2019: 4 mld zł we własnym portfelu i 1,7 mld zł w funduszach zewnętrznych. Jeżeli zarząd spełni te zapowiedzi, to będzie to oznaczało 66-proc. udział w rynku transakcji NPL łącznie w Polsce i w Rumunii w latach 2017-19. – podkreśla Kamil Stolarski, analityk Haitong Banku.

W całym I półroczu spółka zainwestowała 740 mln zł w nabycia portfeli wierzytelności netto (wzrost o 26 proc. r/r), zaś kwota odzysków podskoczyła o 60 proc. do 540 mln zł. Zyski i przychody za sam II kwartał wypadł nieco słabiej względem wyników z pierwszych trzech miesięcy br. i średniej z prognoz dwóch biur maklerskich.

We wrześniowym rozdaniu maklerzy postawili też na spółki, których notowania w tym roku radzą sobie ze zmiennym szczęściem. Noble Securities, w raporcie z 8 września, zalecił kupno akcji Amiki. Cena docelowa na poziomie 222 zł jest wyższa od bieżącego kursu na GPW aż o ponad 40 proc. Mimo nieco słabszego pierwszego półrocza analitycy oczekują poprawy wyników w kolejnych okresach, m.in. dzięki poprawie rentowności biznesu francuskiego i odbudowaniu wzrostów w Niemczech.

>> Darmowy Konkurs Giełdowy [ pula nagród 35.000 zł ]. Dowiedz się więcej >>

Po słabych wynikach za II kwartał i przecenie z końcówki sierpnia szansę dostały Wawel i Mercator Medical. Vestor DM zarekomendował kupno akcji małopolskiego producenta słodyczy z ceną docelową 1.153 zł. Maklerzy oczekują poprawy sprzedaży po uruchomieniu nowych mocy produkcyjnych, wzrostu dywidendy po zakończeniu programu inwestycyjnego oraz zwiększenia eksportu.

– Podtrzymujemy, iż po oddaniu nowego zakładu w lipcu 2017 nastąpi wzrost mocy produkcyjnych, który widoczny będzie bardziej w 2018 r., gdzie spodziewamy się sprzedaży w wysokość 45 tys. ton (+10 proc. r/r) umożliwiając wypracowanie 659,4 mln zł przychodów (+9 proc. r/r), które rok później wyniosą 716,8 mln zł (+9 proc. r/r). Tym samym podtrzymujemy wzrost udziału sprzedaży eksportowej z 9,7 proc. w 2016 do 15,1 proc. w 2019 r. – czytamy w raporcie Vestor DM.

W wypadku Mercatora Vestor DM ściął cenę docelową z 25,10 zł do 23,10 zł. Maklerzy grają pod poprawę rentowności produkcji w kolejnych kwartałach. Kluczowy w tym zakresie jest zakładany spadek średniorocznej ceny zakupu lateksu. Od szczytu z lutego br. jego cena skurczyła się o 30 proc. Skokowa poprawa ma nastąpić w kolejnych latach. Biuro prognozuje, że po rozpoczęciu produkcji rękawic w nowej fabryce w Tajlandii w II połowie 2018 r. zysk netto wzrośnie do 20,3 mln zł (+297 proc. r/r) i 26,8 mln zł odpowiednio w 2018 r. i 2019 r.

W branży budowlanej faworytem maklerów jest przeceniony Erbud. Na przestrzeni sześciu miesięcy kapitalizacja spółki skurczyła się o ok. 1/4. DM DBM we wrześniowym raporcie zalecił kupno akcji z ceną 32 zł, czyli o 1/5 wyższą od rynkowej.

– Zwracamy uwagę, że okres 2Q’17, mimo braku dynamiki przychodów oraz obciążenia wyższymi kosztami stałymi, przyniósł odbudowę rentowności (EBIT wyraźnie powyżej konsensusu), a zarząd spółki deklaruje dalszą poprawę w 2H’17. Na bazie posiadanego portfela zleceń oczekujemy, że w 2H’17 i 2018 roku spółka ma możliwość odnotowywać także sporo wyższy poziom przychodów (w 1H’17 start realizacji części znaczących kontraktów opóźniał się), co w efekcie powinno przełożyć się na wyraźnie dodatnie dynamiki EBIT w najbliższych okresach. – uważają maklerzy DM BDM.

Źródło: Dom Maklerski BDM SA, Bloomberg

Z kolei DM mBanku we wrześniowym opracowaniu wskazał Erbud jako jedną z najciekawszych propozycji portfelowych. Biuro pochwaliło spółkę za rekordowe portfele zamówień, niski udział sektora publicznego, krótki czas realizacji i dużą dywersyfikację kontraktów z portfela.

Ostatnie wskazanie padło na Polenergię. DM BZ WBK wycenił jeden walor spółki z sektora energetycznego na 17,70 zł. Zdaniem biura, większość ryzyk dotyczących Polenergii już się zmaterializowała, a obecna seria pozytywnych zmian (legislacja, zwiększenie obowiązku zakupu zielonej energii, możliwe anulowanie podatku) implikuje potencjał wzrostu kursu spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, benefit, bogdanka, CDPROJEKT, domdev, Erbud, getback, kghm, Kruk, mercator, PCCRokita, pep, play, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR