14 spółek w transakcjach funduszy i znaczących inwestorów

Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , ,

Przed sezonem urlopowym znani inwestorzy oraz fundusze inwestycyjne robią przetasowania w portfelach. StockWatch.pl sprawdził, kto i dlaczego sprzedawał lub kupował ostatnio akcje giełdowych spółek w znaczących transakcjach.

Warszawski parkiet od dwóch tygodni dusi przecena, której motorem są czynniki geopolityczne, takie jak impas w Grecji czy wybory parlamentarne w Turcji, w których rządząca partia straciła większość. Również w Polsce wzrosło ryzyko polityczne, głównie za sprawą wyniku wyborów prezydenckich. W dwa tygodnie od podania wyników indeks szerokiego rynku stracił ponad 4 proc. Inwestorów zagranicznych odstraszają też pierwsze sondaże mówiące o dalszych zmianach na polskiej scenie politycznej spodziewanych po jesiennych wyborach do parlamentu.

Na ostatniej prostej przed wakacjami do ostrożnych zakupów akcji ruszyli za to insiderzy. Pod koniec maja Quercus TFI poinformował o przekroczeniu 5-proc. w głosach na WZA Atremu. Ostatnio o spółce było głośno także w kontekście zdobytego kontraktu energetycznego. Wartość umowy wynosi około 17 mln zł, co powiększa backlog do 117 mln zł. Z kolei na redukcję zaangażowania poniżej 10 proc. fundusze Quercusa zdecydowały się w odniesieniu do akcji Votum. W poniedziałek na rynek trafił komunikat, że na pierwszych sesjach czerwca akcje spółki kupował insider. Pierwsza transakcja realizowana była po średniej cenie 15,90 zł, a druga po 18,45 zł. Na koniec poniedziałkowej sesji za walor Votum płacono 19,10 zł. Giełdowa kancelaria odszkodowawcza opublikowała w miniony piątek prognozy finansowe na ten rok. Zysk netto grupy przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej miałby wynieść 13,66 mln zł, a przychody 90,68 mln zł. W zeszłym roku było to odpowiednio 9,5 mln zł i 74,3 mln zł.

Dariusz Miłek zainkasował za pakiet akcji CCC ponad 0,5 mld zł.

Dariusz Miłek zainkasował za pakiet akcji CCC ponad 0,5 mld zł.

W akcjonariacie spółki TIM ujawnił się natomiast Altus TFI, który przez swoje fundusze zwiększył zaangażowanie do ponad 5 proc. Spółka ma za sobą restrukturyzację i zmianę modelu działania w kierunku sprzedaży e-commerce. W I kwartale 2015 roku przychody grupy wzrosły o 20 proc. i pojawił się pierwszy od trzech lat zysk netto.

W czerwcu najgłośniejsza transakcja z udziałem giełdowego insidera miała miejsce w CCC. Dariusz Miłek – prezes i główny akcjonariusz obuwniczej spółki – w drodze przyspieszonej budowy księgi popytu sprzedał 3.010.000 akcji CCC dających 6,67 proc. głosów. Cenę ustalono na 170 zł za sztukę, co w sumie dało wartość 512 mln zł. Oficjalnie celem tej transakcji była poprawa płynności akcji, a walory miały się cieszyć zainteresowaniem szczególnie zagranicznych inwestorów. >> Transakcje z udziałem insiderów możesz śledzić tutaj

Wcześniej Mansa Investments z grupy Kulczyk Investments sprzedała cały pakiet 15,4 proc. akcji Polenergii, także w trybie przyspieszonego budowania księgi popytu. Ostateczna liczba sprzedawanych akcji została ustalona na 7 mln zł, czyli 27 zł za każdą akcję.

W czerwcu i pod koniec maja akcje PZU kupowała osoba blisko związana z członkiem rady nadzorczej. Na początku tego miesiąca okazało się z kolei, że ubezpieczyciel kupuje duży pakiet Alior Banku za ponad 1,6 mld zł. Transakcja ma być trampoliną do stworzenia przez PZU silnej grupy bankowej.

Jerzy Mazgaj już kolejny raz w tym roku kupuje akcje Vistuli. (Fot. vistulagroup.pl)

Jerzy Mazgaj już kolejny raz w tym roku kupuje akcje Vistuli. (Fot. vistulagroup.pl)

Ostatnio uaktywnił się także Jerzy Mazgaj, znaczący akcjonariusz Vistuli. Przewodniczący rady nadzorczej w ośmiu ostatnich transakcjach wydał na akcje Vistuli około 1,3 mln zł. Grupa ma za sobą dobre wyniki sprzedażowe za maj. Analitycy DM BPS chwalą spółkę za 22-proc. wzrost w segmencie odzieżowym i 20-proc. w ujęciu narastającym. Nieznacznie słabiej wypadł się segment jubilerski – wzrost odpowiednio o 13,3 proc. i 11,8 proc.

Za dokupowanie akcji zabrał się także przedstawiciel rady nadzorczej Vindexusa – Mieczysław Litwin. Obecnie posiada 9,56 proc. akcji. Grupa w opublikowanych wynikach za I kwartał pokazała spadek przychodów o 12 proc. Natomiast zysk EBIT i netto okazał się zbliżony do bazowego z I kwartału 2014 r. i wyniósł odpowiednio 4,3 mln zł i 4,2 mln zł. Natomiast na zejście poniżej 15-proc. progu w Rubicon Partners zdecydował się Piotr Karmelita, członek zarządu. W tym roku akcje grupy finansowej potaniały o 29 proc.

Warto też wspomnieć o realizacji licznych buy backów. Ostatnio prowadzili je AmRest, Boryszew, ERG, DGA czy ZUE. Niedawno z programem skupu własnych akcji ruszyło Sygnity. Docelowo spółka informatyczna zamierza zebrać z rynku nieco ponad 2 mln walorów. Cenę maksymalną ustalono na 100 zł. Średnia cena zakupu w pierwszych transakcjach to 12,59 zł.

Powyżej stopy zwrotu z akcji czternastu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

Powyżej stopy zwrotu z akcji czternastu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, atrem, boryszew, ccc, dga, erg, pep, PZU, SYGNITY, tim, vindexus, vistula, Votum, zue, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PZU pracuje nad nową strategią, analizuje zaangażowanie w sektor bankowy

  PZU przygotowuje nową strategię na lata 2021-2024, w której zdefiniuje także swoje podejście do aktywów bankowych, znajdujących się pod silną presją, związaną m.in. z obniżkami stóp procentowych, poinformowali przedstawiciele grupy. Ubezpieczyciel nie widzi obecnie konieczności dokapitalizowania Alior Banku.

 • Wyniki PZU w cieniu dużego odpisu na akcje Alior Banku

  Zysk netto ubezpieczeniowego giganta spadł w pierwszych trzech miesiącach roku aż o 85 proc. rok do roku do 116 mln zł. Wynik PZU obciążył odpis na akcje Alior Banku na kwotę 516 mln zł.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
 • 5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR