15 ważnych raportów na mapie drogowej sezonu wynikowego

Inwestorzy przed planowaniem sierpniowego urlopu powinni dokładnie przejrzeć kalendarz publikacji wyników kwartalnych i półrocznych. Na rynek ma trafić jeszcze grubo ponad 700 raportów finansowych. StockWatch.pl sprawdził, kiedy w sierpniu lepiej czuwać przy ekranie.

Pierwsze dni sierpnia były okazją do odrobienia lipcowych strat. Niestety, wzrostowy zryw nie potrwał długo, bo już na trzeciej sesji indeksy małych i średnich spółek ponownie pogrążyły się w przecenie. W planowaniu strategii na drugą połowę wakacji warto pamiętać o nowym, istotnym czynniku – fali raportów kwartalnych i półrocznych. Dotychczas zaledwie garstka spółek zaprezentowała swoje osiągnięcia. Na dodatek ich lektura pozostawiła spory niedosyt tym, którzy liczyli na pozytywny przełom. Jednak giełdowe spółki mają jeszcze szansę na zatarcie złego wrażenia, bo przed nami dosłownie setki raportów okresowych.

W tym tygodniu obfita porcja sprawozdań pojawi się w czwartek i piątek. W tych dniach na rynek trafi po 15 raportów. Z dużą uwagą śledzone będą wyniki Asbisu, który zmaga się z kryzysem na Wschodzie. Gratką będą też wyniki Quercus TFI. Należy pamiętać, że fundusz ma za sobą kilka miesięcy, w których wartość portfela inwestycyjnego topniała. Niemniej w I kwartale spółka zaimponowała trzycyfrową dynamiką zysków. Spore zamieszanie na rynku mięsa każe też bacznie śledzić wyniki Tarczyńskiego. Analitycy Millennium DM spodziewają się, że spółka w II kwartale poprawi przychody o 11 proc. r/r, ale marża powinna pogorszyć się w stosunku do I kwartału. Ma to związek ze wzrostem cen wieprzowiny. Prognozowany zysk netto to 2,3 mln zł (+3,1 proc.).

Zestawienie raportów za II kwartał i półrocznych  (Źródło: stockwatch.pl/terminarz)

Zestawienie raportów za II kwartał i półrocznych (Źródło: stockwatch.pl/terminarz)

Następna spora dawka raportów trafi na rynek za tydzień – we wtorek i środę. W tym zestawie pilnie śledzone będą wyniki dużych spółek: Energi, JSW oraz TVN (ukażą się 13 sierpnia). Według DM PKO BP, pierwsza ze spółek powinna poprawić wyniki w segmencie dystrybucji, mimo spadku WACC ze względu na oszczędności kosztowe i niższe ceny energii na pokrycie strat sieciowych. Biuro oczekuje także pozytywnego wpływu akwizycji farm wiatrowych na segment wytwarzania, a w segmencie sprzedaży spodziewa się obniżenia wyników ze względu na niższe marże detaliczne. Ten sam broker dla JSW prognozuje stratę netto na poziomie 260 mln zł, a TVN 103,6 mln zł na plusie, wobec -32,1 mln zł uzyskanych rok wcześniej. >> Odwiedź serwis informacyjny Grupy Energa

Największe rozdanie sezonowe będzie miało miejsce 14 sierpnia. Wtedy to swoje raporty zaprezentuje aż 281 spółek. W zdecydowanej większości będą to spółki notowane na rynku alternatywnym NewConnect. Wśród nielicznych reprezentantów z głównego parkietu pojawi się sprawozdanie Grupy Azoty. Analitycy DM BDM wskazują, że w II kwartale koniunktura na rynku nawozowym uległa ponownemu pogorszeniu wskutek dalszego spadku notowań zbóż. W rezultacie ich zdaniem zaprezentowane wyniki będą słabsze zarówno w ujęciu kw/kw jak też r/r.

Koniec leniuchowania - zapowiada się aktywna druga połowa wakacji  (Fot. Daniel Paćkowski)

Koniec leniuchowania – zapowiada się aktywna druga połowa wakacji (Fot. Daniel Paćkowski)

Kolejne spiętrzenie raportów przypada na końcówkę sierpnia. Najwięcej, bo aż 174 sprawozdań ukaże się 29 sierpnia. Uwagę inwestorów z pewnością przyciągnie prezentacja KGHM. Analitycy DM PKO BP spodziewają się kilkuprocentowego spadku przychodów i zysków w ujęciu r/r miedziowego giganta. Inwestorzy z wypiekami na twarzy będą czekali na wyniki mniejszych, niemniej popularnych spółek, które w ostatnich miesiącach zmagają się z przeceną. Ważne dla dalszego kształtu notowań powinny być wyniki Eko Exportu, Ursusa czy Wawelu (ukażą się 29 sierpnia).

>> Zobacz także: Prognozy wyników dla pięciu ważnych spółek surowcowych

Także w ostatnim z możliwych terminów publikacji sprawozdań półrocznych, czyli 1 września, na rynek trafi porcja danych. Nowy miesiąc inwestorzy rozpoczną od przeglądu 79 raportów. Autorem jednego ciekawszych sprawozdań będzie Action. Inwestorów z pewnością zainteresują efekty ekspansji w Niemczech. Analitycy Millennium DM przewidują, że w II kwartale przychody dystrybutora IT wzrosły o prawie 16 proc., a znacząca część tego wzrostu będzie efektem sprzedaży w Niemczech poprzez przejętą spółkę Devil. Prognozowany zysk netto to 16,9 mln zł (+26,3 proc.). Niespodzianki w wynikach można oczekiwać także po Colianie. W I kwartale chimeryczna w ostatnich kwartałach spożywcza grupa tym razem popisała się dużą dynamiką zysków. Profity pokazał nawet kulejący w zeszłym roku segment napojów.

Na koniec sezonu sprawozdawczego publikację zaplanował też Kruk. Pierwszy kwartał był rekordowy w wykonaniu windykatora – w II kwartale Kruk nabył nowe portfele wierzytelności w Polsce i za granicą za ponad 44 mln zł. Ich wartość nominalna to 657 mln zł. Rok wcześniej w analogicznym okresie wydano na ten cel 135 mln zł przy wartości nominalnej 1,3 mld zł. Pokaźnie wyglądają nakłady inwestycyjne w całym I półroczu tego roku. Łącznie zakupiono portfele wierzytelności za 313 mln zł. Wartość nominalna nabytych pakietów wyniosła prawie 1,7 mld zł. Poziom inwestycji dokonanych w I półroczu 2014 roku to już ponad 85 proc. inwestycji całego 2013 roku i więcej niż w całym 2012 roku.

Zwieńczeniem obecnego sezonu wynikowego powinien być raport PKO BP, który także ujrzy światło dzienne 1 września. Millennium DM spodziewa się lepszych rezultatów niż w I kwartale, czego zasługą będzie włączenie do konsolidacji Nordea Banku. Spodziewany wzrost zysku netto w II kwartale to 861,8 mln zł (+14,5 proc. r/r).

>> Sprawdź kiedy Twoje spółki podzielą się raportem za II kwartał lub półrocze 2014 r. >> Terminarz raportów finansowych spółek znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT action, asbis, colian, ekoexport, energa, Grupaazoty, jsw, kghm, Kruk, pkobp, quercus, tarczynski, TVN, ursus, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR