16 faworytów na nadchodzący sezon wyników

Publikacje wyników finansowych za IV kwartał 2011 roku ruszają dopiero pod koniec stycznia, ale już dziś specjalnie dla StockWatch.pl analitycy z domów maklerskich ujawniają swoje typy spółek, które mają szanse błysnąć. Mocno preferowani są eksporterzy i, o dziwo, budowlanka. Zobacz na jakie konkretne spółki stawiają eksperci.

Przedsmak tego co może dziać się w wynikach naszych spółek będziemy mieli już w poniedziałek, bo rusza sezon wyników w Stanach Zjednoczonych. Według analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg zysk netto spółek z indeksu S&P 500 urósł w minionym kwartale w ujęciu r/r o 5 proc., a w przeliczeniu na jedną akcję o 5,7 proc. To sugeruje, że byłby to najgorszy kwartał pod względem dynamiki zysków od III kwartału 2009 roku.

U nas sezon wyników ma inaugurację pod koniec stycznia, a analitycy dopiero zabierają się za sporządzanie prognoz. StockWatch.pl już teraz zapytał ekspertów, jaki będzie sezon wyników na naszym podwórku i na kogo warto zwrócić uwagę. Pamiętamy, że III kwartał był dobry niemal dla wszystkich sektorów, lecz tylko pod względem przychodów. Zsumowana dynamika sprzedaży we wszystkich branżach przekroczyła 22 proc. w ujęciu rocznym. Najmocniej rosła sprzedaż w sektorze chemicznym, który korzystał z dobrej koniunktury na rynku. W efekcie przychody w tej branży wzrosły blisko 60 proc. Znacznie więcej branż w III kwartale odnotowało spadek zysku netto. W sumie stopniał on aż o 37 proc., a spadek zanotowało aż 13 sektorów na wszystkich 27.

Teraz bardzo ważne jest to, jaką dynamikę i jak trend określi kolejnym kwartał. Choć zachowanie giełdowych indeksów nie napawało optymizmem (w IV kwartale WIG20 spadł ponad 2 proc.), to analitycy nie dopuszczają możliwości załamania.

– Sądzę, że mimo kryzysowej narracji, jaka od kilku miesięcy utrzymuje się na rynku, wyniki za IV kwartał nie powinny być złe. Na tle całości powinny się wyróżniać spółki handlowe i eksporterzy. – ocenia Wojciech Szymon Kowalski, analityk EFIX Dom Maklerski.

Analitycy jednym głosem upatrują eksporterów wśród faworytów sezonów wynikowego. I trudno się dziwić takim prognozom, jeśli popatrzymy na słabość naszej waluty.

– Generalnie zakładałbym, że zsumowane zyski spółek będą na podobnym poziomie jak w analogicznym kwartale 2010 r. Jednak będzie trochę pozytywnych zaskoczeń i negatywnych rozczarowań. Rewelacyjne wyniki powinni zaprezentować eksporterzy. W związku ze słabym złotym dla niektórych spółek może to być rekordowy rok. Moim zdaniem na wyróżnienie zasługują: Amica, Boryszew, Ciech, Cormay, Kopex oraz Wielton. – zaznacza Łukasz Rosiński, analityk DM AmerBrokers.

Nadal jasnym blaskiem, przynajmniej jeśli chodzi o wyniki, powinien świecić KGHM. Spółka przyzwyczaiła nas do mega zysków w poprzednich kwartałach i nie inaczej powinno być w ostatnich trzech miesiącach 2011 r.

– KGHM powinien zaprezentować bardzo dobre wyniki. Spółce powinny pomagać notowania dolara oraz miedzi. Operacyjnie wyniki też powinny być niezłe. Sądzę, że zysk netto powinien oscylować w okolicach 2 mld zł. – podkreśla Robert Maj, analityk KBC Securities.

Znakiem szczególnym IV kwartału była nadzwyczaj dobra pogoda. Dość wysokie temperatury jak na tę porę roku jednym pomagały, a drugim przeszkadzały w realizacji założonych celów.

– Nie powinien być to zły kwartał, a jednym z czynników, który miał istotny wpływ na wyniki była pogoda. Z powodu braku mrozów i klasycznej zimy dobre wyniki powinny zaprezentować spółki budowlane. Z drugiej strony taka pogoda mogła negatywnie wpływać na wyniki firm handlujących odzieżą. – uważa Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

W ocenie eksperta DM AmerBrokers, łagodna zima nie jest po myśli również spółek energetycznych. Z drugiej strony analityk zauważa, że skorzystają na tym spółki budowlane.

– Łagodna zima pozytywnie przełoży się na wyniki branży budowlanej. Spośród przedstawicieli tego sektora wyróżniłbym Polimex oraz Mirbud. – dodaje Łukasz Rosiński.

Okazuje się, że zwolenników mocno przecenionej w 2011 roku branży budowlanej jest więcej, a faworyzowany jest Polimex-Mostostal.

– Zaskoczeniem na plus mogą być wyniki Polimeksu. Niedawno prezes spółki budowlanej sygnalizował, że w całym 2011 roku może ona zarobić ponad 100 mln zł. Jeśli nie zostanie zbudowany na jednorazowych operacjach byłby to dobry prognostyk dla całej branży budowlanej, której sprzyja ciepła zima. – podkreśla Robert Maj, analityk KBC Securities.

Warto pamiętać, że w IV kwartale mieliśmy wybory parlamentarne, które były okazją dla spółek medialnych do zarobienia dodatkowych pieniędzy.

– Przy okazji październikowych wyborów parlamentarnych ciekawie powinny wyglądać wyniki spółek medialnych, które powinny w IV kwartale zaksięgować dodatkowe wpływy z reklamowe z tego tytułu. Tu w pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na Agorę i Cyfrowy Polsat. – wymienia Wojciech Szymon Kowalski.

Czwarty kwartał ma to do siebie, że beneficjentami tego okresu są spółki spożywcze korzystające z popytu świątecznego. Tym razem oczekiwania są podobne.

– Wśród beneficjentów świąt widziałbym Wawel. Spółka ciekawie rozwija swój biznes i ma szanse także w kolejnych kwartałach poprawić swoje wyniki – ocenia Wojciech Szymon Kowalski.

Natomiast w ocenie eksperta DM AmerBrokers świąteczny popyt służył także spółkom: Colian, Mieszko, Bakalland oraz Helio.

>> Inwestujesz w oparciu o fundamenty? Śledzisz wyniki konkretnych spółek? >> Sprawdzaj regularne omówienia raportów finansowych przygotowywane przez analityków StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, amica, bakalland, boryszew, Ciech, colian, Cormay, CYFRPLSAT, helio, kghm, Kopex, mieszko, Mirbud, Polimexms, Wawel, wielton, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR