StockWatch.pl

6 spółek kwitnących na hossie w nieruchomościach

Omawiane walory: , , , , ,

Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce rośnie w ekspresowym tempie. Warto więc rozejrzeć się za spółkami z sektora, których kursy na razie przespały ożywienie. StockWatch.pl wraz z ekspertami biur maklerskich sprawdził, kto w branży ma szansę dobrze zarobić na wzroście popytu w nieruchomościach.

Według najnowszego raportu firmy JLL, w II kwartale wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych skoczyła o 30 proc. w ujęciu r/r, do 491 mln EUR. Natomiast w całym I półroczu zrealizowano 28 transakcji za 1,4 mld EUR, co jest rezultatem wyższym o 40 proc. To najwyższy wynik od 2007 roku. Z danych JLL wynika, że w I półroczu pod względem wartości dominowały transakcje w segmencie biurowym (752 mln EUR), przed handlowymi (368 mln EUR) i magazynowymi (313 mln EUR). Eksperci szacują, że w całym 2014 roku łączna wartość transakcji wyniesie 4 mld EUR.

Analitycy nie mają wątpliwości, że raport o wynikach sprzedażowych za I półrocze jest świetną informacją dla deweloperów komercyjnych, czyli podmiotów budujących centra handlowe, biurowce oraz centra logistyczne. Według DM Raiffeisen Bank Polska, informacja o tegorocznej sprzedaży pozwala sądzić, że nieruchomości, które kiedyś były wyceniane nieatrakcyjnie z punktu widzenia deweloperów, mają obecnie sporą szansę na znalezienie nabywców. Dodatkowym czynnikiem, który mógłby polepszyć perspektywy deweloperów byłaby obniżka stóp procentowych, co obniżyłoby ich koszty finansowe związane z kredytami zaciągniętymi na budowę nieruchomości oraz wzmocniło popyt na nieruchomości ze względu na zwiększenie zdolności kredytowych nabywców. >> Zestawienie najważniejszych raportów branżowych firm analizujących rynek nieruchomości znajdziesz na tej stronie.

– Wysoki popyt na nieruchomości komercyjne, stwarza presję na obniżenie stóp kapitalizacji nieruchomości i stanowi silne wsparcie dla spółek z sektora, które są obecnie notowane na P/BV~0,63. Spółkami, których strategia jest najsilniej oparta na sprzedaży aktywów w tym roku są: Rank Progress (P/BV=0,44x), BBI Development (0,51x) oraz P.A. Nova (0,56x). Nieruchomości na sprzedaż posiadają w swoich portfelach również Capital Park (0,51x), Echo (0,84x) oraz GTC (0,92x). Spośród pokrywanych przez nas spółek, Capital Park jest według nas najatrakcyjniej wyceniony. Najsilniejszego wzrostu notowań spodziewalibyśmy się w wypadku sprzedaży części aktywów przez Rank Progress. – ocenia Piotr Zybała, analityk DM mBanku.

(Fot. Daniel Paćkowski)

(Fot. Daniel Paćkowski)

Analitycy z DI Investors zwracają uwagę, że spore zainteresowanie nieruchomościami w segmencie biurowym wykazują zagraniczne fundusze inwestycyjne. Dlatego też oczekują utrzymania stóp kapitalizacji tych nieruchomości na obecnych poziomach. Jednocześnie oczekiwana wysoka nowa podaż powierzchni biurowych może skutkować presją na stawki czynszu.

Tymczasem w ostatnich tygodniach kursy akcji deweloperów komercyjnych znowu zachowują się słabo. Zdaniem Piotra Zybały, przecena sprowadziła wyceny spółek z tego sektora do atrakcyjnych poziomów, szczególnie uwzględniając ich cenę rynkową do wartości aktywów netto.

– Niektóre spółki mają napiętą sytuację finansową, co wiąże się z brakiem środków na nowe inwestycje. Przykładem są Rank Progress oraz BBI Development. Inwestorzy obawiają się również o spadek czynszów na rynku biurowym i w obiektach handlowych w miastach regionalnych. Ten czynnik może negatywnie wpływać na notowania Echo Investment, Capital Park i P.A Novej. Akcjom GTC ciąży brak pozwoleń do rozpoczęcia budowy kluczowych inwestycji. – wymienia analityk DM mBanku.

Prężnie inwestuje lider branży. Niedawno Echo Investment nabyło od hiszpańskiego Banco Financiero y de Ahorros działkę o powierzchni ok. 4,4 hektara znajdującą się w centrum Warszawy, między ulicami Grzybowską, Wronią, Chłodną i Krochmalną, stanowiącej teren dawnych Browarów Warszawskich. Wartość transakcji to 42 mln EUR. Nabycie aktywów zostało sfinansowane z kapitałów własnych grupy. Echo Investment na nabytej nieruchomości planuje realizację, w okresie 5-7 lat, projektów deweloperskich o szacunkowej łącznej powierzchni 100 tys. mkw. Zgodnie z obowiązującym dla tego terenu Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, spółka wybuduje tam zespół biurowy uzupełniony funkcją mieszkaniową. Wstępny, szacunkowy koszt związany z realizacją ww. inwestycji wynosi ok. 1 mld zł.

Echo Investment obecnie prowadzi jeden z największych programów inwestycyjnych w swojej historii, z biurową inwestycją przy ul. Grzybowskiej w Warszawie na czele. Naszym zdaniem realizowane projekty będą rentowne. Spółka nie przepłaciła za grunty, a wcześniej udowodniła, że dobrze radzi sobie z komercjalizacją inwestycji nawet na trudnym rynku. Spodziewamy się, że w 2015 i 2016 roku Echo pokaże dobre wyniki. Wysoki zysk netto w 2014 r. zagwarantowały już wyniki za I kwartał. – mówi Piotr Zybała.

>> Wszystkie spółki z sektora deweloperskiego znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych deweloperów w StockWatch.pl

Również Marek Szymański z DI Investors podkreśla, że Echo Investment wyróżnia się bogatym, dobrze zdywersyfikowanym programem inwestycyjnym. Dodatkowo w wypadku większości planowych inwestycji, spółka posiada stosowne pozwolenia, więc ich realizacja w głównej mierze uzależniona jest od uwarunkowań rynkowych oraz od możliwości pozyskania finansowania. Biuro rekomenduje kupuj dla akcji Echo. Natomiast GTC, drugi ważny gracz na tym rynku, dostał od DI Investors zalecenie neutralnie. Broker w raporcie wskazał m.in. na opóźnienia w pozyskiwaniu pozwoleń na budowę Galerii Białołęka i Wilanów, w wyniku czego obniżył wycenę projektów w trakcie budowy o 27 proc. (do EUR 1,1/akcję).

– W wypadku GTC kluczowe będzie rozpoczęcie planowanych projektów handlowych na Białołęce i Wilanowie. Spółka jest na etapie ubiegania się o stosowne pozwolenia. Same projekty wydają się ciekawe z punktu widzenia lokalizacji, ale opóźnia się termin ich rozpoczęcia. – ocenia Marek Szymański, analityk DI Investors.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji sześciu omawianych spółek oraz indeksu WIG i WIG-Deweloperzy na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji sześciu omawianych spółek oraz indeksu WIG i WIG-Deweloperzy na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bbidev, CPGROUP, echo, gtc, panova, rankprogr, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com