7 ciekawych spółek proponujących nawet 12-proc. dywidendę

Omawiane walory: , , , , , ,

Kolejne spółki szykują się do podziału między akcjonariuszy znacznych kwot. StockWatach.pl spośród nowych propozycji wyłonił siedem, w których stopa dywidendy może wynieść od 5 proc. do nawet 12 proc.

Nagłe cofnięcie indeksów na zagranicznych giełdach popsuło dobrą statystykę warszawskiego parkietu za I kwartał. Obecnie tematem numer jeden są obawy, że silny dolar zaszkodzi zyskom globalnych spółek. Według agencji Bloomberg, rynek zakłada spadek zysków amerykańskich korporacji w pierwszych trzech kwartałach tego roku, wypłaszczając trend roczny do zaledwie 1,8 proc. r/r. Równolegle straszą czynniki geopolityczne, w tym konflikt Jemenu z Arabią Saudyjską.

Piętrzące się czynniki ryzyka każą znów przypomnieć sobie o tzw. bezpiecznych przystaniach inwestycyjnych, do których należą spółki dywidendowe. Możliwość gotówkowego udziału w zyskach spółek wygląda szczególnie atrakcyjne w środowisku niskich stóp procentowych.

Tegoroczne żniwa zapowiadają się obficie. Właśnie kolejna grupa spółek przedstawiła swoje propozycje dywidendowe. Ponadprzeciętną dywidendę chce wypłacić Wadex. Zarząd zaproponował 2,22 mln zł, czyli 0,67 zł na akcję. Taka kwota oznacza stopę bliską 12 proc. Do tego dywidenda byłaby o ponad 100 proc. wyższa niż w 2014 roku, kiedy wyniosła 0,30 zł na akcję. Spółka produkująca systemy kominowe zanotowała w zeszłym roku płaskie przychody ponad 20 mln zł. Natomiast zysk netto udało się poprawić z 1,77 mln zł do 2,25 mln zł.

Wysoką stopę oferuje Ceramika Nowa Gala. Zarząd producenta płytek rekomenduje do podziału 4,69 mln zł, czyli 0,10 zł na akcję i stopę przekraczającą 8 proc. W zeszłym roku skonsolidowany zysk Nowej Gali przekroczył 2,2 mln zł wobec -1,6 mln zł straty rok wcześniej. Jednak należy mieć świadomość, że spółka działa na trudnym rynku. W 2014 roku w branży materiałów wykończeniowych i budowlanych nastąpił ogólny spadek sprzedaży. Spółka przyznaje, że konflikt na Ukrainie i osłabienie się walut krajów Europy Wschodniej spowodowały zmniejszenie eksportu mimo rozwoju sprzedaży na innych rynkach zagranicznych.

Dotychczas przedstawione deklaracje zarządów spółek z GPW wskazują, że w tym roku czeka nas obfity sezon dywidendowy.  (Fot. Daniel Paćkowski)

Dotychczas przedstawione deklaracje zarządów spółek z GPW wskazują, że w tym roku czeka nas obfity sezon dywidendowy. (Fot. Daniel Paćkowski)

W całkiem pokaźną dywidendę mierzy też Kino Polska. Zarząd rekomenduje 1 zł na akcję z zysku za 2014 rok i lata poprzednie. Na dywidendę trafić ma łącznie 19,8 mln zł. Z zysku za 2013 rok Kino Polska wypłaciło 0,45 zł na akcję. Tegoroczna propozycja daje stopę w wysokości 6,7 proc. Należy jednak zaznaczyć, że mediowa grupa nie zrealizowała prognozy zysku EBITDA za 2014 rok, który miał wynieść 42 mln zł. Ostatecznie było to niespełna 36 mln zł z powodu niższych niż oczekiwano przychodów z racji zmiany podejścia do ich rozpoznawania w wypadku sprzedaży licencji, oraz z mniejszych niż szacowano wpływów ze sprzedaży reklam na antenie Telewizji Kino Polska i z emisji kanałów filmowych marki FilmBox. Ponadto przełożenie na obniżenie prognozowanych wyników miała także ujemna EBITDA spółki TV Okazje Sp. z o.o., debiutującej na rynku mediów we wrześniu 2014 r., w której emitent posiada 80 proc. udziałów.

Podobną stopę dywidendy jak Kino Polska proponuje Pragma Inkaso (6,8 proc. licząc od czwartkowego kursu zamknięcia). Zarząd rekomenduje 1 zł na akcję. Na dywidendę ma trafić zysk netto za 2014 r. (0,15 zł na akcję) i zyski z lat ubiegłych (0,85 zł na akcję). Z zysku za 2013 r. spółka wypłaciła identyczną kwotę. W 2014 roku przychody brutto grupy działającej na rynku wierzytelności wzrosły o 28 proc. do 512 mln zł. Jednak wysoki poziom odpisów aktualizujących wartość należności spowodował, że mimo wzrostu przychodów zysk brutto pozostał na zbliżonym poziomie jak rok wcześniej, a wynik netto uległ obniżeniu, z 4,3 mln zł do 3,1 mln zł.

>> Serwis StockWatch.pl uważnie śledzi wszystkie informacje dotyczące planów dywidendowych spółek z warszawskiej giełdy >> Zobacz aktualne kalendarium tegorocznych dywidend

Kuszącą propozycję przygotował też Polwax. Zarząd spółki zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 12,3 mln zł, czyli 1,22 zł na akcję. Jest to stopa na poziomie 6,3 proc. Giełdowy producent parafin zamknął cały 2014 rok 7-proc. wzrostem przychodów, które wyniosły 258,2 mln zł. Zysk EBIT zwiększył się o 11 proc. do 27,7 mln zł, a na czysto spółka zarobiła 22,4 mln zł, powiększając urobek w ujęciu r/r o 12 proc. Zarząd zaznacza, że poprawa wyników jest zasługą stabilnej produkcji i ścisłej dyscypliny kosztowej. Spółka utrzymuje wysoką dynamikę sprzedaży specyfików parafinowych dla sektora przemysłowego. Polwax to nowy temat na GPW – spółka zadebiutowała w październiku 2014 roku. Prezes Dominik Tomczyk spotkał się w tym tygodniu z użytkownikami StockWatch.pl na czacie inwestorskim. Podczas dyskusji pojawił się także wątek polityki dzielenia zysków.

– W maju 2014 roku zarząd podjął uchwałę o polityce dywidendowej między 30-50 proc. W 2012 roku wypłaciliśmy 4 mln zł z zysku, w 2013 roku – 10 mln zł z zysku, a z zysku za rok 2014 chcemy wypłacić 1,22 zł na jedną akcję, czyli ponad 12,3 mln zł. My nie mówimy o dywidendzie, my ją po prostu wypłacamy. Tak jak wspomniałem, zarząd i grupa menadżerów jest mocno zaangażowana kapitałowo w spółce i nam jako akcjonariuszom również zależy na dywidendzie. – zadeklarował Dominik Tomczyk w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl. >> Zapis całego spotkania znajdziesz tutaj

W gronie hojnych spółek jest także Sonel. Producent liczników jest gotów wypłacić 0,50 zł na akcję, co daje ponad 6-proc. stopę. Łącznie do akcjonariuszy ma trafić 7 mln zł. W 2014 r. spółka osiągnęła zysk netto na poziomie 7,7 mln zł wobec 7,3 mln zł w 2013 r. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wzrosły do 58,6 mln zł z 53 mln zł.

Ponad 5-proc. stopę dywidendy oferuje rybne Seko. Zarząd zarekomendował przeznaczenie na dywidendę 0,32 zł na akcję. Łączna wartość proponowanej dywidendy wynosi 2,128 mln zł, co stanowi 46,37 proc. zysku netto osiągniętego w 2014 r. W całym 2014 roku przychody Seko wzrosły z 127,6 mln zł do 130,3 mln zł. Spadły natomiast zyski. EBIT zmniejszył się z 7,1 mln zł do 5,8 mln zł, zysk netto z 5,3 mln zł do 4,6 mln zł. Mimo spadku zysku chce utrzymać podobny poziom dywidendy co w zeszłym roku.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego roku.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kinopol, Nowagala, polwax, Pragmaink, seko, sonel, Wadex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR