7 nowych spółek chętnych do wypłaty sporej dywidendy

Omawiane walory: , , , , , ,

W tym tygodniu dosłownie zasypało nowymi informacjami o dywidendach. Część spółek zapowiedziała cięcia, ale niemało zamierza wypłacić akcjonariuszom więcej niż dotychczas. Zestawiliśmy najciekawsze zapowiedzi z ostatnich dni.

W tym roku liczba spółek chętnych do wypłaty wysokiej dywidendy rośnie wolniej, bo kryzys nie oszczędza nikogo. W tej sytuacji firmy wolą mieć w zapasie miękką poduszkę na wypadek potknięcia. Mimo to z dotychczasowych wstępnych deklaracji udało nam się wyłowić 11 spółek, które proponują wysoki udział w zyskach. Na koniec tygodnia do tego grona dołączyło kilka kolejnych.

>> Z tygodnia na tydzień hojnych spółek przybywa. >> Kolejne 5 spółek przygotowuje wypłatę obfitej dywidendy.

W czwartek swoje wyniki za ubiegły kwartał zaprezentował Apator. Zarząd spółki przy tej okazji zarekomendował dywidendę z zeszłorocznego zysku w wysokości 1,20 zł brutto na akcję. Na ten poczet w grudniu wypłacono zaliczkę w wysokości 0,40 zł na walor. Pozostała deklarowana kwota będzie wypłacona po jej zatwierdzeniu przez WZA. Z zysku za 2011 r. Apator wypłacił 0,75 zł dywidendy na akcję, a z zysku za 2010 r. 0,60 zł. Poziom na ten rok daje stopę w wysokości niecałych 5 proc. Warto jeszcze zwrócić uwagę na zachowanie kursu w ostatnich dniach. Akcje spółki poddały się mocnej korekcie i w krótkim czasie straciły ponad 10 proc. Wcześniej jednak zaliczyły imponującą wspinaczkę – w 2012 roku papiery podrożały o ponad 70 proc.

– Spółka opublikowała prognozy finansowe na rok 2013, które wydają się być realne, choć wcale niekoniecznie proste do osiągnięcia. Zysk netto ma wynieść około 70 mln zł. W zeszłym roku wyniósł ponad 98 mln zł, więc prognoza niby zakłada pogorszenie biznesu w przyszłym roku. To nie jest oczywiście prawda, bo wynik za 2012 r. dopalony jest zdarzeniami jednorazowymi. Ze sprzedaży nieruchomości w Toruniu grupa wykazała 15,5 mln zł zysku netto. Do tego należy dołożyć 20 mln zł wynikających z optymalizacji podatkowej oraz 3 mln zł obciążeń z Forexu. Razem daje to kwotę 32,5 mln zł, czyli wynik netto bez zdarzeń jednorazowych na poziomie 65,5 mln zł. Prognoza na 2013 r. zakłada poprawę wyniku na poziomie 5-10 proc. Rynek oczekuje dalszej poprawy wyników, ale to w tym roku wcale nie musi być takie oczywiste. Owszem dyrektywy UE zobowiązują do wprowadzenia inteligentnych liczników, ale te zamówienia wcale nie muszą pojawić się od razu. Sporo zależy także od eksportu do Rosji, która nie jest w strukturze wspólnoty, a jest dominującym rynkiem eksportowym. – ocenia Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Całą analizę raportu znajdziesz tutaj.

Znacznie szerszym echem odbiła się propozycja Netii. Telekom wyciągnął wnioski ostatnich potknięć Telekomunikacji Polskiej, której kurs tąpnął po drugim ścięciu dywidendy. W czwartek Netia zapowiedziała, że zamierza przeznaczyć w 2013 roku około 128 mln zł na wypłatę dla akcjonariuszy w formie skupu akcji własnych. Jak zapewnia zarząd spółki będzie to podobne do wezwania z ceną bliską 8 zł. Oprócz tego Netia na podstawie prognoz przepływów wolnych środków pieniężnych szacuje, że w 2014 r. może przeznaczyć na wypłatę na rzecz akcjonariuszy 145 mln zł, czyli około 0,40 zł na akcję (stopa około 10 proc.). >> Netia ratuje kurs zapowiedzią solidnej dywidendy.

W piątek deklaracje dywidendowe złożyła inna technologiczna spółka – Asseco South Eastern Europe. Zarząd zarekomendował 0,81 zł na jedną akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wyniesie 7,1 proc. Na początku lutego prezes spółki Piotr Jeleński informował w rozmowie z PAP, że ASEE będzie chciało wypłacić jak najwyższą dywidendę, a jedynym ograniczeniem będzie zysk jednostkowy spółki holdingowej. Z wyniku za 2011 rok Asseco SEE wypłaciło 0,36 zł dywidendy na akcję. Łącznie do akcjonariuszy trafiło 18,68 mln zł, czyli 4,2 proc. na akcję.

Według najnowszych zapowiedzi, Unibep zamierza zarekomendować WZA wypłatę 10 groszy dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok. Rok wcześniej budowlana spółka z Podlasia wypłaciła 4,1 mln zł z zysku za 2011 rok, czyli 12 groszy na walor.

– Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w sprawie rekomendacji dywidendy. Będziemy chcieli zmieścić się w przedziale 10-12 groszy na akcję. Sądzę, że rekomendacją zarządu będzie 10 groszy. – powiedział PAP Sławomir Kiszycki, dyrektor finansowy spółki.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

W tym tygodniu głośno było także na temat dywidend wypłacanych przez spółki energetyczne. Sygnał ostrzegawczy wysłała PGE, która w komunikacie podała, że za sprawą odpisów popsują się jej wyniki w IV kwartale. Od razu zaczęły się dywagacje, czy nie odbije się to na dywidendzie. W efekcie akcje mocno potaniały, a kurs pogłębił historyczne dno. Wśród analityków są optymiści którzy nadal wierzą, że PGE będzie oferować stopę dywidendy w okolicy 5 proc. Obawy dotyczące jednego reprezentanta odbiły się rykoszetem na pozostałych spółkach energetycznych. W ostatnich daniach potaniały także akcje ZE PAK. Jednak zarząd ubiegłorocznego debiutanta uspokaja.

– Zespół Elektrowni PAK nie przewiduje konieczności zawiązywania znaczących rezerw w wynikach za 2012 rok, gdyż od lat sukcesywnie tworzy je na przyszłą likwidację majątku. Podtrzymuje, że będzie rekomendować wypłatę na dywidendę do 30 proc. jednostkowego zysku. – poinformowała PAP Anna Striżyk, wiceprezes spółki.

Głos w tej kwestii zabrał także Tauron. Spółka wciąż pracuje nad sprawozdaniem finansowym za 2012 rok. Jednak już pierwsze zapowiedzi zarządu wskazują, że skala ewentualnych zdarzeń jednorazowych nie będzie znacząca. Rekomendacja dotycząca dywidendy za ubiegły rok może być uzależniona od potencjalnego zaangażowania Polskich Inwestycji Rozwojowych w finansowanie programu inwestycyjnego grupy. Z zysku za 2011 rok Tauron wypłacił dywidendę w wysokości 543 mln zł, czyli blisko 50 proc. z zysku netto wobec 30 proc. proponowanych przez zarząd.

>> Sprawdziliśmy, które ze spółek mają gruby portfel – część z nich chętnie dzieli się zyskami. >> Giełda po wynikach: ranking 13 spółek z największą gotówką.

Na koniec kilka ciekawych doniesień z rynku NewConnect. W tym tygodniu zarząd EBC Solicitors wystąpił z wnioskiem o wypłacenie dywidendy z zysku za 2012 r. w wysokości 20 groszy na jedną akcję. Dałoby to stopę na poziomie nawet 20 proc. Kolejną emitentem z alternatywnego rynku, który chce podzielić się zyskiem jest PGS Software. Spółka zapowiedziała, że o ile biegły rewident podczas trwającego aktualnie badania sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2012 nie wniesie uwag do wyników finansowych, to zarekomenduje wypłatę 0,18 zł dywidendy na akcję. To dałoby stopę przekraczającą 6 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o apator, ASSECOSEE, EBC, netia, pgssoft, unibep, zepak)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR