7 spółek skupowanych we wrześniu przez fundusze i insiderów

Omawiane walory: , , , , , ,

Fundusze inwestycyjne i emerytalne oraz menadżerowie spółek po zaraportowaniu wyników II kwartału wrócili do podkupowania akcji upatrzonych spółek. Na ich celowniku znalazły się firmy, które błysnęły dynamiką wzrostu.

We wrześniu wysoką aktywnością wykazuje się Altus TFI. Nabycie 132.135 akcji Relpolu pozwoliło funduszowi na przekroczenie 10-proc. progu. Wcześniej podobny ruch wykonał BPH TFI. W II kwartale producent sprzętu do sterowania procesami przemysłowymi pokazał się z dobrej strony. Przychody urosły o 7 proc., a zysk netto aż o 65 proc. Marża brutto wzrosła z 20,35 proc. do 23,56 proc. Eksperci zaznaczają, że w analizowanym okresie poprawiała się koniunktura, do tego Relpol cały czas odnosi korzyści z rozwoju sytuacji na rynku walutowym, gdzie r/r osłabił się złoty do głównych walut, a także na rynku surowcowym, gdzie utrzymują się spadkowe tendencje notowań.

Na fali dobrych wyników także Oponeo.pl znalazło uznanie Altus TFI. Fundusz dokupił 65 tys. akcji i w ten sposób zwiększył swoje zaangażowanie z 4,79 proc. do 5,26 proc. w kapitale i głosach na WZA. W II kwartale internetowy sprzedawca opon wykazał się skokiem zysku netto do 6,9 mln zł z 2,3 mln zł rok wcześniej. Towarzyszyła temu 36-proc. zwyżka przychodów do 111,3 mln zł. Wzrost sprzedaży okazał się najmocniejszy od I kwartału 2014 r. Sprzedaż za granicę podskoczyła aż o 90 proc. do 67 mln zł. W II kwartale zeszłego roku eksport odpowiadał za 1/4 sprzedaży, a obecnie już za ponad 1/3. Na krajowym rynku dynamika wyniosła 17,6 proc. Wysoki wolumen sprzedaży przełożył się na poprawę rentowności.

Źródło: Omówienie wyników Oponeo.pl przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Źródło: Omówienie wyników Oponeo.pl przygotowane przez analityka StockWatch.pl

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? Sprawdź listę gotowych analiz i omówień przygotowanych przez analityków StockWatch.pl

Na rynku rozpycha się również Nationale-Nederlanden OFE. Fundusz pojawił się wśród znaczących akcjonariuszy Torpolu, ujawniając się z pakietem ponad 5-proc. udziałem. Przeciwnie zachował się Pioneer Pekao, który w środę poinformował, że zredukował swoje zaangażowanie z 5,05 proc. do 4,27 proc. Niedawno spółka pokazała mieszany zestaw wyników za II kwartał. Przychody skoczyły w ujęciu r/r o 96 proc. do 276 mln zł. Natomiast zysk netto spadł o 30 proc., do 2,8 mln zł. Wzrost przychodów wynikał głównie ze wzrostu w segmencie kolejowym, odbiło się to jednak na rentowności. Portfel zamówień na lata 2015-2016 Torpolu wynosi 1,2 mld zł.

5-proc. próg Nationale-Nederlanden OFE przekroczył też w akcjonariacie Robygu. Deweloper równolegle poinformował o podpisanym liście intencyjnym z NCRE II Investments Limited, dotyczącym dwóch projektów deweloperskich, które giełdowa spółka chce zrealizować na warszawskim Bemowie. Mają one być prowadzone jako wspólne projekty typu joint venture. Świeżą wiadomością jest także wprowadzenie do sprzedaży 113 lokali mieszkaniowych i usługowych w pierwszym etapie inwestycji Green Mokotów. W ramach całego projektu powstanie siedmioetapowe osiedle obejmujące łącznie około 900 lokali. W minionym kwartale deweloper osiągnął 2,7 mln zł zysku netto wobec prognozowanej przez rynek straty na poziomie 0,8 mln zł.

Kamil Kliniewski, prezes Kerdosu.

Kamil Kliniewski, prezes Kerdosu we wrześniu na akcje kierowanej przez siebie spółki wydał nieco ponad 1,5 mln zł.

Na tym nie koniec ruchów inwestycyjnych funduszu. Nationale-Nederlanden OFE i DFE zwiększyli zaangażowanie powyżej 5 proc. w Indykpolu. Przetwórca mięsa drobiowego zaserwował w II kwartale apetyczny zestaw wyników. Przy wzroście przychodów o 7 proc., zysk netto urósł aż o 78 proc. do 7,8 mln zł. Dług netto na koniec I półrocza spadł o 3,3 proc. i wyniósł 119,1 mln zł wobec 123,2 mln zł na koniec I półrocza 2014 r.

Na początku września aktywnością wykazują się także menadżerowie spółek. Kamil Kliniewski, prezes Kerdosu w ostatnich dniach regularnie dokupuje akcje własnej spółki. W efekcie zwiększył swój udział powyżej 15 proc. W I półroczu Kerdos miał 24,8 mln zł zysku netto oraz 100,9 mln zł przychodów wobec odpowiednio 9,4 mln zł i 119,5 mln zł. Wzrost zysku jest w dużej mierze wynikiem jednorazowego zdarzenia z I kwartału, kiedy spółka nabywała udziały w Meng Drogerie poniżej wartości godziwej za pieniądze uzyskane ze sprzedaży zakładu w Lublińcu. Akcje dokupują także głowni akcjonariusze Lenteksu. Próg 25 proc. przekroczył Leszek Sobik. Akcji Lenteksu dokupił także Adrian Moska, członek rady nadzorczej. W I półroczu 2015 roku przychody producenta wykładzin i włóknin wzrosły z 164,5 mln zł do 203,5 mln zł. Zysk EBIT zwiększył się z 17,9 mln zł do 30,1 mln zł, a netto na działalności kontynuowanej z 16,1 mln zł do 25 mln zł. >> Transakcje z udziałem insiderów możesz śledzić tutaj

Z kolei akcji Wawelu pozbył się jeden z członków zarządu. Tymczasem w minionym kwartale cukiernicza spółka zdołała poprawić przychody w ujęciu r/r o 3 proc., zysk operacyjny o 27 proc., a netto o 26 proc. Pozytywny wpływ na wyniki miała sprzedaż eksportowa, której wartość podskoczyła do 10,8 mln zł, czyli o blisko 2/3 względem ubiegłorocznego wyniku. Niemniej sprzedaż za granicę stanowi jedynie około 10 proc. przychodów ogółem.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT INDYKPOL, Kerdos, lentex, oponeo.pl, relpol, robyg, Torpol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR