8 błyszczących gwiazd obecnego sezonu wynikowego

Ostatnie dni należą do spółek publikujących sprawozdania finansowe. W centrum uwagi inwestorów są oczywiście te, gdzie dynamiki idą po kilkadziesiąt lub kilkaset procent w górę. StockWatch.pl wyłowił bogatą garść takich sezonowych perełek, mających za sobą skokową poprawę zysków.

Alternatywą dla bezsilnego indeksu blue chipów w tym tygodniu są małe spółki publikujące ponadprzeciętne wyniki finansowe. W nagrodę notowania najlepszych wynoszone są na nowe szczyty. We wtorek w roli gwiazdy sezonu wynikowego wystąpił ComArch, którego notowania pokrzepione dużo wyższymi zyskami niż oczekiwali analitycy, zyskiwały momentami nawet 13 proc. W IV kwartale 2014 roku informatyczna spółka wypracowała 45,6 mln zł zysku EBIT i 38,3 mln zł czystego zysku. Pozwoliło to przebić konsensus odpowiednio o 42 proc. i 70 proc. oraz poprawić się w ujęciu r/r o 33 proc. i 71 proc. Dodać należy, że w minionym kwartale spółka utworzyła odpis z tytułu utraty wartości należności handlowych w wysokości 13,7 mln zł. Miało to związek z uznaniem za wątpliwe należności od jednego z kontrahentów na rynku rosyjskim. Odpis pogorszył wynik operacyjny o 13,7 mln zł, a zysk netto o 10,2 mln zł. ComArch zakończył jednak zeszły rok cash flow operacyjnym na poziomie 157,2 mln zł wobec 104,5 mln zł rok wcześniej. Po wynikach pojawiły się sugestie, że spółka może wypłacić dywidendę na podobnym poziomie jak w zeszłym roku.

– Lepsze od oczekiwań wyniki zostały osiągnięte dzięki działalności na rynkach zagranicznych. Ponadto, Comarch nie odczuł jeszcze w IV kwartale spowolnienia na rynku publicznym w kraju. Comarch planuje w 2015 r. przeprowadzenie inwestycji, m.in. w Łodzi i może sobie pozwolić na wypłatę dywidendy z zysku za 2014 r. w wysokości 1,50 zł na akcję. Spodziewamy się, że dynamika wyników w 2015 r. będzie płaska. Słabszy będzie właśnie segment krajowych zamówień publicznych. – ocenia Marek Jurzec, analityk DM BDM (PAP).

Mocno docenione przez rynek zostały także akcje Erbudu. Budowlana grupa zakończyła ubiegły rok rekordowymi przychodami i wysoką dwucyfrową dynamiką zysków. Wypracowany w IV kwartale zysk EBIT okazał się wyższy w ujęciu r/r o 49 proc. i wyniósł 17,6 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej zwiększył się o 63 proc. do 12,1 mln zł. Jednocześnie zyski okazały się wyższe od oczekiwań rynku odpowiednio o 69 proc. 86 proc. Swój wkład w poprawę wyników miał jednorazowy zysk z wyceny wartości inwestycji. Niemniej Erbud w znaczny sposób poprawił swoją zdolność do generowania gotówki z działalności operacyjnej i w całym 2014 roku osiągnął przepływy pieniężne z działalności operacyjnej na poziomie 105,8 mln zł. Dzięki wysokiemu cash flow operacyjnemu znacząco poprawiła się sytuacja gotówkowa spółki. Dług netto spadł o prawie 150 mln zł kw/kw. Obecnie Erbud posiada 85 mln zł gotówki netto.

Spółki z branży informatycznej są mocnym punktem warszawskiego parkietu. (Źródło: Raiffeisen Brokers)

Spółki z branży informatycznej są mocnym punktem warszawskiego parkietu. (Źródło: Raiffeisen Brokers)

Kolejnym wygranym obecnego sezonu wynikowego jest Wasko. We wtorek akcje informatycznej spółki drożały nawet o blisko 8 proc., a od początku roku urosły o ponad 20 proc. W IV kwartale przychody teleinformatycznej spółki zwiększyły się o 2 proc. r/r do 112,3 mln zł, ale zysk operacyjny zanotował już 155-proc. skok do 8,4 mln zł. Zysk netto wypracowano na poziomie 5,6 mln zł wobec 2,3 mln zł straty sprzed roku. Bliźniaczo podobną sytuację obserwujemy w wypadku Konsorcjum Stali. We wtorek akcje spółki zwyżkowały o ponad 5 proc. na fali wyników, które zanotowały skokowy wzrost. Przy 1-proc. wzroście przychodów w IV kwartale 2014 roku zysk EBIT zwiększył się o 172 proc. do 12 mln zł, a zysk netto o 329 proc. do 4,6 mln zł.

Dobre wyniki okazały się pretekstem do wzrostów także na kursie akcji Atlanta Poland. W minionym kwartale przychody producenta bakalii poprawiły się w ujęciu r/r o 16 proc. To przełożyło się na 76-proc. wzrost zysku operacyjnego do 7 mln zł i 83-proc. progres zysku netto do 5,3 mln zł.

– Przychody w segmencie hurtowym wyniosły 45,9 mln zł (+10 proc. r/r) oraz 38,2 mln zł w segmencie detalicznym (+22,6 proc. r/r). Marża brutto ze sprzedaży wzrosła do 18,4 proc., wobec 16 proc. przed rokiem. Za poprawę marży odpowiadał głównie segment hurtowy. Koszty sprzedaży oraz zarządu były o 7 proc. wyższe r/r. W efekcie wzrostu sprzedaży oraz poprawy rentowności, marża EBITDA w II kw.’14/15 wzrosła do 9,1 proc. (+2,8 p.p. r/r). Saldo finansowe netto wyniosło -0,4 mln zł, wobec -0,6 mln zł przed rokiem. Zadłużenie netto spadło do 64 mln zł (-5 proc. r/r). – podsumowuje Trigon DM.

Z kolei mocne wyniki AB wypchnęły notowania dystrybutora elektroniki użytkowej na nowe szczyty. Grupa przedstawiła raport za I półrocze roku obrotowego 2014/2015. W samym II kwartale tego półrocza (październik-grudzień 2014 r.) uzyskała 2,08 mld zł przychodów. To osiągnięcie o 9,5 proc. wyższe niż konsensus i prawie 27-proc. w ujęciu r/r. Zysk EBIT wyniósł 37,2 mln zł, co było lepszym wynikiem odpowiednio o 9,4 proc. i 20 proc. Natomiast zysk netto ukształtował się na poziomie 25,6 mln zł i tylko minimalnie był wyższy do oczekiwań rynku, ale to pozwoliło poprawić zysk w ujęciu r/r o ponad 20 proc.

– Podsumowanie: AB pokazało dobre, zgodne z oczekiwaniami wyniki za IV kwartał. Duże wzrosty sprzedaży na wszystkich rynkach, lekko słabsza marża brutto na sprzedaży, bardzo ładna dyscyplina kosztowa, w konsekwencji EBIT wzrósł o 20 proc. (marża EBIT niewiele gorsza r/r). Zastanawiać może tylko zmiana sposobu księgowania rachunkowości zabezpieczeń. Magazyn w budowie. Naszym zdaniem w 14/15 AB wypracuje około 6,7 mld zł przychodów i około 66 mln zł zysku netto (P/E 9,5x; EV/EBITDA 7,2). – ocenia Adrian Skłodowski, analityk DM PKO BP.

W czołówce najdynamiczniej zwiększających zyski jest także Stalprodukt. W IV kwartale 2014 roku zysk EBIT producenta wyrobów stalowych skoczył do 29,5 mln zł z 2,3 mln zł uzyskanych rok wcześniej. Natomiast zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej zaliczył 760-proc. dynamikę i wyniósł 24,6 mln zł. Jeśli chodzi o przychody to wzrosły w ujęciu r/r o 7,4 proc. do 752,1 mln zł.

– Żeby zrozumieć co się stało i skąd wynika taka poprawa trzeba zerknąć do rachunku segmentowego. Najwyższy poziom zysku w IV kwartale dał segment cynku – 57 mln i to on pociągnął wyniki (w okresie porównawczym wynik segmentu wyniósł 16 mln). Poprawa ma oczywiście związek ze skokiem cen tego metalu i osłabieniem złotego. Niestety w końcówce i roku i na początku obecnego notowania spadły, więc wynik segmentu pewnie będzie gorszy. Najważniejsze jednak wydaje się, że w końcu doszło do ożywienia w blachach transformatorowych. Spółka poinformowała o delikatnym wzroście cen i popytu. To historycznie najważniejszy segment dla spółki. – zaznacza Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

(Źródło: omówienie wyników Stalproduktu przygotowane przez naszego analityka)

(Źródło: omówienie wyników Stalproduktu przygotowane przez naszego analityka)

Imponujący skok w IV kwartale wykonał Herkules. Spółka świadcząca usługi wynajmu dźwigów i transportu ponadgabarytowego wypracowała w IV kwartale 45,8 mln zł przychodów. To dało 75-proc. dynamikę w ujęciu r/r. i przełożyło się na 172-proc. wzrost zysku brutto ze sprzedaży do 8,1 mln zł. Jednocześnie EBIT poprawił się o 865 proc. do 6,8 mln zł, a zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 4 mln zł wobec 0,3 mln zł straty rok wcześniej. Za dynamiczny wzrost obrotów w IV kwartale odpowiada segment dźwigowy, do którego zostały zaliczone przychody z konsolidowanego Viatronu. Poprawił się także cash flow operacyjny i wzrosła pozycja gotówkowa.

Powyżej stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego miesiąca.

Powyżej stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego miesiąca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, atlantapl, comarch, Erbud, Herkules, konsstali, Stalprod, wasko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR