8 ciekawie wycenianych spółek w wiosennych rekomendacjach

Opublikowane wyniki roczne zmobilizowały maklerów do aktualizacji zaleceń inwestycyjnych do sporej grupy spółek z GPW. W najnowszym rozdaniu nie zabrakło ciekawych rekomendacji kupuj. StockWatch.pl sprawdził, jakie spółki przyciągnęły uwagę rynkowych ekspertów.

W marcowym rozdaniu rekomendacji maklerskich najwyższe noty trafiły przede wszystkim do giełdowych dystrybutorów oraz spółek handlowych. W tym tygodniu zalecenie kupuj od DM BOŚ otrzymał Farmacol. Cenę docelową akcji dystrybutora artykułów farmaceutycznych i medycznych wprawdzie obniżono z 71,80 zł do 51,80 zł, ale wobec ceny rynkowej daje to nadal potencjał do wzrostu o 23 proc. Analitycy ocenili wyniki za IV kwartał 2015 r. jako słabe i ścięli prognozy wyników na 2016 r. Aktualne szacunki to 6,1 mld zł przychodów i 112,3 mln zł zysku EBITDA. W zeszłym roku grupa wypracowała odpowiednio 5,9 mld zł i 98,4 mld zł. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Farmacolu

Po serii słabych rekomendacji pojawiło się pozytywne zalecenie dla LPP. Nowa rekomendacja DM BDM to akumuluj (poprzednio redukuj), z około 15-proc. przebitką względem ceny rynkowej. Autorzy raportu zwracają uwagę, że przecena akcji odzieżowego giganta od grudnia 2013 roku była efektem pogarszającego się otoczenia rynkowego. W raporcie podkreślono, że pod koniec zeszłego roku spółka powróciła do dodatniej dynamiki sprzedaży w sklepach porównywalnych. Kolejnym krokiem powinien być stopniowy zwrot na poziomie marż. Dodatkowym wsparciem będzie Program 500+, który ruszy od 1 kwietnia i wzmocni konsumpcję gospodarstw domowych, jednak jego wpływ może być widoczny dopiero w II półroczu 2016 r.

Analitycy DM PKO BP przeprowadzili z kolei weryfikację wyceny Emperii. Cenę docelową też ścięto z 81,90 zł do 65,70 zł, ale pozostawiono rekomendację kupuj. Obniżenie wyceny ma związek z dużym prawdopodobieństwem zapłaty zaległego podatku.

– W naszej ocenie istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Emperia będzie musiała zapłacić zaległy podatek z tytułu sprzedaży Tradisu, którego wartość wraz z odsetkami szacujemy na 257 mln zł. Nasze stanowisko wynika z ogólnej oceny polskiego aparatu skarbowego, który jest skłonny egzekwować domniemane zaległości podatkowe, nawet, narażając się na procesy odszkodowawcze. W naszych prognozach zakładamy, że w 2016 roku Emperia zapłaci dodatkowo 257 mln zł podatku. Szacujemy, że na koniec 2016 roku spółka będzie miała 102 mln zł długu netto. – ocenia DM PKO BP.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

>> Listę wszystkich rekomendacji maklerskich znajdziesz tutaj

Na celowniku maklerów znalazły się także Oponeo.pl i Inter Cars. Obie spółki dostały rekomendacje kupuj od Trigon DM z ponad 20-proc. potencjałem. Biuro chwali obu dystrybutorów za ekspansję zagraniczną. Oponeo.pl w 2015 r. skokowo poprawiło zyski i przychody. Z kolei Inter Cars ma za sobą słabszy IV kwartał, w którym nieoczekiwanie spadły wyniki. Mimo tego analitycy DM BOŚ utrzymali rekomendację sprzedaj dla Inter Carsu, określając cenę docelową na 205 zł. Biuro szacuje, że przychody grupy wzrosną w tym roku do 5,6 mld zł, a w 2017 r. do 6,2 mld zł. EBITDA ma z kolei wynieść, odpowiednio 309,1 mln zł i 368,8 mln zł. W 2015 r. było to odpowiednio 4,8 mld zł i 256,2 mln zł. >> W serwisie znajdziesz analizę sytuacji fundamentalnej Oponeo.pl po wynikach za IV kwartał 2015 r.

Dobre noty zbierają także spółki przemysłowe. Analitycy ING Securities podwyższyli rekomendację dla Kernela z trzymaj do kupuj i cenę docelową z 42,20 zł do 65 zł, czyli o 15 proc. powyżej kursu rynkowego. Zdaniem analityków, w razie braku ciekawych celów akwizycyjnych ukraińska spółka rolno-spożywcza może wypłacić wyższą dywidendę.

– Kernel nabył tłocznię o zdolności produkcyjnej 560 tys. ton, z mnożnikiem EV/EBITDA na poziomie 3x, który oceniamy jako tanio. Nie wykluczamy, że Kernel może konsolidować się na ukraińskim rynku i być zainteresowany przejęciem drugiej tłoczni, biorąc pod uwagę słabą sytuację finansową małych tłoczni. Jeśli Kernel nie znajdzie żadnego atrakcyjnego celu do przejęcia, zarząd może zdecydować się na wypłatę znaczącej dywidendy, zwłaszcza, że posiada niską dźwignię finansową i może osiągnąć 0,5x dług/EBITDA na koniec 2015/16. – czytamy w raporcie biura.

Kolejna wysoka rekomendacja trafiła do Grupy Kęty. DM PKO BP wycenia jedną akcję spółki na 374 zł, czyli 21 proc. powyżej kursu giełdowego. Zdaniem biura, to najlepsza ekspozycja w sektorze przemysłowym łącząca szybki wzrost i dywidendę. Podkreślono, że spółka realizuje swoją ambitną strategię szybciej od oczekiwań, a bilans jest silniejszy niż prognozowany.

>> W serwisie z dnia na dzień przybywa szczegółowych omówień raportów za IV kwartał 2015 r.>> Aktualną listę analiz przygotowanych przez analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

Analitycy DM BDM zmienili podejście inwestycyjne do Stalproduktu. Zamiast zalecenia redukuj pojawiła się rekomendacja akumuluj i wycena na poziomie 315,80 zł za walor.

Zwracamy uwagę na bardzo dobrą sytuację płynnościową grupy na koniec 2015 roku, co wyróżnia Stalprodukt na tle innych firm działających w branży. Ten aspekt istotnie zwiększa bezpieczeństwo inwestycyjne, szczególnie w okresie dość sporych zawirowań rynkowych dotykających działalność głównych segmentów grupy. Dodatkowo zwracamy uwagę, że w scenariuszu realizacji naszych prognoz, spółka jest handlowana na atrakcyjnym mnożniku EV/EBITDA na lata 2017-2018 wynoszącym odpowiednio 4,3x-3,6x. –zaznacza DM BDM.

Również DM BZ WBK widzi potencjał w akcjach Stalproduktu. Cena docelowa biura to 321 zł, a rekomendacja brzmi kupuj. DM BZ WBK prognozuje, że w 2016 roku zysk netto spółki spadnie do 110,8 mln zł, a w 2017 roku wzrośnie do 152,4 mln zł. W zeszłym roku wynik netto wyniósł 228,7 mln zł i w ujęciu r/r wzrósł o 125 proc.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT emperia, FARMACOL, INTERCARS, kernel, kety, lpp, oponeo.pl, Stalprod, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Piątek należy do maluchów, w grze Biomed, CI Games, T-Bull

  Mniejsze spółki z Biomed-Lublin na czele, absorbują prawie całą uwagę inwestorów i sprawiają, że piątkowa sesja na warszawskim parkiecie jest interesująca. Wśród giełdowych tuzów najbardziej gorącą spółką jest odreagowujące spadki LPP.

 • mWIG40 i sWIG80 na plusach, Gazprom funduje wzrosty PGNiG

  Mocne zakończenie kwartału na Wall Street i dobre dane z europejskiej gospodarki nie są dostateczną zachętą do mocnych zakupów akcji na GPW. Owszem więcej spółek drożeje niż tanieje, ale atmosfera na rynku jest typowo wakacyjna. Emocje wywołuje tylko PGNiG i kilka mniejszych spółek.

 • Gra o dowiezienie świetnych wyników, gorąco na CD Projekcie i LPP Początek piątkowej sesji upływa pod znakiem przeciągania liny na głównych indeksach. Jest jednak spora szansa, że nastroje w drugiej części dnia się poprawią, a warszawskie indeksy wyjdą na plus. Przed nami ostatnie dni udanego kwartału, co oznacza, że zarządzający funduszami będą robić wszystko, by dowieźć wyniki do końca miesiąca.
 • WIG20 próbuje odrabiać straty, w grze Biomed-Lublin i Harper Hygienics

  Od spadków wszystkich indeksów rozpoczęła się czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie. Pretekstem sprzedaży akcji jest powrót obaw przed drugą falą zachorowań na COVID-19, co wczoraj sprowokowało mocną wyprzedaż na Wall Street. Ten sam temat winduje natomiast akcje spółek Harper Hygienics i Biomed Lublin.

 • LPP miało 362 mln zł straty netto w I kwartale roku obrotowego 2020/2021

  LPP odnotowało 361,99 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. roku obrotowego 2020/2021 (luty-kwiecień 2020 r.) wobec 23,3 mln zł zysku rok wcześniej. W czwartek rano notowania spółki odzieżowej walczą z przeceną. Jedna akcja kosztuje 6.500 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR