8 mocnych propozycji na zakończenie sezonu dywidendowego

Omawiane walory: , , , , , , ,

Wprawdzie ubiegłoroczne zyski w większości są już podzielone, zostało jeszcze kilka atrakcyjnych spółek, gwarantujących pokaźną stopę wypłaty. Przyjrzeliśmy się najciekawszym z nich.

Warszawskim parkietem znowu kołysze. Na jednej sesji indeksy nurkują o ponad 6 proc., a na kolejnych dużym wysiłkiem odrabiają straty. To nie koniec dużej zmienności. Sprawa przyszłego kształtu OFE wciąż nie jest ostatecznie rozstrzygnięta, a z racji dużego ciężaru gatunkowego wszelkie nowe doniesienia będą grały na emocjach inwestorów. W takich okolicznościach inwestorzy o słabszych nerwach chętnie wybierają bezpieczne przystanie w postaci spółek płacących dywidendy.

Rynek docenia chęć szczodrego dzielenia się zyskiem, o czym w poniedziałek przekonał się Eko Export. Kurs producenta mikrosfery bez trudu wspiął się na nowe historyczne szczyty cenowe przy dużych obrotach. Spółka w trakcie sesji przedstawiła politykę dywidendową na kolejne lata. Wypłata z tegorocznego zysku ma sięgnąć 50-65 proc. W kolejnych trzech latach jej kwota zwiększy się odpowiednio do 60-70 proc., 60-80 proc. i 70-90 proc.

Pierwsze pieniądze z zysków Eko Exportu trafią na konta akcjonariuszy w przyszłym roku, tymczasem na giełdzie są spółki, które gwarantują solidny zastrzyk czystej gotówki jeszcze w tym roku. Okazuje się, że w 2013 roku kilkanaście spółek ma przed sobą dzień dywidendy. W tym miesiącu dotyczy to m.in. dwóch blue chipów – PKO BP i Bogdanki. Dniem nabycia prawa do dywidendy w pierwszej ze spółek jest 19 września, a wypłaty 4 października. Do podziału jest 2,25 mld zł, co odpowiada 1,80 zł na akcję i daje stopę na poziomie 5 proc. W Bogdance jest to odpowiednio 4,7 proc. i 15 września dzień dywidendy.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które jeszcze zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

W tym roku kilka spółek sięgnie głęboko do kieszeni i wypłaci sowite dywidendy. (fot. stockwatch.pl)

To jednak wciąż nie są najwyższe premie, na jakie można się załapać jeszcze w tym roku. Na głównym rynku najlepiej pod tym względem prezentuje się Tell. Dystrybutor usług sieci komórkowych proponuje ponad 9-proc. stopę, a dzień dywidendy wyznaczono na 7 października. Należy jednak zauważyć, że w I półroczu spółka odnotowała kilkuprocentowy spadek przychodów oraz zysków. Na rynku operatorów mobilnych widać nasycenie, a telekomy oszczędzają na kosztach pozyskiwania klientów. Do tego zmniejsza się liczba tradycyjnych salonów na rzecz internetowych.

Na sowitą nagrodę mogą liczyć akcjonariusze firmy Efekt. Spółka świadcząca usługi hotelarskie i działająca na rynku nieruchomości wpłaci 0,65 zł na akcję, co daje stopę 7,4 proc. Dniem dywidendy jest 20 września. Należy zaznaczyć, że pierwsze półrocze tego roku spółka zamknęła skonsolidowaną stratą netto w wysokości 1,13 mln zł wobec zysku 0,6 mln zł rok wcześniej. Warto zwrócić także uwagę na dywidendę czeskiego producenta włóknin – spółki Pegas. Dzień ustalenia prawa do dywidendy wyznaczono na 18 października, a stopa jest bliska 5 proc.

Wysoko w rankingu dywidendowych okazów jest Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO). Tu stopa sięga 6 proc., a dniem dywidendy jest 24 września. W pierwszym półroczu EuCO miało 3,31 mln zł zysku netto (6,63 mln zł w I półroczu 2012 r.), a przychody w ujęciu r/r wzrosły o 28 proc. Do wzrostu przychodów ze sprzedaży przyczyniła się zwiększona liczba prowadzonych spraw oraz rozwój segmentu działalności zajmującego się cesjami wierzytelności. Prezes spółki podkreśla, że wyniki za kolejne kwartały będą lepsze, dzięki dotychczas poniesionym nakładom na inwestycje i w rozwój sieci sprzedaży.

>> Więcej informacji na temat działalności EuCO oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite EuCO w serwisie StockWatch.pl

Niekwestionowanym liderem dywidendowych ostatków jest spółka notowana na NewConnect. Mowa tu o DANKS Europejskie Centrum Doradztwa Podatkowego. Proponowana stopa to ponad 11 proc., a dzień dywidendy to 26 września. Niedawno spółka otrzymała dofinansowanie unijne w ramach projektu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.2. pod nazwą Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B. Uzyskana kwota dofinansowania to 0,68 mln zł.

Dywidendowym rarytasem będzie druga w tym roku dywidenda z PZU. Ubezpieczeniowy gigant płacił w tym roku już 29,70 zł na akcję, co dało stopę na poziomie 6,5 proc. Niedawno zarząd i rada spółki przyjęły nową politykę kapitałową i dywidendową na lata 2013-2015. PZU wypłaci w dniu 19 listopada 2013 r. zaliczkową dywidendę w kwocie 1,73 mld zł, czyli 20 zł na akcję. Uprawnienia do niej zyskają akcjonariusze posiadający akcje spółki w dniu 12 listopada 2013 r. W kolejnych okresach spółka planuje wypłacać dywidendę z zysku plus część kapitału nadwyżkowego do łącznej kwoty 3 mld zł.

>> W serwisie z dnia na dzień przybywa szczegółowych omówień raportów za II kwartał.>> Aktualną listę analiz przygotowanych przez analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Z dużych spółek niedawno poznaliśmy politykę dywidendową na kolejne lata Grupy Azoty. Zarząd spółki będzie w latach 2013 -2020 rekomendował przeznaczanie na wypłatę od 40 do 60 proc. jednostkowego zysku spółki. Grupa chce osiągać w latach 2013-2020 marżę operacyjną na poziomie ponad 8 proc. i marżę EBITDA powyżej 14 proc. Planowany wskaźnik ROE to ponad 12 proc., a ROCE ponad 14 proc. Dług netto do zysku EBITDA za okres jednego roku ma wynosić poniżej 2,5, a wskaźnik długu netto do kapitałów własnych ma nie przekraczać wartości 0,8.

Swoje sugestie odnośnie dywidendy zdradza także Action. Dystrybutor IT w związku z dobrymi wynikami za pierwsze półrocze nie wyklucza podniesienia całorocznej prognozy wyników. Aktualna zakłada wypracowanie 54,86 mln zł zysku netto i 4,22 mld zł przychodów. Po pierwszym półroczu jest wykonana w 51,7 proc. i 50,2 proc. Warto pamiętać, że w tej branży IV kwartał jest najlepszym okresem. Przy okazji publikacji wyników pojawiła się także sugestia ze strony zarządu, że dywidenda z zysku za 2013 r. może nie być niższa niż ostatnia. Z zysku za 2012 r. Action przeznaczył 24,62 mln zł na wypłatę dywidendy, czyli 1,50 zł na jedną akcję.

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To dobra okazja do rozpoczęcia poszukiwań. >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o bogdanka, Danks, efekt, euco, Pegas, pkobp, PZU, tell)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR