8 najhojniejszych dywidend z sierpniowego kalendarium

Omawiane walory: , , , , , , , ,

Sierpień to ostatni moment na dywidendowe żniwa. W drugiej połowie wakacji średnio raz dziennie w jednej ze spółek z dużego lub małego parkietu będzie przypadał dzień ustalenia prawa do zysku. Do wyboru są 24 dywidendy, z czego w ośmiu wypadkach stopa przekracza próg 5 proc.

W sierpniowym rozdaniu dywidendową gratką jest PZU. Państwowy ubezpieczyciel nie tylko zaoferuje największą pulę, ale też okazałą stopę dywidendy. 14 sierpnia branżowy gigant podzieli między akcjonariuszy ponad 2,4 mld zł. Na każdą akcję przypadnie po 2,80 zł, co przy obecnym kursie na GPW daje stopę 6,3 proc. Dywidenda pomniejszona o podatek pojawi się na rachunkach maklerskich 5 września. Spośród dużych spółek warto odnotować też pierwszą po długiej przerwie dywidendę JSW. Producent węgla 27 sierpnia ustali prawo do 1,71 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy nieznacznie przekracza 4 proc. Dla akcjonariuszy to i tak święto, bo poprzednim razem Jastrzębska Spółka Węglowa dzieliła się zyskiem 6 lat temu.

Spółki przemysłowe i deweloperzy nie żałują grosza

Sierpniową listę spółek oferujących dywidendy z najwyższą stopą otwierają Makarony Polskie oraz spółki przemysłowe: Hydrotor i Relpol. Producent makaronów na 5. w swojej historii wypłatę zarezerwował 2,3 mln zł, co daje 0,25 zł na akcję. Dokładnie tyle samo spółka płaciła w dwóch poprzednich latach. Z kolei producent elementów hydraulicznych w ramach 13. dywidendy podzieli między akcjonariuszy 5 mln zł. Względem lat 2013-2018 stawka jest wyższa o 10 groszy na akcję. Więcej wypłaci też Relpol. Producent przekaźników podzieli między akcjonariuszy 4 mln zł. Na każdą akcję przypadnie po 0,42 zł, czyli o 2 grosze więcej niż w poprzednich dwóch latach. Istotnym mankamentem jest jednak płynność akcji. Według statystyk serwisu ATTrader.pl, na akcjach wspomnianej trójki w ostatnim miesiącu zawierano średnio 4-16 transakcji dziennie, przy obrocie na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. To oznacza, że ew. wejście lub wyjście z inwestycji – nawet niedużym kapitałem – może istotnie wpłynąć na zachowanie kursu akcji na GPW.

Raport: Spółki z WIG20 wypłacą 12 mld zł dywidend w 2019 r. >>> KLIKNIJ

Na liście nie mogło zabraknąć Grupy Kęty, czyli spółki, która może się pochwalić jedną z najdłuższych historii GPW serią wypłat. Na tegoroczną dywidendę zarząd przeznaczył 214 mln zł, co daje stawkę 22,50 zł na akcję i stopę 7,3 proc. Dzień dywidendy to 22 sierpnia. Wypłatę rozłożono na dwie raty: 5 września (7 zł) i 7 listopada (15,50 zł). Warto dodać, że w poprzednich dwóch latach Grupa Kęty płaciła jeszcze więcej, a stopy dywidend zbliżały się do 7 proc.

Wysoko na liście jest w tym roku Instal Kraków i Develia. Pierwsza spółka wypłaci rekordowe 1,70 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę 9,2 proc. Dla porównania warto dodać, że na przestrzeni dekady spółka płaciła 20-30 groszy na akcję. Skąd tak duży skok? Odpowiedzią jest hossa w branży deweloperskiej. To właśnie dzięki z tej działalności Instal Kraków odnotował dynamiczny wzrost przychodów i zysku netto na sprzedaży, przy jednoczesnej poprawie marży. Z kolei Develia (wcześniej LC Corp) podzieli między akcjonariuszy rekordową pulę 121 mln zł. Stawka na akcję wynosi 0,27 zł, a stopa dywidendy 9,75 proc. W ubiegłym roku deweloper płacił 0,24 zł na walor, a stopa dywidendy wyniosła 9,7 proc.

Rzutem na taśmę na szczyt sierpniowej listy wskoczyło Biuro Inwestycji Kapitałowych (BIK). Wznowione w środę po przerwie walne rozstrzygnęło kwestię tegorocznej dywidendy. Akcjonariusze zdecydowali o wypłacie 8,3 mln zł, czyli równo 2 zł na akcję. Tak wysoka wypłata ma charakter jednorazowy, bo środki pochodzą nie tylko z zysku za 2018 rok, ale również z części środków zgromadzonych na kapitale zapasowym spółki utworzonych z zysku z lat 2014, 2015, 2016 oraz 2017. Dzień dywidendy wyznaczono na 6 sierpnia. Wypłata nastąpi w dwóch ratach po 1 zł każda – 30 sierpnia oraz 31 października.

Najwyższe dywidendy w sierpniu

Spółka Dyw. na akcję DY (wg kursu z 26 czerwca) Dzień dywidendy Dzień wypłaty
Makarony Polskie 0,25 zł 5,2 proc. 14 sierpnia 29 sierpnia
Hydrotor 2,10 zł 5,6 proc. 14 sierpnia 6 września
Relpol 0,42 zł 5,8 proc. 7 sierpnia 22 sierpnia
PZU 2,80 zł 6,3 proc. 14 sierpnia 5 września
Kęty 22,50 zł 7,3 proc. 22 sierpnia 5 września (7 zł) i 7 listopada (15,50 zł)
Instal Kraków 1,70 zł 9,3 proc. 27 sierpnia 10 września
Develia 0,27 zł 9,75 proc. 19 sierpnia 30 sierpnia
BIK 2 zł 11,1 proc. 6 sierpnia 30 sierpnia i 31 października
>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Kalendarium dywidend StockWatch.pl

Sezon na dywidendy trwa w najlepsze. Co tydzień po kilka-kilkanaście spółek ustala prawo do zysku. Aby nie przeoczyć ważnego terminu lub ciekawej oferty, albo zwyczajnie ułatwić sobie poszukiwania odpowiedniej dywidendy, warto skorzystać z Kalendarium dywidend StockWatch.pl. W jednym miejscu możemy posortować i porównać wszystkie oferty pod względem wysokości stawki na akcję, stopy dywidendy czy terminu ustalenia prawa do zysku.

Dzięki Kalendarium dywidend StockWatch.pl możesz bez problemu posortować i porównać wszystkie dywidendy pod względem wysokości stawki na akcję, stopy czy terminu ustalenia prawa do zysku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bik, Hydrotor, instalkrk, jsw, kety, lccorp, makaronpl, PZU, relpol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wypadek w kopalni Budryk. JSW wstrzymało wydobycie

  W kopalni Budryk w Ornontowicach około g. 11.20 doszło do krótkotrwałego zapalenia metanu, w wyniku czego trzy osoby zostały lekko poszkodowane (niegroźne poparzenia). Wydobycie w ścianie zostało wstrzymane, podała Jastrzębska Spółka Węglowa.

 • Liczba górników z JSW zarażonych koronawirusem powoli zbliża się do 4 tys.

  W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej stwierdzono już 3.880 przypadków zarażenia koronawirusem. Do dnia dzisiejszego wyzdrowiało 1.996 pracowników. Na kwarantannie wciąż przebywa 119 osób.

 • Grupa Kęty miała wstępnie 110 mln zł zysku netto w II kwartale. Kurs akcji bije rekordy

  Grupa Kęty odnotowała 110 mln zł skonsolidowanego zysku netto w II kw. 2020 r. według wstępnych danych wobec 75,5 mln zł zysku rok wcześniej. Zarząd podtrzymuje dotychczasową prognozę całorocznych wyników. Rynek pozytywnie zareagował na wstępne wyniki. Kurs akcji rośnie o blisko 6 proc. do 414 zł.

 • JSW z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie B+. Zmiana perspektywy ratingu kredytowego JSW związana jest przede wszystkim z pogarszającymi się wynikami finansowymi i generowaniem ujemnych wolnych przepływów pieniężnych, co negatywnie wpływa na pozycję kapitałową i płynnościową spółki.

 • Sasin: W centralnym magazynie jest 926 tys. ton węgla energetycznego

  Na składowisku w Ostrowie Wielkopolskim, tzw. centralnym magazynie węgla, znajdowało się 926 tys. ton węgla energetycznego według stanu na 5 czerwca, poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR