StockWatch.pl

8 parkietowych misiów, które w styczniu pokazują pazur

W pierwszym miesiącu 2015 roku małe i średnie spółki przyniosły inwestorom stopy zwrotu sięgające kilkudziesięciu procent. StockWatch.pl sprawdził szanse styczniowych liderów na utrzymanie zawrotnego tempa wzrostów.

Na ostatniej prostej nerwowego stycznia indeksy z warszawskiego rynku nadrabiają wzrosty. Na przestrzeni miesiąca najlepiej wypada segment małych i średnich spółek, gdzie część spółek może się pochwalić dwucyfrowymi stopami zwrotu.

Liderem jest sWIG80, który od początku roku zyskał ok. 2 proc. Widać, że indeks szuka pola do odreagowania po przeszło 15-proc. spadku w 2014 roku. Znamienne jest też, że wśród spółek na pozycję lidera wysforował się Asbis, który ma za sobą olbrzymią przecenę. Na środowej sesji akcje dystrybutora elektroniki użytkowej są w czołówce najmocniej drożejących i śrubują swój styczniowy wynik w pobliże 80 proc. W zeszłym roku spółka oberwała w kość w związku kryzysem w Rosji i na Ukrainie. Do tego w listopadzie ścięła prognozy finansowe. W ostatnich tygodniach Asbis nie wydał żadnych cenotwórczych komunikatów, stąd odbicie kursu należy na razie rozpatrywać jako spekulacyjne.

– Inwestorzy grają na odbicie Asbisu. Historia notowań spółki pokazuje, że kiedy akcje spadał w okolice 1 zł, później mocno odbijały. Tak było w 2009 roku oraz 2011 roku. Jednak wówczas inna była sytuacja w Rosji i spółka nie miała takiego zadłużenia. Ważne będzie, jaki cash flow Asbis pokaże w wynikach IV kwartału. – zaznacza Marek Czachor, analityk Erste Securities.

Styczniowym wiceliderem wzrostów jest Monnari. Ponad 30-proc. zwyżka robi wrażenie zwłaszcza, że na przestrzeni wcześniejszych dwóch lat akcje odzieżowej spółki podrożały już o 780 proc. Ostatnim impulsem do wzrostów okazały się dobre wyniki sprzedażowe za IV kwartał i wysoka rekomendacja od DM BZ WBK. Tydzień temu biuro podwyższyło cenę docelową o 32 proc. do 17,80 zł i utrzymało zalecenie kupuj>> Zobacz analizę sytuacji fundamentalnej Monnari opartą o wyniki za III kwartał 2014 roku

– Spółka pokazała dobrą sprzedaż za IV kwartał 2014 roku. W 2015 roku sprzedaż powinna dalej rosnąć. Jednak czynnikiem ryzyka jest osłabienie złotego do dolara. To może negatywnie rzutować na marże. – ocenia analityk Erste Securities.

W styczniu indeksy mWIG40 i sWIG80 są na ponad 1-proc. plusach.(Fot. Daniel Paćkowski)

W styczniu indeksy mWIG40 i sWIG80 są na ponad 1-proc. plusach.(Fot. Daniel Paćkowski)

Wysoko w styczniowym rankingu jest także Groclin, który podobnie jak Asbis próbuje odbić po bolesnej przecenie. Ta spółka także nie ustrzegła się strat w 2014 roku. Należy pamiętać, że w efekcie zmian biznes Groclinu oparty jest nie tylko na produkcji wyposażenia i akcesoriów samochodowych, ale także wiązek kablowych. Czynnikiem ryzyka w jest z kolei fabryka na Ukrainie w Użgorodzie przy granicy ze Słowacją.

W segmencie średnich spółek peletonowi przewidzi Trakcja. Styczniowa stopa zwrotu sięga 18 proc. Budowlana spółka ma za sobą dynamiczną poprawę wyników w pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 r. Trakcja wdraża nową strategię, która ma umocnić pozycję w budownictwie kolejowym i zwiększyć aktywność w segmencie energetyce i drogownictwie. Do tego chce działać na zagranicznym rynku, a pierwszym przyczółkiem jest Szwecja.

Początek roku pokazał siłę spółek chemicznych. Ciech już od wielu miesięcy śrubuje wielomiesięczne maksima. Analitycy DM BZ WBK spodziewają się, że spółka w 2015 roku odnotuje skokową poprawę wyników względem ubiegłego 2014 r. Kluczem jest rynek sody kalcynowej, na którym w Europie obserwujemy wzrost cen przy osłabiającym się złotym. Wynikom pomagają także spadające ceny gazu i węgla, które mają istotny wpływ na koszty. >> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej Ciechu

Do wysokich lotów próbuje wrócić kurs akcji Grupy Azoty. Nie jest to łatwe, gdyż sektor nawozowy znajduje się pod presją niższych cen i rosnącej konkurencji z zagranicy. Nie łatwo będzie więc o dobre wyniki. Niemniej czynnikiem sprzyjającym powinien być taniejący gaz. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Grupy Azoty

– Sytuacja spółki jest korzystniejsza ze względu na oczekiwania przez rynek dalszego spadku cen gazu. Należy pamiętać, że gaz jest głównym kosztem w Grupie Azoty. W styczniu doszło do około 4 proc. obniżki cen tego surowca i kolejnej oczekiwałbym w maju. W naszej ocenie może ona wynieść około 8 proc., choć dużo będzie zależało od aktualnego kursu dolara oraz ropy. Jeśli chodzi o wyniki I kwartału, to z reguły jest on sezonowo dobry. W tym roku spodziewam się, że wyniki za wspomniany okres będą nieznacznie lepsze w ujęciu r/r. – zaznacza Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Gaz ziemny - wykres 60 sesji.

Gaz ziemny – wykres 60 sesji.

Uwagę zwraca wysokogórska wspinaczka AmRestu. Niedawno analitycy Wood&Company w raporcie na temat perspektyw inwestycyjnych na I kwartał uwzględnili spółkę jako pozabenchmarkową pozycję za silne otoczenie konsumenckie. Gastronomiczna grupa podała dobre wyniki za III kwartał 2014 r. W minionym kwartale szacowana wielkość sprzedaży wyniosła w tym okresie 799,6 mln zł. Daje to wzrost w ujęciu r/r o 9,5 proc. oraz w walutach lokalnych o 13,9 proc. W rozbiciu na dywizje, największą sprzedaż wygenerowała dywizja CEE – 470,8 mln zł, co dało odpowiednio 7-proc. i 8-proc. wzrost. Natomiast pod względem dynamiki sprzedaży najlepiej zaprezentowała się dywizja Nowe Rynki.

W ścisłej czołówce średnich spółek z wysoką stopą zwrotu jest jeszcze CCC. Spółka zyskała w oczach inwestorów po nadspodziewanie dobrych wynikach za grudzień. Analitycy spodziewają się w IV kwartale 2014 roku zysku netto powyżej 100 mln zł. Od razu pojawiły się też wysokie rekomendacje. Najpierw od Wood & Company, a następnie DM BZ WBK. Te drugie biuro wyceniło jedną akcję obuwniczej spółki na 194 zł. To ponad 25 proc. więcej niż wynosi obecna wycena na giełdzie.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji ośmiu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego miesiąca.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji ośmiu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego miesiąca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, asbis, ccc, Ciech, Groclin, Grupaazoty, MONNARI, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 9 spółek na dywidendowe dożynki

  Sezon dzielenia zysków powoli dobiega końca. W tegorocznym kalendarium pozostało już około 25 propozycji z dużego i małego parkietu. StockWatch.pl wybrał 9, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

 • WIG20 okopuje się na 2.100 pkt. CCC i Dino Polska gwiazdami sesji

  Pierwszą połowę sesji na GPW zdecydowanie zdominowały doniesienia ze spółek. Podczas gdy szeroki rynek trwa w letargu, aż kipi od emocji na akcjach m.in. CCC, Dino Polska, Libet i Pure Biologics.

 • CCC miało wstępnie 96,9 mln zł zysku netto z dział. kontyn. w II kw. 2019 r.

  Według wstępnych danych, CCC odnotowało 96,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej w II kw. 2019 r., wobec 240,6 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł odpowiednio: 88,1 mln zł wobec 234,9 mln zł. Mimo dużego regresu r/r, wyniki są lepsze od oczekiwań ekspertów. We wtorek kurs akcji spółki obuwniczej rośnie nawet o blisko 12 proc.

 • Grupa Azoty wyceniła postój instalacji syntezy na ok. 54 mln zł

  Spółka chemiczna oszacowała utracone korzyści z tytułu nieplanowanego postoju instalacji syntezy amoniaku oraz mocznika na 53,7 mln zł. Szkoda została już zgłoszona w ramach polisy ubezpieczenia mienia oraz utraty zysku.

 • Akcje Ciechu tanieją przez problemy w Rumunii

  CIECH Soda Romania, spółka zależna CIECHu, rozpoczęła przygotowania do wstrzymania produkcji w sytuacji zaprzestania dostaw pary technologicznej przez jedynego dostawcę - spółkę S.C. CET Govora, która obecnie znajduje się w upadłości układowej. Kurs akcji CIECHu spada dziś o blisko 4 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com