8 spółek z wysoką stopą dywidendy na wrzesień

Inwestorów powracających z wakacji czeka miłe powitanie, bo lada dzień ponad dwadzieścia spółek z głównego parkietu rozdzieli ubiegłoroczne zyski między akcjonariuszy. StockWatch.pl wytypował grupę oferującą najwyższe stopy, sięgające aż 9 proc.

W nadchodzącym miesiącu jedną z wyższych dywidend proponuje Bogdanka. Po drastycznej przecenie akcji lubelskiej kopalni stopa tegorocznej wypłaty przekracza 9 proc. Spółka do podziału między akcjonariuszy przeznaczyła 119 mln zł, do daje 3,50 zł na akcję. Dzień dywidendy to 17 wrzesień, a wypłata ma nastąpić 8 października. W poprzednich latach Bogdanka wypłacała więcej – w zeszłym roku 5,80 zł, a rok wcześniej 5,06 zł. Jednak wówczas spółka była w lepszej sytuacji. Giełdowej kopalni daje się we znaki trudne otoczenie, a na domiar złego niedawno Enea wypowiedziała jej wieloletnią umowę na dostawy węgla, z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia. Zaraz potem analitycy DM BZ WBK obniżyli cenę docelową dla akcji Bogdanki do 27,90 zł z 86,30 zł wcześniej, zalecając sprzedaż. Podobnie postąpili analitycy BESI, którzy ścięli wycenę o 40 proc. do 23,87 zł i podtrzymali zalecenie sprzedaj. Co ciekawe, niskie wyceny maklerów nie przeszkodziły notowaniom Bogdanki w mocnym odreagowaniu na koniec tygodnia.

Całkiem sporą dywidendę płaci także inny przedstawiciel WIG20 w tarapatach – PGE. Spółka energetyczna do podziału przeznacza blisko 1,5 mld zł, co daje 0,78 zł na akcję i stopę w okolicach 5 proc. Dniem dywidendy jest 24 września, a środki pojawią się na rachunkach 15 października. W ostatnich dniach o PGE równie głośno jak o Bogdance. Wszystko za sprawą informacji o szacowanej w I półroczu stracie netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej w wysokości 5 mld zł. Spółka dokonała odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych w segmencie energetyki konwencjonalnej w wysokości ok. 8,8 mld zł. PGE zakłada, że wartość skorygowanego zysku netto, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniesie ok. plus 2,1 mld zł. Jednocześnie spółka skorygowała dotychczasową politykę dywidendową. Pozostawiła przedział zysku, jaki miałby trafiać na dywidendę, na dotychczasowym poziomie, czyli 40-50 proc., ale zastrzega, że chodzi o zysk skorygowany o odpisy. Wcześniej notowania PGE mocno traciły na wartości na fali politycznych spekulacji o ewentualnej pomocy sektora energetycznego podupadającym kopalniom państwowym.

W tym roku odcięcie dywidendy następuje dwa dni robocze przed terminem prawa do dywidendy. (Fot. Daniel Paćkowski)

W tym roku odcięcie dywidendy następuje dwa dni robocze przed terminem prawa do dywidendy. (Fot. Daniel Paćkowski)

Także inny przedstawiciel sektora energetycznego mierzy w wysoką dywidendę. Mowa o ZE PAK-u . Spółka przeznaczy na ten cel ponad 60 mln zł, co daje 1,20 zł na akcję i stopę powyżej 7 proc. Dzień dywidendy ustalono na 28 września 2015 roku, a termin wypłaty na 14 października 2015 roku. Rok wcześniej spółka kojarzona z Zygmuntem Solorzem płaciła 0,68 zł (2,35 proc. stopa), a dwa lata temu 1,62 zł (9,3 proc.).

Tegoroczna przecena sprawiła, że wzrosła atrakcyjność dywidendy w PZU. Aktualnie jej stopa przekracza 7 proc. Akcjonariusze ubezpieczyciela zgarną w sumie 2,59 mld zł, tj. 30 zł na akcję. Dzień dywidendy to 30 września, a wypłata nastąpi 21 października. Zarząd PZU ocenia, że pomimo przejęć w sektorze bankowym utrzyma politykę wypłacania dywidendy na wysokim poziomie. Zgodnie z polityką grupy na lata 2013–2015, wartość wypłaconej dywidendy mieścić się ma w przedziale 50-100 proc. zysku netto wykazanego w sprawozdaniu finansowym grupy PZU oraz uwzględnia zalecenia KNF.

W 8,5-proc. dywidendę mierzy Protektor. Do zainkasowania jest w sumie 5,5 mln zł, a w przeliczeniu na jedną akcje 0,29 zł. Dzień dywidendy ustalono na 25 września, a wypłaty 9 października. W zeszłym roku producent specjalistycznego obuwia wypłacił 0,27 zł na akcję, co dało ponad 8-proc. stopę. Spółka nosi się z zamiarem sprzedaży starego zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w Lublinie i przeniesienia działalności do SSE. Pojawiająca się w mediach cena sprzedaży to 8 mln zł.

Na ponad 6-proc. dywidendę zanosi się w NTT System. Kwota do podziału to ponad 2 mln zł czyli 0,15 zł na akcję. Prawo dywidendy będzie można nabyć 14 września, a 30 września nastąpi wypłata. Po raz ostatni spółka dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami w 2013 r. Wówczas na ten cel trafiło 0,03 zł, co dało stopę w wysokości 3,6 proc.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które jeszcze zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

Ponad 5-proc. stopę dywidendy proponuje Hydrotor. Spółka przeznacza na ten cel 4,8 mln zł, co daje na akcję 2 zł. Dzień dywidendy wyznaczono na 10 września, a wypłatę 1 października. Producent elementów hydraulicznych regularnie dzieli się zyskiem. W ostatnich dwóch tatach także wypłacał po 2 zł na akcję, co dawało stopę powyżej 5 proc.

W granicach 5 proc. będzie wynosiła dywidenda w Fasingu. Spółka wypłaci akcjonariuszem prawie 2,5 mln zł, czyli 0,80 zł na akcję. Dniem dywidendy jest 28 września, a wypłaty 14 października. Producent sprzętu i narzędzi górniczych w ostatnich pięciu latach regularnie zwiększał kwotę płaconej dywidendy. W porównaniu do wypłaty z 2011 roku wzrosła ona czterokrotnie.

Powyżej stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

Powyżej stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o bogdanka, FASING, Hydrotor, nttsystem, PGE, protektor, PZU, zepak)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR