Analiza techniczna 6 przecenionych spółek z portfela Altusa, które warto obserwować

Od momentu zatrzymania przez CBA byłych członków zarządu Altusa, spółki z funduszem w akcjonariacie są na cenzurowanym. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl sprawdził, które z przecenionych walorów mają największe szanse na odbicie.

Zamieszanie wokół Altusa położyło się cieniem na akcjach reprezentanta uwielbianej przez inwestorów branży gier wideo. W tydzień notowania Cherrypick Games – spółki notowanej na NewConnect – spadły o blisko 30 proc. Według dostępnych danych, giełdowy fundusz w swoim portfelu ma blisko 8-proc. pakiet akcji. Warto jednak dodać, że obecność Altusa to nie jedyny powód przeceny. Z korektą notowań borykają się także pozostali reprezentanci branży.

– Po klarownym sygnale kupna z połowy sierpnia tego roku, kurs akcji Cherrypick Games przeszedł do gwałtownej korekty. Takie zachowanie nie świadczy najlepiej o sile relatywnej waloru. Piątkowa sesja przyniosła solidną przecenę w połączeniu z wysokim wolumenem. Kurs przełamał wsparcie na 144 zł i obronił się dopiero na niżej położonym 137 zł. Jeśli trend wzrostowy ma być kontynuowany, poziom 137 zł nie może już być utracony.  – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl

CherryPick Games (CHP) – wykres tygodniowy

Korekta nie ominęła nawet tegorocznego rekordzisty z sWIG80. Mowa o Dębicy, której kurs akcji – mimo fatalnej postawy całego segmentu małych spółek – w sierpniu ustalał nowe rekordy cenowe. Wrześniowe spadki można łączyć z obawami związanymi z Altusem. Akcje Dębicy są głównym składnikiem portfela akcyjnego funduszu – stanowią w nim przeszło 11 proc. Altus posiada 6,7 proc. wszystkich walorów oponiarskiej spółki. Mimo tak dużego udziału w portfelu funduszu inwestycyjnego, akcje Dębicy spadły jedynie o 5,3 proc. w ciągu tygodnia, co jest niezłym wynikiem na tle innych walorów, które posiada Altus TFI.

– Wrześniowa przecena na akcjach Dębicy może być rozpatrywana, jako okazja inwestycyjna w długim terminie. Kurs akcji po wybiciu pod koniec lutego br. znalazł się w silnym trendzie wzrostowym i wzrósł o blisko 40 proc. Kluczowym wsparciem obecnie jest okolica 127 zł. Wybicie tego wsparcia będzie oznaczało zakończenie trendu wzrostowego na dłuższy czas. Negatywnie wygląda wybicie linii trendu jak i wyżej położonego wsparcia na 138 zł, jednak dopiero utrata 127 zł będzie potwierdzeniem większych problemów na notowaniach spółki. – analizuje Wojciech Kręcki.

Dębica (DBC) – wykres tygodniowy

W ogniu przeceny znalazł się także Elemental Holding. W tydzień kurs akcji spadł o 16 proc. Zarząd w specjalnym oświadczeniu zapewnił inwestorów, że akcje, które widnieją w portfelach inwestycyjnych Altusa (stanowią one ponad 26 proc. wszystkich akcji spółki!) należą do Pawła Jarskiego, prezesa i założyciela Elemental Holdingu. Jednak jak zauważa Dariusz Grupa, analityk StockWatch.pl, tej informacji nie potwierdzają sprawozdania finansowe spółki. Z najnowszego raportu wynika, że prezes Jarski dysponuje jedynie pakietem 300 tys. akcji spółki.

– Notowania Elemental Holdingu najpierw wzrosły do poziomu 1,88 zł, który wcześniej stanowił wsparcie dla kursu (w listopadzie 2017), a następnie się od niego odbiły i przeszły ponownie do spadków. Jeśli wsparcie z poprzedniego szczytu (w maju br.) w okolicach 1,20 zł zadziała, kurs ma szansę na powrót do ruchu wzrostowego. Niestety, średnia 30-tygodniowa (niebieska) ciągle opada, a obroty na ostatnich spadkach do małych nie należały. Również TSI jest w ujemnej (negatywnej) strefie. Dlatego w pesymistycznym scenariuszu możliwe jest pogłębienie spadków i ponowy test minimów na 0,77 zł. – zaznacza Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

Elemental Holding (EMT) – wykres tygodniowy

LC Corp to kolejna spółka, w której akcjonariacie zaangażowanie Altus TFI jest spore. Wedle ostatnich danych, fundusz posiada 9,29 proc. wszystkich akcji spółki. W ciągu dwóch tygodni kapitalizacja dewelopera mieszkaniowego skurczyła się o blisko 10 proc.

– Kolejny raz wsparcie na 2,03 zł w wypadku LC Corp zadziało i przynajmniej krótkoterminowo możliwe jest odbicie z tego poziomu w kierunku strefy oporu 2,34-2,27 zł, gdzie na kurs czeka opadająca średnia 30-tygodniowa (niebieska), linia bessy jak i opory złożone z dawnych wsparć (szczególnie na 2,28 zł). Uwagę zwracają też spore obroty na spadkach, co zdradza przewagę sprzedających. Również na TSI padł sygnał sprzedaży, gdyż wskaźnik wszedł w strefę ujemnych wartości. Dlatego w długim terminie wsparcie na poziomie 2 zł może być ponownie testowane. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

LC Corp (LCC) – wykres tygodniowy

Minione dwa tygodnie nie były udane także dla akcjonariuszy Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Kurs akcji spółki spadł już o przeszło 23 proc. Początek przeceny zbiegł się w czasie z publikacją sprawozdania finansowego za I półrocze. W akcjonariacie PBKM Altus TFI gra pierwsze skrzypce. Fundusz posiada blisko 16 proc. akcji firmy.

– Tak gwałtowne przejście z trendu wzrostowego do spadkowego, jak w wypadku PBKM, to prawdziwa rzadkość. Wcześniej kurs akcji wyrysował złowieszczą formację RGR i praktycznie w ciągu dwóch tygodni po wybiciu linii szyi, zrealizował jej zasięg (54 zł). Co gorsza, wybiciu wspomnianej linii towarzyszyły spore obroty, co oznacza znaczną przewagę sprzedających. Kluczowe wsparcia to ostatnie minima kursu, czyli strefa 50-52,40 zł. Ich wybicie spowodowałoby ruch w kierunku historycznych minimów na poziomie 45 zł. Krótkoterminowo kurs PBKM może jednak odbić z racji technicznego wyprzedania w kierunku 63-67 zł, które stały się najbliższym oporem. – odpowiedział Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

PBKM (BKM) – wykres tygodniowy

Podobnie jak w przypadku PBKM, również akcje spółki Orzeł Biały przez ostatnie dwa tygodnie były silnie wyprzedawane na rynku. Notowania Orła spadły o przeszło blisko 18 proc. w tym czasie Wedle ostatnich danych rynkowych Altus TFI posiadał pakiet 8,27 proc. wszystkich akcji tej firmy.

– Długi popytowy cień na świecy tygodniowej to ślad po mocnym odreagowaniu ostatnich spadków na kursie Orła. Notowania dotarły do kluczowego poziomu jakim jest wsparcie na 9,80 zł i mogą jeszcze wzrosnąć w kierunku luki spadkowej na wykresie tygodniowym (10,80-10,44 zł). W długim terminie maksimum na co może liczyć strona popytowa to jednak tylko utrzymanie konsolidacji w zakresie 12,50-8,50 zł. Wybicie dołem wsparcia na 9,80 zł będzie miał spore negatywne konsekwencje techniczne, gdyż oznacza wykończenie formacji podwójnego szczytu z zasięgiem w okolicach 7 zł. Dopiero trwałe wyjście ponad opór na 12,53 zł pozwala na oddalenie tego zagrożenia. – dodał Wojciech Kręcki.

Orzeł Biały (OBL) – wykres tygodniowy

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Cherrypick, debica, Elemental, lccorp, orzebialy, PBKM, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • FO Dębica udzieliła 115 mln zł pożyczki firmie Goodyear

  Firma Oponiarska Dębica zawarła z podmiotem pośrednio dominującym Goodyear umowę, zgodnie z którą udzieliła 115 mln zł pożyczki.

 • FO Dębica: W wyniku kontroli UCS stwierdzono zaległość podatkową na 22,2 mln zł

  Firma Oponiarska Dębiaca otrzymała wynik kontroli celno-skarbowej przeprowadzonej przez Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w zakresie wywiązywania się z obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2015, z której wynika, że w sposób nieuprawniony korzystała ze zwolnienia z poboru podatku u źródła. Ewentualna zaległość podatkowa wraz z odsetkami to 22,2 mln zł.

 • Elemental rozważa zahamowanie lub okresowe wstrzymanie działalności

  ELEMENTAL Holding, oceniając skutki pandemii koronawirusa, rozważa wszystkie możliwe scenariusze, łącznie z możliwością zahamowania lub okresowego wstrzymania działalności, a w związku z tym także możliwość utworzenia niezbędnych rezerw i odpisów finansowych.

 • W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys

  Stara prawda mówi, że spółki upadają niekoniecznie przez brak zysków, tylko z powodu utraty płynności. Obecna sytuacja związana z pandemią, istotne ograniczenie działalności gospodarczej i przerwanie łańcuchów dostaw może wpędzić wiele firm w spiralę zadłużenia, a nawet doprowadzić do bankructwa. Dziś sprawdzamy, jakie giełdowe spółki mają wystarczająco dużą poduszkę finansową i mają szansę przejść suchą stopą przez największą od lat gospodarczą zawieruchę.

 • PBKM zainwestował 2,8 mln euro w turecki bank komórek macierzystych

  Polski Bank Komórek Macierzystych zawarł umowę inwestycyjną dotyczącą nabycia 70 proc. udziałów w tureckim banku komórek macierzystych, działającym dotychczas w ramach struktury firmy Acbadem Healthcare Group za kwotę 2,8 mln euro (ok. 12,9 mln zł). PBKM pracuje intensywnie nad kolejnymi akwizycjami, zarówno na rynkach europejskich, jak i poza Europą.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR