Analiza techniczna indeksów WIG, WIG20 i WIG-Banki

Omawiane walory: , ,

Tegoroczna odwilż giełdowa znacząco poprawiła układ techniczny na wykresach indeksów WIG, WIG20 i WIG-Banki. Ekspert z SGH specjalnie dla StockWatch.pl nakreślił newralgiczne poziomy do pokonania i potencjalny zasięg wzrostów otwierający się przed polskim rynkiem.

Nasz rynek wspina się już od blisko dwóch miesięcy. W tym czasie indeks WIG zyskał już ponad 10 proc. Dobrze zaczęły sobie radzić także inne rynki wschodzące, co jest zasługą odbijających cen surowców. W centrum uwagi jest ropa naftowa, której notowania tylko w ostatnim miesiącu zyskały 31 proc. (Brent). Fundamentalnie rozgrywka toczy się pod ograniczenie podaży surowca. Ostatnio pojawiły się spekulacje, że przedstawiciele krajów zrzeszonych w OPEC oraz spoza kartelu spotkają się 20 marca w Moskwie, aby dyskutować nad zamrożeniem poziomów wydobycia ropy. Z punktu widzenia naszego rynku warto też odnotować wzrosty na miedzi i srebrze – odpowiednio 13 proc. i 11 proc.

Od strony technicznej WIG ma przed sobą ważny opór – linię trendu spadkowego. Jej przełamanie dałoby sygnał zmiany średnioterminowej tendencji na wzrostową.

– Indeks po spadku do wsparcia wyznaczonego przez szczyty z lutego 2012 r. (ok. 42 tys. pkt.) zaczął tworzyć głowę i prawe ramię w formacji odwróconej głowy i ramion. Przełamanie linii szyi przez duży biały korpus z 3 marca 2016 r., potwierdzony wzrostem wolumenu obrotów, stanowiło sygnał kupna. Zasięg wybicia z tej formacji to 51.000 pkt. Na drodze do tego poziomu znajduje się linia trendu spadkowego (od maja 2015 r.), będąca najsilniejszym zatrzymaniem dla indeksu – poziom 47.512 pkt. Dopiero przełamanie linii trendu spadkowego stanowiłoby istotny sygnał zmiany średnioterminowej tendencji spadkowej na wzrostową. Zwyżka indeksu od stycznia 2016 r., została potwierdzona na wskaźnikach i oscylatorach analizy technicznej, na których przeważają wzrosty. Na MACD powstała formacja podwójnego dna (położenie prawego dołka w stosunku do lewego sygnalizowało utworzenie pozytywnej dywergencji) – obecnie wskaźnik znajduje się powyżej linii zero i ma jeszcze pewien potencjał wzrostowy, podobnie jak RSI, który zbliża się do pasma wykupienia. Sygnały sprzedaży powstały na Stochastic wolny i ROC. Układ średniej ruchomej 13-sesyjnej jest charakterystyczny dla tendencji wzrostowej. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja uwidacznia powolny napływ środków od 20 stycznia 2016 r. – ocenia Krzysztof Borowski, ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

WIG_analiza_techniczna

Kliknij, aby powiększyć

>> Zobacz także: 7 ciekawych rekomendacji dla popularnych spółek po wynikach

Wzrosty na WIG-u korespondują z odbiciem na WIG20. Indeks blue chipów od 20 stycznia zyskał ponad 12 proc. Lokomotywą jest tutaj KGHM, który w skali ostatnich dwóch miesięcy zyskał 40 proc. Miedziowa spółka za tydzień publikuje pełne wyniki za 2015 r. Na razie wiadomo o aktualizacji testów na utratę wartości bilansowej aktywów – łączna wartość odpisów po uwzględnieniu efektu podatkowego wyniesie 1,3 mld USD, czyli ponad 5 mld zł.

Korekcyjne odbicie widać też na bankach oraz spółkach energetycznych, których kursy mocno ucierpiały w zeszłym roku. Pewnym ukojeniem napięć mogą być oczekiwane dywidendy w tych sektorach. Nadal jednak obie branże pozostają narażone na ingerencje polityków.

– Sytuacja techniczna indeksu WIG20 jest zbliżona do indeksu WIG – uformowała się formacja odwróconej głowy i ramion z zasięgiem do 2.100 pkt. Doszło do przebicia linii trendu spadkowego (z początkiem w maju 2015 r.), co należy uznać za optymistyczny prognostyk. Indeks zatrzymał się pod pasmem oporowym (1.907-1.924 pkt.), a z drugiej strony wsparł się na linii szyi – teoretycznie indeks może powrócić od góry do linii pokonanego trendu spadkowego (1.850 pkt.) i odbić się od niego w górę. Z kolei powrót indeksu poniżej linii trendu spadkowego miałby pesymistyczną wymowę z punktu widzenia analizy technicznej. Układ wskaźników i oscylatorów analizy technicznej jest podobny do obserwowalnego na WIG. Średnia ruchoma 13-sesyjna zakręciła w górę i stanowi dynamicznej wsparcie dla ceny – sam układ średniej ruchomej potwierdza trwający krótkoterminowy trend wzrostowy z szansą na przerodzenie się w trend średnioterminowy. – wskazuje Krzysztof Borowski.

Wig20_analiza_techniczna

Kliknij, aby powiększyć

Z poprawy sentymentu korzystają też banki, których notowania mają największą wagę w polskich indeksach. Na razie na dalszy plan zeszły czynniki ryzyka, na czele z nierozwiązaną kwestią frankowiczów. Z drugiej strony banki nie zawodzą wynikami. Do tego szykuje się kilka solidnych dywidend, a w tym gronie są BZ WBK, Handlowy i Pekao. Te dwa ostatnie banki już zarekomendowały na ten cel odpowiednio 8,70 zł na akcję i 4,68 zł. To daje stopę dywidendy w wysokości 5,6 i 5,8 proc. >> Zobacz także: 12 spółek przygotowuje wypłatę 1,1 mld zł dywidend w 2016 roku

– Indeks utworzył formację odwróconej głowy i ramion (głowę tej formacji stanowi krótkoterminowa formacja V) z zasięgiem do ok. 7.200 pkt. Podobnie jak na WIG20, doszło do przełamania linii trendu spadkowego ze szczytem w dniu 8 maja 2016 r., co należy uznać za sygnał kupna w szerszej ramie czasowej. Dopiero spadek indeksu poniżej 5.899 pkt., byłby sygnałem zmiany krótkoterminowego trendu na spadkowy. Na wskaźnikach analizy technicznej dominują sygnały kupna, jednak znaczna część z nich jest już mocno wykupiona – MACD, ROC i Stochastic. Układ średniej ruchomej 13-sesyjnej potwierdza zwyżkę ceny od dołka z dnia 20 stycznia 2016 r. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja pokazuje napływ środków na rynek od końca lutego. – zaznacza ekspert SGH.

wig-banki_analiza_techniczna

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT WIG, wig-banki, WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 12 najciekawszych technicznie indeksów i branż na 2018 rok

  To wymarzony początek roku dla posiadaczy akcji. W trzy tygodnie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł już o blisko o 5 proc., a do wybicia historycznych maksimów brakuje już mniej niż tysiąc punktów (ok. 1,5 proc.). Czy hossa będzie kontynuowana? Które segmenty rynku będą jej liderami? Odpowiedź w poniższych analizach, wszystkie zostały wykonane w interwale tygodniowym.

 • Rok 2018 będzie rokiem małych spółek i wezwań

  Przyszły rok na warszawskiej giełdzie będzie stał pod znakiem polowania na okazje inwestycyjne wśród małych spółek. Katalizatorem wzrostów będą kolejne wezwania na atrakcyjnie wyceniane maluchy. 

 • Czy warszawskie indeksy podążą za siłą WIG20 – analiza techniczna

  Dobra passa warszawskiej giełdy z pewnymi potknięciami trwa od poczatku roku. Siła indeksu WIG20, w porównaniu do zagranicznych rynków, rozpala w ostatnich dniach wyobraźnię inwestorów. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.

 • Portfel StockWatch.pl „Cztery fazy rynku” zakończył I półrocze na 18-proc. plusie

  Pierwsze półroczne bieżącego roku było udane dla prowadzonego na portalu Stockwatch.pl portfela "Cztery Fazy Rynku". W tym czasie udało się dotrzymać kroku silnie rosnącemu WIGowi i osiągnąć 18-proc. stopę zwrotu.

 • Co dalej z hossą na głównych indeksach GPW – analiza techniczna

  Inwestorzy z warszawskiej giełdy zachodzą w głowę, czy poniedziałkowa przecena to tylko chwilowa korekta, czy też może sygnał zakończenia czteromiesięcznej hossy. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR