Asseco Poland zastąpi Play w indeksie WIG20. Awansują też Kęty i dwaj producenci gier wideo

Omawiane walory: , , , ,
Po udanym wezwaniu na Play GPW Benchmark zdecydowała się na zmianę w indeksie największych spółek. W miejsce telekomu po sesji 26 listopada wejdzie Asseco Poland. Awans w indeksach otrzymała także Grupa Kęty i dwóch producentów gier wideo.
gielda,asseco,cigames,play

GPW Benchmark ogłosiła zmiany w głównych indeksach GPW

Jeszcze w tym tygodniu z list uczestników indeksów WIG20, WIG20TR, WIG30, WIG30TR, WIGtech, WIG, WIG-Poland oraz WIG-telekomunikacja zostaną wykreślone akcje Play. Zmiana wynika z metodologii, zgodnie z którą w indeksach nie mogą uczestniczyć spółki, których liczba akcji w wolnym obrocie jest niższa niż 10 proc. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu grupa Iliad ogłosiła przejęcie Play Communications. Po rozliczeniu wezwania (nastąpi 25 listopada) Francuzi będą kontrolować 96,7 proc. akcji. Docelowo Play ma zniknąć z giełdy.

Po ponad 2,5-letniej przerwie do prestiżowego indeksu wraca Asseco Poland. Przypomnijmy, że w marcu 2018 r. największa na rynku spółka informatyczna straciła miejsce w WIG20 na rzecz CD Projektu. W ramach listopadowej rewizji portfele indeksów WIG20 i WIG20TR zostaną uzupełnione o pakiet 55.869.000 akcji rzeszowskiej spółki. Co ciekawe, na szczycie listy rezerwowej do WIG20 był Biomed-Lublin (Asseco było dopiero drugie). O wyborze przesądziło najprawdopodobniej przekonanie, że wysokie obroty na akcjach lubelskiej spółki mają charakter przejściowy, bo wynikają głównie z sytuacji pandemicznej.

W indeksach WIG30 i WIG30TR miejsce po Asseco Poland zajmie Grupa Kęty. Oba indeksy zostaną uzupełnione o pakiet 9.620.000 akcji przemysłowej spółki. Warto dodać, że obecna kapitalizacja Kęt to blisko 4,5 mld zł. Pod tym względem małopolska grupa wyprzedza aż cztery blue chipy: Tauron Polska Energia, CCC, Jastrzębską Spółkę Węglową i Alior Bank.

Porównanie kapitalizacji spółek. Kliknij, aby powiększyć. Źródło: StockWatch.pl

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Awans zanotowali też dwaj producenci gier wideo. W indeksach mWIG40 i mWIG40TR, w miejsce Asseco Poland, zostanie wpisana spółka CI Games. Z kolei do sWIG80 i sWIG80TR dołączy All In! Games, jeden z wydawców gry Ghostrunner.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o aigames, assecopol, CIgames, kety, play)

 • Falstart warszawskich indeksów, JSW i Tauron mocno w dół

  Giełda w Warszawie, jak wiele europejskich parkietów, rozpoczęła dzień od wzrostów, reagując na wczorajsze rekordy na Wall Street. Dość szybko jednak uaktywniła się podaż i GPW znalazła się pod kreską. W WIG20 słabo radzi sobie JSW i Tauron. Ten Square Games, Kruk i Kęty ściągają natomiast w dół mWIG40. Losy sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte, a strona popytowa może jeszcze odzyskać utraconą przewagę.

 • All In! Games podał szacunkowe dane dot. sprzedaży Ghostrunnera

  Według szacunków All In! Games, Ghostrunner do końca grudnia 2020 r. sprzedał się w liczbie ponad pół miliona kopii. W środę kurs akcji wydawcy gier rośnie o ponad 5 proc.

 • United Label debiutuje na NewConnect

  Akcje wydawcy gier na konsole i PC z grupy CI Games zadebiutują dziś na NewConnect. Będzie to pierwszy debiut w 2021 roku i 373. spółka notowana w alternatywnym systemie obrotu. CI Games, główny akcjonariusz spółki, poinformował o podpisaniu półrocznych umów lock-up na wszystkie akcje.

 • WIG20 jest najmocniejszy w Europie, to zasługa CD Projektu i banków

  WIG20 wrócił w okolice 2.100 pkt. i jest dziś najmocniejszym indeksem w Europie. Wszystko dzięki silnemu zwrotowi na akcjach CD Projektu i mocnym bankom. Na szerokim rynku wyróżnia się Celon Pharma i CI Games.

 • CI Games sprzedał już ponad 1 mln kopii gry Sniper Ghost Warrior Contracts

  Sprzedaż najpopularniejszej serii CI Games - Sniper Ghost Warrior - przekroczyła 11 mln sztuk, z czego nakład SGW 3 wyniósł ponad 2 mln szt., a sprzedaż najnowszej części przekroczyła właśnie 1 mln egzemplarzy. Kurs akcji studia rośnie w poniedziałek rano o blisko 5 proc.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR