StockWatch.pl

Auto Partner zwiększa skalę działania i poprawia wyniki

Omawiane walory:

Auto Partner odnotował 58,64 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2018 r. wobec 34,88 mln zł zysku rok wcześniej. Spółka tłumaczy, że poprawa wyniku jest przede wszystkim następstwem zwiększania skali działalności grupy. Przed południem kurs akcji spółki rośnie o ponad 5 proc.

Fot. Pexels

Zysk operacyjny wyniósł 80,97 mln zł wobec 55,27 mln zł zysku rok wcześniej.

– Wzrost przychodów ze sprzedaży oraz nieznacznie lepszej rentowności na poziomie marży brutto, został wzmocniony niższymi wzrostami kosztów w pozostałych pozycjach wyniku finansowego. Istotnym czynnikiem była relatywnie wysoka baza kosztowa z 2017 r. spowodowana zwiększeniem powierzchni magazynowej w Bieruniu oraz w Pruszkowie. Te działania pozwoliły na obsługę zwiększonej sprzedaży w 2018 r., nie powodując istotnego wzrostu kosztów w roku bieżącym – wskazano w raporcie.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1.154,99 mln zł w 2018 r. wobec 914,86 mln zł rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2018 r. wyniósł 60,01 mln zł wobec 38,87 mln zł zysku rok wcześniej.

– Wzrost przychodów ze sprzedaży w analizowanym okresie był przede wszystkim następstwem zwiększania skali działalności grupy w szczególności przez: (i) rozwój sieci dystrybucji zarówno pod względem liczby otwieranych nowych filii (w 2018 grupa odnotowała wzrost liczby filii o 3 oddziały, z poziomu 80 oddziałów w 2017 r. do 83 oddziałów w 2018 r.), jak i lepszym pokryciem geograficznym polskiego rynku, (ii) rozszerzaniem asortymentu, (iii) lepszym dopasowaniem asortymentu do potrzeb klientów z różnych segmentów cenowych, (iv) systematyczną optymalizację i poprawę obsługi klientów oraz (v) ogólnego wzrostu rynku w Polsce (szacowanego przez grupę na ok. 5-7 proc.). Ekspansja terytorialna na rynek czeski poprzez spółkę zależną kierującą ofertę do warsztatów nie wpłynęła istotnie na poziom przychodów grupy w 2018 r. Spółka wciąż znajduje się w fazie rozwoju – czytamy w raporcie.

Spółka podtrzymuje wcześniejszą deklarację, że zacznie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami począwszy od zysku za 2018 rok.

– W ciągu najbliższych dni powinniśmy podjąć decyzję w sprawie rekomendacji zarządu co do podziału zysku za 2018 rok – zapowiedział członek zarządu, dyrektor finansowy Auto Partner Michał Breguła podczas konferencji prasowej.

Grupa Auto Partner jest importerem i dystrybutorem części do samochodów osobowych i dostawczych. Współpracuje z dostawcami części zamiennych w obszarze tzw. rynku aftermarket, jak również dostawcami OEM z całego świata. Spółka jest notowana na GPW od 2016 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AUTOPARTN, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 walczy o powrót na 2.200 pkt., w grze Auto Partner i Ciech

  Giełda w Warszawie rośnie 4. sesję z rzędu, a WIG20 jest o krok od zdobycia poziomu 2.200 pkt. Pytanie, czy wzorem zachodnich indeksów, uda mu się odrobić większość lipcowo-sierpniowych strat?

 • Szybka korekta po wejściu na szczyt, w grze Ursus i Auto Partner

  Ostatnie sesje tak mocno rozgrzały emocje na GPW, że najmniejsze cofnięcie rynku inwestorzy natychmiast wykorzystują do kupna akcji. Po słabszym starcie notowań, w południe indeksy WIG i WIG20 wyszły ponad kreskę. Niestety "zielone zamknięcie", pomimo dobrego zachowania banków, nie jest jeszcze przesądzone. Na szerokim rynku wyróżnia się Ursus i Auto Partner.

 • Auto Partner wypracował 1,15 mld zł przychodów w 2018 r.

  Grupa Auto Partner odnotowała wzrost sprzedaży o 26,2 proc. r/r do 1.154,56 mln zł w 2018 roku. W samym IV kwartale sprzedaż wzrosła o 22 proc. (do 293,51 mln zł), a w grudniu o 17 proc. (do 78,51 mln zł).

 • Energetyka wspiera indeksy, w grze PGE, Energa i Kruk

  Inwestorzy z warszawskiej giełdy są tak mocno skupieni na sytuacji na rynkach globalnych, że zupełnie zignorowali nieco słabszy od oczekiwań odczyt nt. polskiego PKB. Dlatego też o losach środowej sesji zdecydują popołudniowe dane z USA. Póki co dobre zachowanie spółek energetycznych zapewnia wzrosty w Warszawie. Kolejny dzień drożeją też akcje Kruka.

 • Walka o zatrzymanie korekty. W centrum uwagi CD Projekt, Kruk i GetBack

  Obserwowana od dwóch dni realizacja zysków na GPW zatrzymała się. Dzień jednak nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Czwartkowa sesja zapewne do końca będzie sesją walki. W tym przypadku sukcesem popytu będą nawet niewielkie spadki indeksów. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR