BM mBanku ściął prognozy wyników i cenę docelową akcji Grupy Azoty

Omawiane walory:

Jakub Szkopek, analityk BM mBanku, w raporcie z 14 stycznia obniżył rekomendację dla Grupy Azoty z trzymaj do sprzedaj, a cenę docelową akcji z 24,54 zł do 23,65 zł.

azoty, akcje, rekomendacja,

BM mBanku ściął prognozy wyników i cenę docelową akcji Grupy Azoty

Cieniem na wycenie Grupy Azoty kładą się wysokie ceny gazu. Wszystko przez niskie stany magazynowe surowca w Europie oraz falę przymrozków, która ma się utrzymać do 25 stycznia. Obecnie ceny gazu na Starym Kontynencie są znacznie wyższe niż w innych regionach świata, co przekłada się na spadek konkurencyjności europejskich producentów nawozów na początku 2021 roku. Od strony podaży warto zauważyć, że w 2H’20 wyraźnie eksport nawozów zwiększa największy ich światowy producent (Chiny), co powoduje, że mimo hossy na rynku płodów rolnych ceny nawozów zachowują się relatywnie słabo. W rezultacie na początku kluczowego dla wyników całorocznych pierwszego kwartału marże na produkcji nawozów saletrzanych spadają, co zdaniem analityka implikować będzie obniżenie EBITDA w 2021 roku w segmencie nawozów o 33 proc. r/r do 520 mln zł.

Zagrożeniem w długim terminie jest popularyzacja technologii zielonego amoniaku w oparciu o wodór wytwarzany przez OZE. Obecnie są plany budowy dwóch bezemisyjnych instalacji w Europie, co przy braku nacisku na rozwój OZE ze strony Grupy Azoty może prowadzić w długim terminie do spadku konkurencyjności w obliczu drożejących uprawnień CO2. Na koniec warto wspomnieć o obserwowanych wzrostach cen propanu, co powoduje, że marże na produkcji propylenu w technologii PDH spadły w końcówce 2020 roku do 300 USD/t (praktycznie najniżej od 2017 roku). To osłabia perspektywy wyników nowo budowanej instalacji pod którą Grupa będzie zwiększać zadłużenie w kolejnych dwóch latach.

– W naszych prognozach na 2021 rok zakładamy, że Grupa Azoty będzie się musiała zmierzyć z 6 proc. r/r wzrostami cen gazu w PLN, rosnącymi cenami CO2 (zakładamy wzrost z 24,7 EUR/t do 30 EUR/t; w sumie wzrost wydatków na CO2o 67 mln zł przy założeniu niezmienionej alokacji darmowych certyfikatów), brakiem refundacji wyższych kosztów CO2 dla producentów nawozów (w 2020 Azoty otrzymały 96 mln zł rekompensaty za 2020 rok i 85 mln zł za 2019 rok), oraz wpływu tarczy antykryzysowej (59 mln zł) – czytamy w raporcie przygotowanym przez Jakuba Szkopka, analityka BM mBanku.

Zielony amoniak jest postrzegany jako sposób na zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i wytwarzanie neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla produktów nawozowych. Lider rynku europejskiego – Yara – we wrześniu 2020 r. poinformował o planach całkowitej redukcji emisji CO2 w swojej fabryce Porsgrunn w Norwegii. Inwestycja ma być gotowa w 2026 roku, a efektem będzie produkcja 500 tys. ton amoniaku rocznie bez emisji CO2 (obecnie instalacja emituje 800 tys. ton CO2 rocznie). Zielona rewolucja w zakresie produkcji amoniaku to prawdopodobnie jedno z największych wyzwań dla Grupy Azoty w dłuższej perspektywie (emisja około 7 mln ton CO2 rocznie). Dotychczasowa strategia Grupy Azoty była praktycznie bierna w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 11,3 mld zł w 2019 r.

Rekomendacja dla Grupy Azoty powstała 14 stycznia 2021 r. Autorem rekomendacji jest Jakub Szkopek, analityk BM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Grupaazoty)

 • Grupa Azoty Polyolefins zamknęła finansowanie dłużne projektu Polimery Police

  Grupa Azoty Polyolefins otrzymała od agenta kredytu - Banku Pekao - potwierdzenie spełnienia warunków zawieszających wynikających z zapisów umowy kredytów. W konsekwencji, spółka może (po spełnieniu specyficznych warunków do pierwszej wypłaty każdego kredytu oraz dodatkowych warunków do każdego uruchomienia, nie odbiegających od warunków przewidzianych w podobnych typach finansowania) ubiegać się o wypłatę środków z kredytu na realizację projektu "Polimery Police". Tym samym sukcesem zakończył się ostatni etap procesu pozyskania finansowania dłużnego.

 • Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.
 • Grupa Azoty: Popyt na nawozy i ich ceny będą rosnąć do końca I kwartału 2021 r.

  Grupa Azoty spodziewa się, że do końca I kwartału 2021 roku popyt na nawozy oraz ich ceny będą wzrastać, poinformował wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy - spółki zależnej Grupy Azoty - Jacek Janiszek.

 • 26 spółek, które w lutym warto mieć na oku

  BM mBanku w comiesięcznym raporcie podtrzymało scenariusz kontynuacji trendu wzrostowego na rynku akcji i wskazało 26 spółek z GPW, które w najbliższych tygodniach mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Grupa Azoty wypowiedziała umowę na zakup węgla od PGG

  Grupa Azoty, ZCh Police, ZA Puławy i ZA Kędzierzyn wypowiedziały Polskiej Grupie Górniczej umowę sprzedaży węgla ze skutkiem na 31 grudnia 2022 r. Jednocześnie Grupa Azoty podała, że trwają prace zespołu negocjacyjnego w celu osiągnięcia porozumienia w kwestiach dotyczących przyszłych, wzajemnych relacji handlowych.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR