Chiny, Włochy i CD Projekt psują nastroje na GPW

Gwałtowne pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach akcji, za którym stoją Chiny i Włochy, w połączeniu z ogólną słabością GPW i przeceną CD Projektu, nie pozwalają na optymizm. Ani dziś, ani też w kolejnych dniach.

Źródło: ATTrader.pl

Giełda w Warszawie rozpoczęła drugi tydzień października od mocnych spadków. Po ponad 2,5 godzinach handlu na wartości traciło 47 proc. wszystkich spółek. Indeks WIG20 spadał o 1,18 proc. do 2.236,8 pkt., WIG o 1,03 proc. do 57.813,9 pkt., mWIG40 o 0,79 proc. do 4.081,1 pkt. i tylko sWIG80 osuwał się o 0,26 proc. do 11.403,9 pkt., ale pozostawał on na najniższych poziomach od 2014 roku.

Polski rynek akcji nie jest odosobnionym przypadkiem. Przed południem kolor czerwony dominował na większości europejskich parkietów. Najmocniej spadały giełdy w Mediolanie i Atenach, gdzie przecena przekraczała 2 proc. Spadkami zakończyły się również dzisiejsze sesje w Azji. Tam mocna wyprzedaż przetoczyła się przede wszystkim przez giełdę w Shanghaju, gdzie spadki sięgnęły 3,7 proc.

Fatalne nastroje na rynkach globalnych to główna przyczyna spadków cen akcji w Warszawie. Inwestorzy obawiają się, że wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami negatywnie odbije się na wynikach tej ostatniej gospodarki, co w skrajnym scenariuszu mogłoby doprowadzić nawet do recesji w globalnej gospodarce. To jak ten strach jest duży, doskonale pokazuje fakt, że niedzielna obniżka przez Ludowy Bank Chin stopy rezerwy obowiązkowej (czyli podstawowego narzędzia w chińskiej polityce monetarnej) nie poprawiła nastrojów na chińskim rynku akcji. Pokazuje to też, że rosnące stopy procentowe w USA tworzą dużą presję na chińskie aktywa (i innych rynków wschodzących), której to presji tamtejsza polityka monetarna nie jest w stanie zminimalizować.

Chiny to nie jedyne źródło obaw. Wrócił także strach o Włochy. Przygotowany przez populistyczny rząd Włoch budżet na 2019 rok, z wyższym od powszechnie oczekiwanego przez rynki i akceptowanego przez Komisję Europejską deficytem, przy jednoczesnym narastającym konflikcie pomiędzy Rzymem a Brukselą, ponownie tworzy presję podażową na włoskie aktywa. Tracą nie tylko akcje (głównie banki), ale też mocno wyprzedawane są obligacje. Rentowność 10-letnich obligacji Włoch wyraźnie przekroczyła poziom 3,50 proc. i jest najwyższa od 4,5 roku.

Rynki globalne to główne, ale nie jedyne źródło dzisiejszego pogorszenia nastrojów na GPW. To negatywne przełożenie nie byłoby tak duże, gdyby nie obserwowana już od bardzo dawna słabość rodzimej giełdy. Dziś dodatkowo humory inwestorom psuje silna przecena akcji CD Projektu. Ich notowania spadają o 5,2 proc. do 172,90 zł i są najtańsze od miesiąca. Za wyprzedażą stoi kilka pomniejszych czynników. Jest to pogorszenie sentymentu do całej grupy spółek gamingowych notowanych w Warszawie (11 bit studio -5,7 proc.; Ten Square Games -3,8 proc.; PlayWay -2,4 proc.), zejście przez fundusze Swedbank Robur Fonder AB poniżej 5 proc. w akcjonariacie spółki, czy też ujawniona krótka pozycja na CD Projekt. To powoduje, że podaż mocniej przycisnęła, a kurs prawdopodobnie w tym tygodniu przetestuje wrześniowy dołek na 167,80 zł.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

CD Projekt jest najmocniej tracącą spółką w WIG20, ale to spadek PKN Orlen w największym stopniu ciągnie go w dół. Akcje paliwowej spółki tanieją o 3,45 proc. do 93,96 zł, przełamując wrześniowe minima i testując poziomy nieoglądane od 2 miesięcy.
Spory negatywny wpływ na indeks ma również przecena o 2,4 proc. do 6,34 proc. akcji PGNiG. Natomiast sytuację starają się ratować drożeją po 0,5 proc. akcje PKO BP, PGE i Energii.
Nastroje na GPW, ale też na europejskich parkietach, zostały dziś już zdefiniowane. Na horyzoncie brak jest czynników mogących odwrócić sytuację. Owszem w drugiej połowie dnia może zostać podjęta jakaś próba gry pod ewentualne zakończenie spadkowej korekty na Wall Street. Szanse jednak na to, że zakończy się ona powodzeniem są niewielkie. Ciosy jakie rynki otrzymały z Chin i Włoch można porównać do tych, które w weekend Adamek zebrał w walce z Millerem. Dlatego wynik sesji jest już przesądzony.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, CDPROJEKT, energa, PGE, PGNiG, PKNOrlen, pkobp, playway, TSGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • CD Projekt oczekuje, że sytuacja rynkowa unormuje się do premiery Cyberpunk 2077

  CD Projekt zakłada, że sytuacja na kluczowych rynkach wróci do normy do czasu premiery gry "Cyberpunk 2077", poinformował członek zarządu Michał Nowakowski. W czerwcu dostęp do gry uzyskają liderzy opinii.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • PlayWay miał 23,7 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r.

  PLAYWAY odnotował 23,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 11,59 mln zł zysku rok wcześniej. Wyniki okazały się gorsze od prognoz ekspertów. Kurs akcji PLAYWAY spada dziś o 6,03 proc, a jeden walor wyceniany jest na 459,50 zł.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
 • CD Projekt przebił prognozy największych optymistów

  Czas kwarantanny okazał się złotym okresem dla producenta gier o przygodach Wiedźmina. CD Projekt w I kwartale zarobił na czysto 92 mln zł, czym zaskoczył nawet największych rynkowych ekspertów.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR