Cormay przedstawia plany reorganizacji, kurs dalej w defensywie

Omawiane walory:

Producent odczynników i dystrybutor sprzętu diagnostycznego rozważa wprowadzenie spółki zależnej Orphee na giełdę i emisję akcji na kwotę 100-150 mln zł. Środki będą potrzebne na akwizycje.

Spółka zapowiedziała na konferencji, że planuje restrukturyzację grupy. Ma ona na celu przeniesienie działalności akwizycyjnej i dystrybucyjnej do spółki zależnej Orphee. PZ Cormay rozważa także wprowadzenie jej na giełdę i całkiem sporą emisję akcji.

– Działalność konsolidacyjną przenieślibyśmy na firmę Orphee. Ona stałaby się konsolidatorem na rynku. Pomysł jest taki, aby Cormay sprzedał spółki zależne do Orphee. Sam skupi się na działalności w zakresie R+D, Orphee natomiast dokona akwizycji. Obecnie prowadzimy na ten temat rozmowy z doradcami i bankami. – powiedział Tomasz Tuora, prezes Cormay.

Zarząd giełdowej spółki przyznaje, że prowadzi bardzo zaawansowane prace nad przejęciem amerykańskiej firmy oraz nad jeszcze jedną zaplanowaną akwizycję w zachodniej Europie. Planowane jest także joint-venture w Brazylii z inwestorami lokalnymi, które ma ruszyć w bieżącym roku, na przełomie I i II półrocza. Udział Cormay’a w przedsięwzięciu wyniesie 51 proc. Grupa jest obecnie na etapie negocjacji.

Jednocześnie przedstawiciele Cormay’a dają do zrozumienia, iż sama Orphee nie byłaby w stanie sfinansować realizacji planów akwizycyjnych i będzie musiała sięgnąć po pomoc inwestorów.

– Mamy kilku zainteresowanych prywatnych inwestorów, którzy zaproponowali, że obejmą całkiem dużą emisję. – mówi Tomasz Tuora.

W grę wchodzi wprowadzenie spółki na giełdę i ewentualna emisja akcji na kwotę 100-150 mln zł. Debiut możliwy  jest jeszcze w tym roku i najpierw byłby to rynek NewConnect, a dopiero później główny parkiet.

Orphee jest szwajcarską spółką działającą w zakresie produkcji sprzętu do badań hematologicznych. Jej przejęcie miało miejsce na przełomie 2009 i 2010 roku. Cormay posiada 100 proc. udziałów w Orphee. Po dofinansowaniu spółki przez inwestorów zewnętrznych, jego udział w akcjonariacie zmaleje do 70 proc.

Cormay ma za sobą kolejny udany rok. W 2011 roku spółka osiągnęła 45-proc. wzrost przychodów do poziomu 89,73 mln zł i 147-proc. skok zysku operacyjnego do 12,58 mln zł. Analitycy w wynikach Cormay zauważają m. in. akumulację środków pieniężnych.

– Ich stan na koniec 2011 roku przekroczył już 30 mln zł, więc był bardzo wysoki. W ostatnim kwartale roku spółka miała jednak dodatnie przepływy z działalności finansowej, więc zwiększenie stanu środków pieniężnych wynika ze wzrostu zadłużenia. Jego poziom nie jest jednak wysoki – łącznie na koniec roku wyniósł 16 mln zł. Stan środków pieniężnych przekracza więc wartość kredytów. Co więcej, przekracza też całkowitą wartość zobowiązań krótkoterminowych. Można więc powiedzieć, że spółka ma znaczną nadpłynność i zbiera zapewne środki pieniężne na różne działania. – komentuje ostatni raport finansowy spółki Katarzyna Stefańska, analityk StockWatch.pl >> pełne omówienie w serwisie

Jednak notowania spółki mimo udanego zeszłego roku przeżywają ciężkie chwile. W kilka tygodni zjechały z ponad 17 zł poniżej 13 zł. Na poniedziałkowej sesji walory Cormay’a spadły ponad 7 proc. i na koniec sesji jedną akcję wyceniono na 12,95 zł. Inwestorzy odwracają się od pupilka rynku z ostatnich lat, który wykonał imponujący marsz w górę. Jeszcze na początku 2009 roku akcje można było kupić za około 1 zł, a w zeszłym roku ich wartość przekroczyła 17 zł. Jednak za ostatnie 3 miesiące stopa zwrotu wynosi minus 23 proc.

>> Cormay przyzwyczaił akcjonariuszy do wzrostów, lecz kurs zawędrował bardzo wysoko. Na podstawie danych historycznych akcje są znacząco przewartościowane. >> Pełna analiza fundamentalna na stronie spółki w serwisie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Cormay, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR