Cztery najlepsze debiuty 2013 roku

Omawiane walory: , , ,

Mimo że parkiet zdradza objawy psychozy maniakalno-depresyjnej, a rynek IPO prawie nie istnieje, na garstce tegorocznych debiutów można było nieźle zarobić. Dobra selekcja plus odrobina cierpliwości dały niektórym inwestorom nawet 60 proc. zysku.

Rok 2013 jest wyjątkowo ubogi w debiuty. Od początku stycznia na głównym rynku pojawiło się zaledwie 12 nowych spółek. Z tej garstki tylko sześć przeprowadziło klasyczną ofertę publiczną, a cztery to przenosiny z NewConnect. Oznaki pogorszenia sytuacji na rynku pierwotnym można było zaobserwować już w zeszłym roku. Wymowna jest liczba debiutów – w 2012 roku było ich 19. Tymczasem jeszcze w 2011 r. było ich 38, a w 2010 r. – 34. >> Szczegółowe parametry tegorocznych debiutów sprawdzisz tutaj.

Okazuje się, że na kilku tegorocznych ofertach IPO na głównym rynku można było całkiem nieźle zarobić. Jednak nie mówimy tu o kokosach na debiutanckiej sesji. Tu statystyki dla tegorocznych nowicjuszy nie są zbyt łaskawe – tylko kilka debiutów zakończyło notowania na plusie i to góra kilkuprocentowym. Najlepiej na tym tle wypada spółka Tarczyński, której kurs zakończył pierwszą sesję na parkiecie z blisko 20-proc. przebitką.

Wyższą stopę zwrotu zgarnęli inwestorzy, którzy przetrzymali nieco dłużej akcje dobrze dobranych debiutantów. W tym zestawieniu najlepszą inwestycją okazały się papiery spółki Tarczyński. Warto zaznaczyć, że ostateczna cena emisyjna akcji mięsnej grupy znacznie odbiegała od maksymalnej – walory sprzedawano po 9 zł, a cena maksymalna wynosiła 12 zł. W transzy instytucjonalnej inwestorzy objęli 4,5 mln akcji, a w puli dla indywidualnych znalazło się 0,5 mln zł. W tej drugiej doszło do redukcji zapisów, a średnia jej stopa wyniosła 69,6 proc.

Obecnie papiery producenta wędlin są warte prawie 60 proc. więcej niż w ofercie pierwotnej i 33,5 proc. powyżej ceny z debiutu. Niedawno spółka otrzymała rekomendację kupuj od DI BRE Banku. Broker wycenił akcje producenta wędlin na 17,40 zł za sztukę. Analitycy biura podkreślają, że spółka produkująca wysokiej jakości wędliny ma przed sobą dobre perspektywy, ponieważ na zachodzie Europy panuje trend odchodzenia konsumenta od tanich wędlin o niskiej zawartości mięsa. W Polsce analogiczne zjawisko dopiero się rozpoczyna. Sprzyjającym czynnikiem jest też taniejący surowiec. Prognoza biura na cały 2013 r. zakłada wypracowanie przez spółkę 452,1 mln zł przychodów. Według szacunków zysk netto wzrośnie do 14,7 mln zł, a zysk EBIT do 22,9 mln zł. W 2012 r. grupa miała 10,8 mln zł zysku netto, 21,2 mln zł zysku operacyjnego oraz 386,7 mln zł przychodów. >> Zobacz więcej: Broker w akcjach Tarczyńskiego widzi duży potencjał do wzrostów.

Imponującym wynikiem może pochwalić się także Feerum. Spółka jest jednym z największych w Polsce producentów kompleksowych elewatorów zbożowych, służących do suszenia i magazynowania produktów roślinnych. W 2012 roku spółka wypracowała 8,1 mln zł zysku netto przy przychodach netto ze sprzedaży w wysokości 55,6 mln zł. Debiut Feerum nie był tak udany jak Tarczyńskiego. Kurs złapał wiatr w żagle dopiero na kolejnych sesjach i obecnie jest na 45-proc. plusie (w porównaniu z ceną emisyjną). Producent elewatorów zbożowych sprzedawał swoje akcje znacznie poniżej ceny minimalnej, która wynosiła 11 zł. Ostatecznie w ramach IPO można było je nabyć po cenie 8,50 zł za sztukę. >> Techniczną stronę waloru znajdziesz też w ATTrader.pl

Nieźle radzi sobie także Polski Holding Nieruchomości. Spółka dostała po debiucie rekomendacje od brokerów z zaleceniem trzymaj i ceną ponad 26 zł. Na pierwszej sesji akcje PHN zdrożały 7 proc., a obecna stopa zwrotu sięga już 21 proc. Tutaj również sprzedający walory w ofercie publicznej, w tym wypadku Skarb Państwa, musiał pójść na kompromis i zejść o 4 zł z założonej ceny maksymalnej (26 zł za walor). Zapisy w ofercie publicznej złożyło 6.174 inwestorów indywidualnych, a stopa redukcji w wypadku zapisu złożonego na maksymalną liczbę sprzedawanych papierów, czyli 1.500, wyniosła 69,27 proc.

>> Eksperci sugerują ostrożne zainteresowanie się spółkami, które skorzystają na ożywieniu w nudnych z pozoru branżach. >> Brokerzy radzą chować się w spółkach cyklicznych.

Bardzo dobrze zachowuje się inny tegoroczny nowicjusz – International Personal Finance, właściciel marki Provident Polska. Spółka udzielająca krótkoterminowych pożyczek pod koniec marca pojawiła się na giełdzie, ale bez oferty publicznej. Od tej pory jej akcje zyskały 42 proc. Niedawno podała wyniki za I półrocze. Provident zarobił w Polsce na czysto 23,1 mln funtów, czyli ok. 110 mln zł. To o 9,5 proc. więcej niż rok temu. Spółce udało się poprawić jakość portfela kredytowego (utrata wartości należności od klientów, jako procent przychodów w ujęciu rocznym, wyniosła 28,4 proc., wobec 29,6 proc. na koniec grudnia 2012). International Personal Finance na GPW jest notowana na zasadach dual-listingu – od 2007 r. jest obecna na London Stock Exchange.

Do inwestycji w akcje debiutantów należy podchodzić bardzo ostrożnie. Przykładem jest Sco-Pak, który niespełna dwa miesiące temu przeszedł z NewConnect. Debiut miał miejsce w połowie czerwca i od tego czasu kurs spółki stracił około 50 proc. Ostatnio za temat producenta opakowań zrobiło się głośno za sprawą zamieszania z nieterminowym wykupem obligacji trzech serii, w tym jednej notowanej na Catalyst. Ostatecznie problem spółki został rozwiązany dzięki powodzeniu nowej emisji papierów dłużnych serii E, z której pozyskano 50 mln zł, a więc nieco mniej niż spodziewała się spółka. Ostatnia seria obligacji, o wartości nominalnej 6,54 mln zł, notowana na rynku długu zapada 29 sierpnia. >> Zobacz także: Obligacje Sco-Pak drożeją po informacji o dopięciu dużej emisji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Feerum, phn, provident, tarczynski, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR