Dane makro Pompują Mocno Indeksy, Orange, Polnord i Medicalgorithmics w centrum uwagi

Omawiane walory: , , , ,

Zazieleniło się w piątek na giełdach. To reakcja na lepsze od oczekiwań styczniowe odczyty indeksów PMI, a także efekt malejących obaw przed koronowirusem w Chinach. W Warszawie zyskują wszystkie indeksy. W centrum uwagi znalazły się m.in. spółki PGNIG, Tauron, PGE, Polnord i Medicalgorithmics.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie, podobnie jak ma to miejsce na większości europejskich parkietów, upływa pod znakiem wzrostów. Po 3,5 godz. handlu zyskiwały wszystkie indeksy oraz ponad 49 proc. notowanych tu spółek. Indeks WIG20 rósł o 0,81 proc. do 2165,41 pkt., WIG o 0,7 proc. do 58810,28 pkt., mWIG40 o 0,59 proc. do 4067,63 pkt., a sWIG80 o 0,57 proc. do 12733,04 pkt.

Jeszcze mocniej zyskiwały zachodnioeuropejskie parkiety. Niemiec indeks DAX rósł w południe o 1,4 proc., francuski CAC40 o 1,15 proc., a włoski FTSE MIB o 1,2 proc. Na plusach były ponadto kontrakty na amerykańskie indeksy, co zapowiadało nowe historyczne rekordy na Wall Street.

Wczorajsze oświadczenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że „jest jeszcze za wcześnie, by ogłosić międzynarodową sytuację nadzwyczajną w związku z pojawieniem się nowego koronawirusa” uspokoiło inwestorów, stając się pretekstem do zupełnego zignorowania tego tematu. Rynki skupiły się więc na bardziej przyziemnych tematach, jak dane makroekonomiczne i wyniki kwartalne spółek. A te mocno wspierały stronę popytową.

Opublikowana przed południem seria wstępnych odczytów indeksów PMI za miesiąc styczeń dla głównych europejskich gospodarek zaskoczyła in plus. PMI dla niemieckiego przemysłu, jakkolwiek pozostaje w strefie recesji, wzrósł mocniej od prognoz, a analogiczny indeks dla usług podskoczył aż do 54,2 pkt. z 52,9 pkt. miesiąc wcześniej. Wyższe od prognoz przyspieszenie widoczne jest również we francuskim przemyśle (51 pkt.). PMI dla brytyjskiego przemysłu jest od krok od wyjścia z recesji, a sytuacja w usługach jest najlepsza od miesięcy. Wszystkie te dane doskonale wpisują się w bazowy scenariusz, jak obecnie przyjęły sobie rynki finansowe, że początek 2020 roku przyniesie poprawę koniunktury w Europie. W tej sytuacji wzrosty na giełdach są zrozumiałym zachowaniem.

Dodatkowo nastroje inwestorom poprawia Intel, który wczoraj po sesji w USA pochwalił się wynikami kwartalnymi. Zostały one dobrze przyjęte przez rynek. Akcje Intela podrożały w czwartek w handlu posesyjnym, a dziś w notowaniach przedsesyjnych drożeją o 6,2 proc.

Poprawa nastrojów tym razem nie omija Polski. Zyskują nie tylko największe spółki, które tradycyjnie są najbardziej czułe na impulsy płynące z zagranicy, ale również te mniejsze.

W WIG20 prym wiodą akcje PGNIG (+2,9 proc.), Tauronu (+2,8 proc.) i PGE (+2,3 proc.). Wprawdzie skok notowań tej pierwszej można łączyć z zapowiedzią przedstawienia do końca roku zaktualizowanej strategii i możliwej współpracy z PKN Orlen i Lotosem, ale w największym stopniu od wzrostów przyczyniło się… duże wyprzedanie. Akcje PGNIG po prostu dynamicznie odreagowują ostatnie mocne spadki, które sprowadziły kurs poniżej grudniowego dołka i psychologicznej bariery 4 zł. Odreagowanie spadków jest też głównym motorem napędzającym dziś wzrosty notowań Tauronu i PGE.

Nie wszyscy posiadacze spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 mogą jednak cieszyć się zyskami. W południe spadały kursy 5 z 20 z nich. Najmocniej taniały akcje Orange Polska, bo aż o 1,8 proc., cofając się do 7,27 zł. Spadki to efekt obniżonej przez Goldman Sachs rekomendacji dla niej do „sprzedaj” z „neutralnie”, przy jednoczesnym obniżeniu ceny docelowej o 12 proc. do 6,50 zł.

Na szerokim rynku do grona gorących spółek należą Polnord (3,60 zł; +12,85 proc.) i Medicalgorithmics (26,30 zł; +13,85 proc.). Skok notowań tej pierwszej wywołała informacja, że Cordia International ma zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad Polnordem. Akcje Medicalgorithmics drożały natomiast po podaniu przez spółkę, że ustaliła ona cenę emisyjną akcji serii G na poziomie 18,25 zł.

Medicalgorithmics sprzeda wszystkie akcje serii G po 18,25 zł/szt.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT medicalg, PGE, PGNiG, polnord, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR