Dantejskie sceny na giełdach, potężne spadki mBanku i KGHM-u

Omawiane walory: , , , ,

Epidemia koronawirusa i "ropageddon" zafundowany przez Arabię Saudyjską okazały się zabójczą mieszanką dla rynków na całym świecie. W Stanach z powodu paniki handel na Wall Street wstrzymano na kwadrans.

mapa,rynku

Źródło: ATTrader.pl

Ciemne chmury nad giełdami gromadziły się przez cały weekend. W Europie z największym niepokojem śledzono dane z Włoch, gdzie w niedzielę odnotowano gwałtowny skok liczby zgonów. Na Półwyspie Apenińskim jednego dnia z powodu koronawirusa zmarło 130 osób, przez co bilans ofiar wzrósł z 233 do 363. To skłoniło władze do bardziej zdecydowanych działań. Rząd wprowadził obowiązkową kwarantannę w północnych regionach Włoch dla blisko 16 mln mieszkańców. W Polsce przez weekend służby odnotowały 11 przypadków wirusa, ale bilans wciąż rośnie i dziś mowa jest o 17 potwierdzonych przypadkach, z czego jedna osoba jest w stanie krytycznym. Rząd oraz Główny Inspektorat Sanitarny zaapelowały o odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

Jednak prawdziwą bombą okazały się wydarzenia na rynku ropy. W piątek odbyło się spotkanie OPEC+, które nie przyniosło zgody co do utrzymania ograniczeń w produkcji (porozumienie wygasa w marcu). W efekcie Arabia Saudyjska ogłosiła, że zamierza zwiększyć produkcję z obecnych 9,7 mln baryłek dziennie do ponad 10 mln. Saudowie są wstanie produkować nawet 12,5 mln baryłek ropy dziennie. W ten sposób Arabia Saudyjska chce wypchnąć z rynku producentów o najwyższych kosztach wydobycia.

Wypowiedzenie otwartej wojny cenowej wywołało szok na rynku. W nocy z niedzieli na poniedziałek notowania surowca spadały o ponad 30 proc. i znalazły się najniżej od 2016 r. W poniedziałek skala przeceny nieco zmalała. Około 17:00 baryłka ropy WTI kosztowała 34 dolary (-17 proc.), a ropy brent 37 dolarów (-18,5 proc.). Goldman Sachs ostrzega, że to nie koniec spadków cen ropy. Analitycy spodziewają się przeceny do nawet 20 dolarów za baryłkę.

oil,ropa,notowania

Notowania CFD na ropę WTI

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Tąpnięcie cen surowców uruchomiło lawinę na pozostałych rynkach. Mocne spadki zanotowały najpierw główne indeksy giełd w Azji, a następnie rozlały się po całej Europie. W poniedziałek DAX, CAC40, IBEX35 i BUX traciły po ponad 7 proc. Grozą powiało także na Wall Street, gdzie zaraz po starcie sesji spadki notowań akcji były tak duże, że na kwadrans wstrzymano handel. Indeks S&P500 rozpoczął dzień od blisko 200-pkt straty, a Dow Jones poleciał w dół aż blisko 2.000 pkt.

W Warszawie wyprzedaż również szła szeroką ławą. W poniedziałek WIG20 stracił 7,87 proc., mWIG40 cofnął się o 6,23 proc., a sWIG80 schudł o 7,76 proc. Indeks największych spółek otworzył się blisko 80-pkt. luką spadkową i w ciągu dnia zszedł nawet do 1.609 pkt., czyli najniższego poziomu od 2009 roku.

Wśród blue chipów dwucyfrowe spadki zanotowały 4 spółki: mBank (-12,7 proc.), Alior Bank (-11,8 proc.), CCC (-11,5 proc.) i KGHM (-11,1 proc.). Ich wspólnym mianownikiem jest rynkowa panika, ale w wypadku mBanku notowaniom z pewnością nie pomogła informacja, że KNF zaleciła zatrzymanie co najmniej 95 proc. zysku za 2019 r. Z kolei przecenę KGHM-u można wiązać ze spadkami na rynku miedzi i srebra, czyli metali, których lubińska spółka jest ważnym producentem. Najmniejsze spadki zaliczyły dziś spółki paliwowe. Akcje Lotosu potaniały o 3,78 proc., a Orlenu o zaledwie 0,2 proc. Płocki koncern był momentami nawet na plusie. Źródłem siły jest szansa na wyższe marże z przerobu tańszej ropy.

O tym, że rynek dziś jeńców nie bierze przekonali się także właściciele modnych i lubianych spółek gamingowych. Na koniec dnia akcje CD Projektu potaniały o 6,86 proc. do 270 zł, PlayWay o 14,29 proc. do 258 zł, a Ten Square Games o 4,12 proc. do 279,50 zł.

Dwucyfrowe spadki zanotowały akcje The Farm 51 (-13,33 proc.), BoomBit (-14,38 proc.), Forever Entertainment (-14,47 proc.), Jujubee (-13,73 proc.), One More Level (-15,84 proc.), Klabater (-10,42 proc.), ECC Games (-10,27 proc.), CreativeForge Games (-11,54 proc.), Varsav Game Studios (-20,75 proc.), T-Bull (-15,65 proc.), Vivid Games (-11,43 proc.), 7Levels (-11,79 proc.) i Ultimate Games (-11,56 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, kghm, Lotos, mBank, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zysk netto mBanku może być niższy r/r w I kw. 2020 r.

  MBANK szacuje, że zysk netto w I kwartale br. może być niższy r/r ze względu na oczekiwany wzrost kosztów ryzyka. Obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej o łącznie 100 pb wpłynie negatywnie na wynik odsetkowy grupy - obecnie wpływ ten jest szacowany na ok. 155 mln zł w 2020 r., przy założeniu stałej sumy bilansowej.

 • CD Projekt w 3 lata chce zarobić 6 mld zł

  CD Projekt przedstawił pierwsze informacje nt. nowego programu motywacyjnego dla kluczowych pracowników. Cele są bardzo ambitne i uzależniają przyznanie ekstra akcji od wyników oraz spełnienia tzw. kryterium rynkowego.

 • CD Projekt rozbił bank w IV kwartale. Wiedźmin 3 przeżywa drugą młodość

  Najnowsze wyniki finansowe producenta gier zostawiły daleko w tyle prognozy rynkowych ekspertów. Zysk netto okazał się dwukrotnie wyższy od konsensusu.

 • Ważą się losy przejęcia Lotosu przez Orlen

  PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej możliwość zapoznania się z wynikami jej analiz przeprowadzonych w II fazie postępowania, związanego z przejęciem kapitałowym Grupy LOTOS. Zgodnie z praktyką dla tej fazy postępowania, zastosowana została procedura "Statement of Objections". Pisemne zgłoszenie przez Komisję Europejską uwag ułatwi PKN Orlen dostosowanie propozycji środków zaradczych do wytycznych Komisji i ich formalne złożenie w najbliższym czasie.

 • WIG20 na granicy 1.600 pkt., w grze GPW i CD Projekt

  Indeks WIG20 balansuje na granicy 1.600 pkt., zupełnie ignorując wczorajszą słabość z końcówki notowań i spadki na głównych europejskich indeksach. W centrum uwagi spółki gamingowe i sama GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR